Jump to content

Probleme bluetooth e46


Recommended Posts

Salutare tuturor!

 

Sunt posesorul unui e46 fl cu cd business si bluetooth. Dupa achizitionare mi-am conectat telefonul la bluetooth-ul masinii si pot forma/raspunde la telefoane fara probleme. Formarea numerelor o fac de pe tastatura telefonului, iar raspunsul la apeluri il pot face atat de pe telefon cat si de pe consola de mijloc a masinii.

Cu toate acestea intampin urmatorele probleme:

- nu pot folosi comanda vocala de pe volan (apas si nu se intampla nimic)

- nu pot intra in agenda telefonului de pe butonul R/T

- si cel mai enervant, uneori se apeleaza din senin un numar de telefon de care eu nu am cunostinta (nu il am in agenda telefonica si nu initiez eu apelul), moment in care acest numar mi se afiseaza si pe display-ul cd-ului. Norocul meu este ca la numarul respectiv nu raspunde nimeni si astfel nu are cine ma injura. :)

 

Daca stie cineva cum pot rezolva problemele de mai sus, ii multumesc anticipat! :aww:

Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Posibil sa nu ai activata functia. Pentru verificare se tine apasat 3-4 secunde butonul "SPEAK" de pe volan sau consola pana se aude un ton dupa care dai comanda. Daca nu se aude tonul functia este inactiva. Butonul "R/T" comuta comenzile volanului de pe radio ® pe telefon (T) astfel navigand cu sagetile sus-jos iti apare pe afisaj agenda de telefon. Daca nu iti apare agenda poate fi o problema de compatibilitate intre telefon si modul. Faptul ca se apeleaza un telefon (cu siguranta ultimul apel efectuat de pe modul) este posibil sa apesi pe butonul "SPEAK" de pe volan. Chiar si cand butorul "R/T" este pe radio, apasand scurt butonul "SPEAK" reapeleaza automat ultimul numar. Indicat este inainte sa te conectezi la un modul BT sa stergi celelalte device-uri anterioare. Te pot ajuta cu activarea comenzilor vocale daca esti interesat.

Link to comment
Share on other sites

Am tinut apasat pe butonul speak dar nu se aude niciun ton, la fel si pe butonul R/T nu se comuta pe agenda telefonica.

Legat de numarul respectiv de telefon mentionez ca nu este ultimul apelat, am dar o groaza de telefoane pe tot felul de numere, lafel am si fost apelat, dar numarul respectiv (de care nu am cunostinta) se apeleaza pur si simplu din senin in timp ce ascult muzica si nu apas niciun buton.

Poate ar fi de folos sa stiu cum se trece de pe un agenda unui numar de telefon pe altul. Din cate stiu se pot stoca 5 numere de telefoane (inclusiv nr de tl de pe agenda telefonica)

Asa voi putea alege telefonul meu si nu pe a fostului proprietar.

Link to comment
Share on other sites

A fost format din agenda telefonului precedent sau comanda vocala: "DIAL NUMBER".

Pentru a sterge celelalte telefoane imperecheate cu modulul tii apasat butonul de pe consola, pui contactul (la fel ca la pairing) mentii apasat butonul 10-15 secunde. Vei auzi3 tonuri de avertizare si pe afisaj va scrie ca s-au sters cele anterioare. Apoi te legi inca o data cu telefonul tau, astepti 2-3 minute dupa care ar trebui sa-ti apara agenda de telefon. Am intalnit unele cazuri similare cu casuta de mesaje SMS (aici rata compatibilitatii intre modul si telefoane este mult mai mica). In marea majoritate a cazurilor nu incarca SMS-urile ci doar agenda de telefon.

Link to comment
Share on other sites

Am fost la masina si am resetat telefoanele din memorie, ramane de vazut daca se reapeleaza numarul ala de telefon, sper ca nu.

Totusi nu am reusit sa intru in agenda si nici sa initiez un apel vocal.

Despre sincronizarea agendei cu alte device-uri din meniul telefonului nu stiu prea multe, am sa ma uit si in tel sa vada daca mi-a scapat ceva

Link to comment
Share on other sites

Am sa incerc sa apas lung pe butonul "SPEAK", sa vad daca se intampla ceva.

Legat de agenda de la un telefon mai vechi, te gandesti sa transfer nr de tel in masina si sa le folosesc de pe tel meu? Mi-e teama ca se poate numai daca folosesti acelasi tel, dar am sa incerc

Link to comment
Share on other sites

salut manole te deranjez cu o intrebare detin un e39 2003 cu navi si blutut oem am car kit siemens s55 oem nu pot sincroniza telef.cu navi. mentionez ca am avut un nokia mai vechi si mergea fara probleme.dar cu siemensu nul vede. am decodat telef.merge in toate retelele gsm numai ca nu se inperecheaza cu masina poate ma ajuti multumesc.
Link to comment
Share on other sites

salut manole te deranjez cu o intrebare detin un e39 2003 cu navi si blutut oem am car kit siemens s55 oem nu pot sincroniza telef.cu navi. mentionez ca am avut un nokia mai vechi si mergea fara probleme.dar cu siemensu nul vede. am decodat telef.merge in toate retelele gsm numai ca nu se inperecheaza cu masina poate ma ajuti multumesc.

 

 

Salut, ai asa ceva?post-30822-0-57142700-1385924950_thumb.jpg

 

Ai incercat sa te legi cu siemens s55? Cu alt telefon ai incercat? Ai incercat sa stergi toate conexiunile mai vechi (asa cum am explicat colegului mai sus)?

Link to comment
Share on other sites

da este telefon identic prezentat de tine. inainte am avut un nokia 2620 parca no mai stiu cu nokia se conecta fara probleme. cu siemensu nu vrea sa se conecteze.am intrat in meniu tel in blutut,cauta gaseste alte aparate numai navi nu gaseste. Edited by gheo
Link to comment
Share on other sites

Telefon model mai vechi doar sa faci proba sa vezi daca incarca agenda (de preferat Nokia). Saptamana viitoare ajung in Bucuresti, daca nu rezolvi lasa-mi nr. de tel pe PM si te ajut. Ai cumva si magazie de CD-uri?

 

Am un telefon mai vechi pe care il tin la ai mei, am sa incerc si cu el.

Cel mai important este ca azi am facut mai multe drumuri prin oras si nu mi s-a mai apelat numarul ala de telefon.

Nu am magazie de CD-uri.

Ai PM

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.