Jump to content

Recommended Posts

  • 2 months later...

Bravo tie, io am optat pentru Borla si... cat ZGOMOOOT, bre!! :) :)

 

Am umblat zilele astea sa gasesc o toba second pt motorul meu M50B25; nu am gasit - bineinteles - iar preturile pt una noua Walker variau intre 10.000.000 si 12.000.000 :blink:

 

Asa ca m-am hotarat sa imi pun toba finala Borla - proasta alegere!

Toba pe care mi-au pus-o este mai mica decat cea originala (nu aveau alta mai mare pe diametrul de 50mm, doar pe 57mm) si foarte zgomotoasa!

Plus ca acum toata masina vibreaza..

 

M-am intors in service si le-am explicat ca nu e normal ce se intampla, practic daca accelerezi dela 1500-1700rpm iti vine sa te impusti, vibreaza toata masina si e un zgomot de o tonalitate joasa care iti da dureri de cap (la propriu :))

 

Lucrarea pare facuta bine, toba este prinsa pe vekiul sistem cu mansoane de cauciuc (incerc sa fac poze maine) si caroseria nu vibreaza in jurul tobei

In skimb, vibreaza toba (!) si se transmite vibratia prin evacuare pana la motor

 

Cei dela Pilot Auto mi-au "explicat" ca vibratia din caroserie e data de zgomotul tobei - o asemanare fortata cu un difuzor care face sa vibreze obiectele din jur, fara sa existe contact direct intre ele

 

Calin325, butcky sau ceilalti care v-ati pus Borla, tot aceleasi "simptome" aveti si voi?

E posibil ca "S"-ul de legatura intre teava de evacuare & toba sa genereze aceste tonalitati nedorite? Prin "S" ma refer la teava care au manufacturat-o pe loc pt a face legaturile..

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 3 months later...
jaffi vezi ca eu am acasa un power full si o sa il pun pe un m20 520i.si o sa il auzi pe ala saptamana asta .daca mai ai rabdare.apropo toba este sh deci banuiesc ca o sa sune putin mai tare ca una noua.

30515[/snapback]

Azi am cumparat si eu o toba Marmittezara PoWerFul (asa scrie pe ea :blink:) si maine dimineata la 8 am programare la mecanic sa mi-o instaleze. Am dat pe ea 350 RON si e toata din INOX. Abia astept sa vad cum suna! Plus ca are numai filtre longitudinale (adica ma pot uita dintr-o parte in alta fara probleme) si ar trebui sa creasca puterea la motor cu vreo 5 %, teoretic...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.