Jump to content

Harman/Kardon- ajutor refarece instaltie


Recommended Posts

Salut,

Am si eu nevoie de ajutor cu instalatia Harman/Kardon.

Masina cand am cumparat-o am vazut ca scria Harman/Kardon in optiuniile de fabrica...asa ca nu am dat importanta sa verific.Am obs ca are boxele pe spate schimbate, l-am intrebat pe fostul prop ce este cu ele si mi-a spus ca se aud mai bine decat celelalte...nu am dat importanta, la fel si CD Playerul care de fabrica era BMW Professional, acum este este Alpine CDE-131R.Intr-o zi m-am apucat sa schimb macaraua la geamul pe dreapta, si cand am desfacut fata de usa...ce sa vad...si acolo boxe Alpine conectate cu fire trase de la HU Alpine.

Am desfaut si in portbagaj sa vad daca e ampliful....era...bine ca era(E46/2 65.12-8 374 849) dar din pacate cateva fire din mufe taiate...scurtcircuitate si etc...

Acum vreau sa refac instaltia HK sa cumpar boxele pe fata si polita cu tot cu boxe de pe spate.

 

Imi puteti da o schema electrica a sistemului HK?

 

Mai am o intrebare.Am un subwoofer MTX Thunder 6000 de 1000 w cu tot cu statie.Cand am luat masina avea instalatie de subwoofer aftermarket cu RCA si remote din HU Alpine. Vreau sa il conectez cumva pe instaltia de subwoofer de la HK. Cum pot face asta?Vreau sa iau semnal de RCA si de asemenea sa ma leg cu remote de la un fir care alimenteza ampliful.

 

L.E: BMW e46 330ci din 11/2000. Ultimile 7: jt63014.

Edited by alex.sparco
Link to comment
Share on other sites

Amplificatorul poti sa il legi la sistem, daca nu ai iesire RCA, doar cu un adaptor de RCA.Cum ai zis tu,te legi la unul din firele de la boxe,deobicei, la ambele si stanga si dreapta, iar din adaptor iesi cu cablurile in statie.Mai ai nevoie de un cablu de la casetofon, la statie.
Link to comment
Share on other sites

Arunca un ochi aici:

 

http://www.bmwclub.ro/forums/topic/49381-diy-subwoofere-harman-kardon-fara-restul-instalatiei/

 

http://www.bmwclub.ro/forums/topic/49380-diy-harman-kardon-retrofit/

 

 

 

Subwooferul tau il poti conecta in locul subwooferelor HK originale. Pe firele ce merg la amplificatorul subwooferelor HK pui un adaptor de semnal High->Low care iti ofera o iesire rca pt amplificatorul tau aftermarket.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.