Jump to content

Vopseaua si Polish-ul


Harmy_

Recommended Posts

Sal am o pisicuta rosie si am o intrebare vopseaua era cam matuita cand am luat-o.

Am foliat-o ca am facut cu ea taximetrie,iar acum vreau sa o fac din nou rosie.Si ma intreb daca vopseaua era cam matuita oare daca-i dau un polish ii reda roseata si stralucirea?Cine stie sau a folosit pe vreo masina sa-mi spuna si mie daca are rost sa o polishez sau sa o vopsesc toata?Uite si poza cum arata masina.

post-2722-1172599289_thumb.jpg

post-2722-1172599306_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Sal am o pisicuta rosie si am o intrebare vopseaua era cam matuita cand am luat-o.

Am foliat-o ca am facut cu ea taximetrie,iar acum vreau sa o fac din nou rosie.Si ma intreb daca vopseaua era cam matuita oare daca-i dau un polish ii reda roseata si stralucirea?Cine stie sau a folosit pe vreo masina sa-mi spuna si mie daca are rost sa o polishez sau sa o vopsesc toata?Uite si poza cum arata masina.

199571[/snapback]

diferenta dintre un polish total in 5 straturi cu matuirea completa si polishare costa cu 200E mai putin decat o vopsire totala

acu analizeaza si tu

daca polishul e 3M si e dat in 4-5 straturi diferite e posibil sa iasa ok

Link to comment
Share on other sites

eu sa stii ca am vazut masini polisate, care aratau de cadeai pe spate imediat dupa polishare, dar dupa o luna , dopua... aratau exact la fel ca inainte, si ma refer la polish profesional.

Cel mai bun exemplu e masina mea, care a fost polishata partial cu 3 straturi, si arata de dadeam pe spate atunci, dar dupa 3-4 spalari s-a dus pe apa sambetei si polishul si banii, bine ca nu am polishat-o pe toata.

 

Parerea mea e ca daca intentionezi sa mai tii masina cel putin 2-3 ani , sa faci un efort sa o vopsesti, pt ca decat sa dai 200E la polish mai bine dai inca 4-500E si o vopsesti pe toata.

Edited by studio54
Link to comment
Share on other sites

eu sa stii ca am vazut masini polisate, care aratau de cadeai pe spate imediat dupa polishare, dar dupa o luna , dopua... aratau exact la fel ca inainte, si ma refer la polish profesional.

Cel mai bun exemplu e masina mea, care a fost polishata partial cu 3 straturi, si arata de dadeam pe spate atunci, dar dupa 3-4 spalari s-a dus pe apa sambetei si polishul si banii, bine ca nu am polishat-o pe toata.

 

Parerea mea e ca daca intentionezi sa mai tii masina cel putin 2-3 ani , sa faci un efort sa o vopsesti, pt ca decat sa dai 200E la polish mai bine dai inca  4-500E si o vopsesti pe toata.

199739[/snapback]

 

mai exact pe unde e 500 e un vopsit profi ..? :blink:

Link to comment
Share on other sites

La 500 euro cu putin noroc gasesti sa ti-o vopsesti ! Vreo profi ...... dai peste 1000 :blink:

201064[/snapback]

 

pai cam asa ziceam si eu ..minim 100 $ o piesa facuta profi ...

 

povesti cu 50 E piesa ..la care nu poti emite pretentii ulterior ...nu mai cred ! :)

Edited by myxage
Link to comment
Share on other sites

pai cam asa ziceam si eu ..minim 100 $  o piesa  facuta profi ...

 

povesti cu 50 E piesa ..la care nu poti emite pretentii ulterior ...nu mai cred ! :blink:

201070[/snapback]

 

Totusi e un E36 si omul vrea sa ii dea o forma , o culoare placuta ochiului.....nu cred ca vrea sa dea 1000 si ceva de euro sa o vopseasca , fiindca altfel nu mai intreba pe forum de polish si vopsit , o vopsea direct !

Link to comment
Share on other sites

Totusi e un E36 si omul vrea sa ii dea o forma , o culoare placuta ochiului.....nu cred ca vrea sa dea 1000 si ceva de euro sa o vopseasca , fiindca altfel nu mai intreba pe forum de polish si vopsit , o vopsea direct !

201076[/snapback]

 

 

Eu as merge pe polish in cazul lui ...cu receruire minim la o luna .l. se va mentine efectul

ceruirea o poate face el ulterior ..cu un produs profi ..eu am luat un polish ..cu teflon special pt finisare .e mai mult un fel de ceara ..de la MAfra(50 ron ) .. ..l-am testat pe anumite parti ..pt ca nu am apucat sa-i trag un polish profi ..si s-a mentinut ceara pe vopsea ceva mai mult de o luna ....in conditiile de vreme actuale ..adica ploaie si ceva frig ...fac cam 12 spalari pe luna ..

turtle wax nu rezista mai mult de 2 saptamani ... :blink:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.