Jump to content

Vand BMW 320d FL


octavian8383

Recommended Posts

Avand in vedere ca sunt in cautare de E60,vand bmw E46,320d,FL,desi va fi foarte greu sa o dau in tara ,aproape imposibil deoarece masina este inmatriculata in Italia.

 

Masina se afla in posesia mea din aprilie 2010,am cumparat-o dintr-un parc auto din apropiere de Roma,sunt al-2-lea proprietar,la 120k km.(acum pot spune ca"nu bag mana in foc" ca erau si reali cand am luat-o).

 

Nu am nimic de ascuns despre masina,nu sunt samsar,nu ma ocup cu adusul masinilor din strainatate,prin urmare o sa spun tot,absolut tot ce s-a schimbat la masina.

 

Am avut ghinionul ca o clapeta de pe galeria de admisie sa fie aspirata in motor,un holt-surub cu care este prinsa clapeta de ax a fost aruncat pe supapa de evacuare,terminandu-mi si turbina,blocandu-i geometria variabila .Prin urmare a trebuit sa schimb:

-un piston

-rectificat _chiulasa_(planat)

-4 supape

-turbina noua GARRET(detin factura)este inca in garantie,are 20k km facuti pana in prezent

-filtrul epurator

-garnitura _chiulasa_

-bineinteles ulei ,filtru ulei+antigel

Tin sa precizez ca am avut si "putin noroc",deoarece blocul motor nu a fost afectat ,deci prin urmare nu este bucsat (pusa "camasa" cum se spune).In afara de reparatia motorului s-au mai schimbat:

-role+curele

-fulie vibrochen(CORTECO)

-ulei cutie de viteza,diferential,servodirectie

-lichid de frana

-furtune vacum

-senzor admisie MAF+galerie de admisie

-bucsa grup diferential

-pompa motorina vp44(sper sa nu gresesc) OE

-baterie OE BMW

-electrovalvola EGR(PIERBURG)

-macarale geam noi OE ,dreapta fata si stanga spate

Pe partea de suspensie,directie ,frane s-au schimbat:

-amortizoarele toate 4 SACHS

-discuri frana fata+placute+senzor uzura placute OE

-placute frana spate +senzor uzura OE

-bucsi bara stabilizatoare OE

-brate+bielete antiroliu TRW

-suporti brate MOOG(daca nu ma insel)+ capete de bara

-acum 3-4 zile suporti de la motor +cutia de viteza

In prezent masina are 201k km,merge perfect,nu troncane nimic.Este echipata cu 2 cauciucuri noi pe spate MICHELIN SPORT PILOT3(dot 2013)225/45/r17,pe fata BARUM BRAVUS 225/45/R17 uzate 50%.

 

VIN:WBAAS71070FY30362

Hai ca am lungit-o cam mult ,iata si cateva poze:

2xq7.jpg

 

 

g7xl.jpg

 

 

cfox.jpg

 

 

2r8w.jpg

 

 

yj5x.jpg

 

 

s4r3.jpg

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

My link

Poti sa pui niste poze mai mari? Astea nu se pot mari. Cat ar fi taxa?

 

Nu am idee cat este taxa.Uni spun ca este 1700euro mie mi-a iesit undeva la 2096euro.Cry.gif(http://www.auto.ro/calculator-taxa-auto)

 

Iata si cateva poze mai marifrantics.gif

 

 

brgl.jpg

 

 

My link

 

My link

 

My link

 

My link

 

My link

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 3 months later...
Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.