Jump to content

Accident minor


salex

Recommended Posts

Mie la un accident, tot Astra, mi-a despagubit bara spate + 50% vopsit pe motiv ca aveam o zgarietura pe o laterala a barei dinainte de accident. Pe buna dreptate ca aveam o zgarietura de cheie pe o lungime cam de 5 cm dar eu cu zgarietura aia mergeam mult si bine....Nu mai fac niciodata amiabila...
Link to comment
Share on other sites

Da! Cred ca mai am si hartiile de la asigurari prin casa... Si cei de la service s-au mirat.

 

Aici chiar sunt magari de-a dreptul se stie foarte bine ca pentru o singura zgarietura trebuie vopsit tot elmenutul ca sa iasa treaba buna ca in fabrica.

 

Dar na la noi e posibil orice sincer abia astept zilele astea sa vad ce bani o sa primesc, acum culmea ar fi sa imi dea bani de vopsit dor pentru portiunea care a fost zgariata hyper.gif

Edited by Butzy
Link to comment
Share on other sites

 

 

Cine stie ce inseamna 0.5H de la rublica Solutie din tabelul atasat ?

timpul de manopera pt demontare , montare bara , sa te rogi sa dai de un tinichigiu priceput si nu vreun incepator ca la 25 ron cat a dat astra nu le poti cere sa stea si bine bara ;))

Edited by Myx
Link to comment
Share on other sites

timpul de manopera pt demontare , montare bara , sa te rogi sa dai de un tinichigiu priceput si nu vreun incepator ca la 25 ron cat a dat astra nu le poti cere sa stea si bine bara ;))

Pot sa o repar la ce service vreau acum sa vad ce bani o sa primesc si cunosc tinichigiu bun dar nu cred cĂŁ se merita sĂŁ o fac mai bine cumpĂŁr una din dezmembrĂŁri

Link to comment
Share on other sites

Pt ca vorpsiti pe la toti fanfaronii pe sub porti, au inceput si astia sa faca nazuri daca vrei sa iti repari masina la reprezentanta.

 

Normal ca el cand vede ca platesti 2 mil pe element la unu` fara factura, care daca se cojeste vopseaua: la banii astia ce vrei?! cum sa accepte un 12 mil pe element la reprezentanata.

Link to comment
Share on other sites

Pt ca vorpsiti pe la toti fanfaronii pe sub porti, au inceput si astia sa faca nazuri daca vrei sa iti repari masina la reprezentanta.

 

Normal ca el cand vede ca platesti 2 mil pe element la unu` fara factura, care daca se cojeste vopseaua: la banii astia ce vrei?! cum sa accepte un 12 mil pe element la reprezentanata.

 

Imi pare rau ca te dezamagesc dar eu vopsesc 2 elemente cu banii astia la Reprezentanta faza e ca o fac la negru ca am pile ca altfel nu mi-ar ajunge banii nici macar pentru un element.

  • Like 1
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Eu zic ca 400 lei pt o revopsirea unui element este un pret normal. la banii astia gasesti fara pbme la serviceuri decente, nu e vb de nea gica. cat despre alea 12 mil de la reprezentanta nu sunt de acord cu astfel de preturi umflate de 2-3 ori pretul normal. pai dupaia ne mai miram de ce cresc asigurarile de 14 ori Edited by CosminE46
Link to comment
Share on other sites

4 mil e diferit fata de 2. Mai exact e pret dublu.

 

Desi am vazut lucrari cu 4 mil care se cojeau dupa 1-2 ani pt ca nu pregateau aproape deloc elementul inainte.

 

Te cred, idee e ca eu am mai vopsit mai multe elemente si au 2 ani si jumate si arata foarte bine se vede si in poze.My link

Edited by Butzy
Link to comment
Share on other sites

Nu are absolut nicio legatura cu cat vopseste colegul, eu doar am spus ca despagubirea de 400ron mi se pare corecta si ca preturile de la reprezentante sau alte serviceuri sunt aberante fata de realitate, de aici si una din cauzele principale pt care asigurarile cresc intr una... Edited by CosminE46
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

De acord. Dar sa nu cadem in extrema cealalata.

