Jump to content

Inlocuire radio Business la E90 (2010)


Mihai Baboi

Recommended Posts

Salut. Am luat de curand un BMW 320d (2010), versiunea de 184cp (desi nu cred ca asta e relevant :rolleyes: ). Ideea e ca masina e cam basic asa... Cel mai tare ma deranjaza ca am butoanele pentru telefon pe volan, dar Business Radio nu are Bluetooth integrat.

 

Am cateva intrebari:

 

1. Se poate monta Professional Radio ca sa-mi rezolve problema cu conectivitatea Bluetooth?

2. Merita sa investesc intr-o solutie aftermarket, sau sunt slabe calitativ? Eu am vazut ceva demo-uri cu o unitate cu Android care are si navigatie si bluetooth, dar nu stiu cat de buna e...

3. Stiti sa-mi recomandati o solutie aftermarket care sa merite investitia? Daca ar putea sa-mi ofere ceva care sa se apropie de iDrive, ar fi foarte tare :rolleyes:

 

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Salut. Am luat de curand un BMW 320d (2010), versiunea de 184cp (desi nu cred ca asta e relevant :rolleyes: ). Ideea e ca masina e cam basic asa... Cel mai tare ma deranjaza ca am butoanele pentru telefon pe volan, dar Business Radio nu are Bluetooth integrat.

 

Am cateva intrebari:

 

1. Se poate monta Professional Radio ca sa-mi rezolve problema cu conectivitatea Bluetooth?

2. Merita sa investesc intr-o solutie aftermarket, sau sunt slabe calitativ? Eu am vazut ceva demo-uri cu o unitate cu Android care are si navigatie si bluetooth, dar nu stiu cat de buna e...

3. Stiti sa-mi recomandati o solutie aftermarket care sa merite investitia? Daca ar putea sa-mi ofere ceva care sa se apropie de iDrive, ar fi foarte tare :rolleyes:

 

Multumesc

 

Orice ar fi, mergi pe OEM! Uita aftermarketurile la BMW, cel putin cele facute de chinezi! Ori o faci cu OEM ori mai bine-o lasi asa cum e! In cel mai rau caz, cauta un OEM second, daca pretul este prea mare si nu ti-l permiti ori poate nu se justifica prea mult unul nou!

Link to comment
Share on other sites

Salut! Ai nevoie si de modulul pt Bluetooth, nu e suficient doar CD Player Professional.

fibra optica ,alimentare ,antene

nu e suficient doar modulul :thumbsup:

sau daca problema tine doar de conectivitatea bluetooth atunci faci retrofit la mulf si gata ,nu este necesar schimbarea CD Player_ului

Link to comment
Share on other sites

Esti sigur ca nu ai bluetooth?A mea e tot varianta business si am bluetooth, si isi face treaba chiar foarte bine..

 

Salut... Am butoanele pe volan, dar toate tutorialele pe care le-am gasit aratau cum poti conecta telefonul la Professional Radio. La al meu n-am reusit. Spune-mi te rog ce sa incerc pentru a conecta telefonul la Business Radio. :)

 

Multumesc

 

fibra optica ,alimentare ,antene

nu e suficient doar modulul :thumbsup:

sau daca problema tine doar de conectivitatea bluetooth atunci faci retrofit la mulf si gata ,nu este necesar schimbarea CD Player_ului

 

 

Inseamna ca am inteles eu gresit. Credeam ca Professional vine cu toate chestiile astea, vrei-nu-vrei. De-asta si voiam sa fac upgrade-ul. :wacko:

Link to comment
Share on other sites

vorbiti prostii

 

Bluetooth prin MULF este o solutie veche

 

Mai nou partea de bluetooth este INTEGRATA in HU (cam din 2010) si nu mai are nevoie de MULF. Astfel este mult mai simplu de instalat.

HU care au bluetooth au implicit si USB, chiar daca uneori una din cele 2 functii este inactivata prin codare (se poate reactiva)

 

Functioneaza foarte bine noile HU cu bluetooth integrat, au si voice command (o prostie)

Link to comment
Share on other sites

Mai nou partea de bluetooth este INTEGRATA in HU (cam din 2010) si nu mai are nevoie de MULF. Astfel este mult mai simplu de instalat.

HU care au bluetooth au implicit si USB, chiar daca uneori una din cele 2 functii este inactivata prin codare (se poate reactiva)

 

Al meu are doar mufa Aux, fara USB. Sa fie asta un semn ca nu are Bluetooth built in?

Link to comment
Share on other sites

vorbiti prostii

 

Bluetooth prin MULF este o solutie veche

 

Mai nou partea de bluetooth este INTEGRATA in HU (cam din 2010) si nu mai are nevoie de MULF. Astfel este mult mai simplu de instalat.

HU care au bluetooth au implicit si USB, chiar daca uneori una din cele 2 functii este inactivata prin codare (se poate reactiva)

 

Functioneaza foarte bine noile HU cu bluetooth integrat, au si voice command (o prostie)

 

Ce zici tu este la NBT care nu s-a pus pe seria E. Pe 09/2010 a aparut combox care a urmat dupa MULF2/TCU

Edited by InSidE
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.