Jump to content

520d vs 525d sau i, ce sa aleg?


ebenize

Recommended Posts

Salut! Momentan detin un 320i din 2000 dublu vanos si ma bate gandul ca la anul sa o schimb si sa imi iau un e60 cam din 2004-2005. Ma tot gandeam daca sa imi iau benzina sau diesel... M-am cam hotarat pe 525d ca am vazut ca am de unde alege, motorul suna misto si am inteles ca e si reusit. Nu vreau sa sar de 2500cmc pentru ca impozitul mi se pare exagerat .. si la 2500 e mare (nefiind justificati banii) dar acceptabil momentan.. probabil in 3 ani o sa fie 100 mil si o duc la remat dar ma rog. Benzinar 520i nu stiu ce sa zic.. are motor de 2.2 si impozitul tot pe acolo bate plus consum mare iar 525i sunt cam limitate pe piata SH. Nu fac foarte multi km pe an .. cam vreo 20 000 din care 15 000 prin oras in bv. Inclin spre diesel pentru ca nu am avut niciodata masina diesel si 525d imi place cum suna cum trage. A si clar vreau sa fie automat, nu mai suport manuala prin oras. E adevarat cand merg forja e misto manuala dar in aglomeratie turbez deci clar automat. Partea proasta e ca nu stiu daca gasesc vreun diesel sub 250 000 reali .. mare noroc trebuie sa am..

 

Acum va intreb din experienta voastra cam ce ar merita? ce parere aveti despre cutia automata? ce se poate strica si ce costuri implica automata?

Link to comment
Share on other sites

Salut! Raspunsul la intrebarea ta ti-l poti da doar singur ascultand sfaturile celor de pe forum. Eu zic sa incerci si un diesel daca n-ai avut pana acum, numai ca trebuie sa gasesti o masina in stare buna.

Cele care au cutie automata mie mi se par potrivite pt oras, eu nu m-as mai intoarce la diesel manual, plus ca protejaza mai bine motorul de turatii mari.

Este adevarat ca benzinarul este mai rezistent dar are si un consum mai mare insa oferta nu e asa bogata pt sh cum gasesti la diesel si daca o vei vinde vreodata nu prea se inghesuie lumea la asa ceva.

Cutia daca a fost exploatata corect si masina n-a avut resoftare trebuie sa tina dar e de preferat sa fii atent cum schimba, daca zmuceste si daca auzi ceva ciudat la schimbare. Ideal ar fi ca preventiv sa ii schimbi uleiul dupa ce o iei.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.