 

Lucru ieftin si de mantuiala pe care-l acceptam pt ca nu se vede, vindem masina, daca nu rezista in timp e atat de ieftin incat refacem fara probleme etc.

 

Exact ca la RCA ieftin: il luam pe cel mai ieftin pt ca nu e pt noi. Mergi linistit si intra unul in tine si hop, stai sa vezi discutii.

 

Idem si aici. Ai o problema si vrei solutii bune pt masina ta? stai ca noi avem alternative mai ieftine. Bun, dar cat de ieftine?! Sta vopseaua pe ea?

 

Cam asta e ideea.

Link to comment
Share on other sites

Avand in vedere ca m-a accidentat unul cu Asigurare la ASTRA care e cotata ca fiind una din cele mai proaste eu zic ca m-au despagubit bine cu 421 de lei sincer ma asteptam sa iau mai putin. Edited by Butzy
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Intr.un final m.am documentat bine jn legĂŁturĂŁ cu cei de la Astra. Maine ma duc la constatare. Ideea e ca ei iti dau 40% din bani. E ft nasol iti trimit banii intr.un cont si ca sa iti iei toti banii trebuie sa le trimiti banii ĂŽnapoi, repari masina din banii tai, iar dupa le trimiti o petitie sa iti dea suma pe care ai cheltuit.o. trebuie sa le arati toate actele si facturile...daca in 10 zile nu raspund la petitia pe care ai trimis.o, te duci la agentia financiara de supraveghere sau asa ceva, unde faci o plangere, desigur, trebuie asteptat 30 de zile. Sper sa nu ajung chiar aici...dar bara trebuie schimbata cu una originala, noua si vopsita.

 

Aici am citit: http://bancherul.ro/astra-asigurari,-acuzata-de-service_urile-auto-ca-plateste-prea-putin-pentru-despagubirile-rca--11490

 

O sa mai dau maine telefoane sa ma informez, sa ma duc pregatit la ei :D

Link to comment
Share on other sites

Eu tocmai ce mi-am schimbat azi bara, la Brandex cu 300 de lei cu tot cu manopera, a iesit perfect, era culmea sa nu iasa a fost luata de pe alta masina ca a mea si am mai ramas si cu 1 mil de la ASTRA.

 

Asa ca daca esti descurcaret ramai si cu bani la toata afacerea, acum abia astept sa mai dea unul peste mine dar de data asta sa fie bara fata ca aia e zgariata destul de rau :)) si sa fie la fel de minor ca si cea de pe spate :)

 

Multumec Brandex din nou pe aceasta cale

 

PS: cu toate ca in urma constatarii in tabelul de la ASTRA scrie la Inlocuit NU eu am facut sa fie DA :)

Edited by Butzy
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Cand e vorba de masina mereu imi fac timp,si daca era sa aleg varianta service-ului ar fi durat mult mai mult pentru ca asta ar fi insemnat sa o repar, pai numai vopsitul si uscatul la cuptor dura o zi cel putin, asta in cazul in care aveam noroc si nu era aglomerat mai stateam si fara masina.

 

Asa a durat mai mult drumul pana la Bucuresti in inapoi decat toata treaba in sine.

 

PS: Am mers pe asigurare ca de la ei am primit banii a fost amiabila.

Edited by Butzy
Link to comment
Share on other sites

Am fost azi la Asta. Am stat vreo 3 ore. Eu ma declar mulțumit, o sa imi schimbe bara. Am ales sa merg la ei la AutoLogex pt ca scap de toata partea financiara. Stiu ca va dura ceva, dar nu ma grĂŁbesc nicaieri, mai ales ca de abia se vede crapatura pe bara. Nu a comentat, nu a zis nimic cel de la constatare, a zis ca e masina destul de noua si se scimba piesa fara discutii. Acum sa vedem ce o fi...
Link to comment
Share on other sites

E foarte bine atunci numai ca stii ca o sa primeti bara noua pe producator ?

 

Eu sunt de parere ca decat bara pe producator ori o repari pe asta ori si mai bine le zici sa iti vireze banii in cont ii primesti in 5 zile lucratoare si cumperi una din dezmembrari.

Edited by Butzy
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.