Jump to content

Atelier schimbat voland Dreapta->stanga Bmw 318 Coupe e46 FL


Linfamous

Recommended Posts

Buna ziua,

 

Vreau sa va intreb daca cunoasteti un service auto SERIOS unde se poate face conversia volanului la un BMW Coupe E46 FL. Am gasit o masina si vreau sa o cumpar dar nu vreau sa o conduc cu volanul pe partea dreapta iar de cateva zile cochetez cu ideea de a schimba volanul. Cunoasteti un service bun pentru asa ceva? Preferabil in Arad/Timisoara. Multumesc

 

 

LE:

Motor de 2.0, 146 hp, 138000 KM, Pret 2500 euro.

post-65106-0-70589500-1387877923_thumb.jpg

post-65106-0-44383800-1387877929_thumb.jpg

post-65106-0-15687000-1387877934_thumb.jpg

post-65106-0-93936400-1387877940_thumb.jpg

post-65106-0-61706100-1387877974_thumb.jpg

post-65106-0-60446400-1387877998_thumb.jpg

Edited by Linfamous
Link to comment
Share on other sites

Salut.

In primul rand este 143 cp ,nu 146:P

pentru mutarea volanului pe stanga mai pune la calcul cel putin 2000-2500 E daca vrei sa fie facut calumea...dupa parerea mea nu se merita...in Romania se fac multe astfel de lucrari la "mantuiala", rezultatele fiind dezastruoase. Sistemele electronice nu mai functioneaza corect, cel mai bine e sa iei toata intalatia electrica de la o masina la fel cu volan pe stanga. Dupa cum am spus mai sus costurile sunt prea mari;) Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Daca ies cu 2000 de euro sunt multumit. Din germania masina asta nu o scoti sub 6000 euro. SI vreau sa fie intretinuta, ingrijita si sa aibe km reali. Sunt dispus sa investesc acei 2000 de euro dar sa stiu ca nu o sa am nici cea mai mica problema dupa. Cunoasteti un service serios care se ocupa cu asa ceva?
Link to comment
Share on other sites

Buna ziua,

 

Vreau sa va intreb daca cunoasteti un service auto SERIOS unde se poate face conversia volanului la un BMW Coupe E46 FL. Am gasit o masina si vreau sa o cumpar dar nu vreau sa o conduc cu volanul pe partea dreapta iar de cateva zile cochetez cu ideea de a schimba volanul. Cunoasteti un service bun pentru asa ceva? Preferabil in Arad/Timisoara. Multumesc

 

 

LE:

Motor de 2.0, 146 hp, 138000 KM, Pret 2500 euro.

 

Vezi ca gasesti intre 400-600 euro kitul schimbare volan de la majoritatea dezmambrarilor care include tot ce ai nevoie, iar apoi iti ramane sa gasesti un mester priceput. Manopera nu depaseste 400. Am un prieten care a schimbat volanul la o bora si juri ca masina asa a venit din fabrica, nu are nici un defect. Ideea e ca la noi se fac de ceva timp schimbari de volane si mesterii s-au experimentat. Cei mai buni am auzit ca ar fi prin Prahova, dar nu stiu mai multe detalii. Stima!

Link to comment
Share on other sites

Vezi ca gasesti intre 400-600 euro kitul schimbare volan de la majoritatea dezmambrarilor care include tot ce ai nevoie, iar apoi iti ramane sa gasesti un mester priceput. Manopera nu depaseste 400. Am un prieten care a schimbat volanul la o bora si juri ca masina asa a venit din fabrica, nu are nici un defect. Ideea e ca la noi se fac de ceva timp schimbari de volane si mesterii s-au experimentat. Cei mai buni am auzit ca ar fi prin Prahova, dar nu stiu mai multe detalii. Stima!

 

 

Ms fain de raspuns. Am rupt google-ul in doua si tot nu am gasit ceva concret.Multi zic ca nu merita, ca mai bine iei din Germania ca tot acolo ajungi(Cred ca difera de la masina la masina) Daca imi iese smecheria promit sa fac un jurnal despre treaba asta :)

 

 

Si bonus inca un BMW 2003 tot din uk la acelasi pret dar cu 150.000 KM (macar ai garantia ca sunt reali)

post-65106-0-58554400-1387899781_thumb.jpg

post-65106-0-67610400-1387899787_thumb.jpg

post-65106-0-32475700-1387899793_thumb.jpg

post-65106-0-70095400-1387899798_thumb.jpg

post-65106-0-12962600-1387899936_thumb.jpg

post-65106-0-91940000-1387899943_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Daca ai chef si te motiveaza ai de umblat dupa o gramada de piese si de stat dupa mecanici.

Majoritatea care isi iau cu volan pe dr. nu prea au bani de stg. si de aia fac transplantul de mantuiala, dar daca tu zici ca vrei sa investesti 2000e si erai din zona iti aduceam mecanic.

1. In mare ai de modificat farurile sau de schimbat, luat stergatoare, carcase onglinzi, casera directie,coloana de directie se muta, coaja de bord, alte ceasuri din bord(sau poti coda din mile in km si le poti lasa asa sau poti schimba si serigrafia din mile in km), cotiera si cu ce plastice mai sunt pe acolo, tragerul ala pt. capota + plastice, mocheta doar partea din fata (la coupe e din doua bucati fata +spate asta e avantaj fata de sedan care nu e din doua bucati), instalatia electrica de prelungit sau de schimbat, eventual scaunele,ceata pe spate sa functioneze pe stg. sau in ambele parti, si pb. ar mai fi cateva.

2. Nu stiu cum faci cu legalitatea daca faci transplantul, nu stiu daca iti agreeaza cei de la rar pt. ca ei stiu daca masina e lhd sau rhd, si mai nou cand iti elibereaza cartea masinii iti va scriein ea Autovehicul destinat conducerii pe partea stanga (adica uk). O varianta ar fi sa faci rar-ul si dupa sa faci transplantul, dar dupa 2 ani va veni itp-ul si acolo se face poza. Oricum nu stiu daca poti face rar-ul sau itp-ul cu masina deja ''operata'' :)) poate da poate nu.

Mai era o masina f. ochioasa cu numere de vrancea cu volan pe drepta inmatriculata, a cumparat-o altcineva nu a mai inscris-o, i-a facut transplantul si a vandut-o asa cu numerele vechi, a fost aici pe forum la vanzare.

Dezavantaje

Multa umblatura timp pierdut,ceva stres.

Cand te conectezi cu diagnoza iti arata clar ca e rhd, nu stiu daca poti schimba sa iti arate lhd, pb. trebuie schimbate iar mai multe calculatoare pb. si module + rescriere, asta daca se poate. Oricum daca cauti cu vindecoder pe net iti va arata clar ca e rhd.Sau sa-i modifici vin-ul, care sigur nu e legal si aiurea vei avea un vin in acte si altul pe diagnoza.

Ce imi place la cele de uk e ca imi par ca sunt mai dotate decat cele din germania, sau vandut f.multe acolo decie o piata cu bani. Nu prea o sa gasesti cu incalzire in scaune datorita climatului, la ei rar ninge e mai mult toamna decat iarna.

Tu iei decizia.

Modelele astea de coupe-uri de US am vazut ca motorizarile pleaca de la 2.5 in sus. S-a vandut un 325i din 2005 full cu toate optiunile care exista pe e46 cu nr. de uk volan pe stg. pt ca era varianta de us cu 4500USD, cel mai frumos e46 care l-am putut vedea in varinata stock.

Link to comment
Share on other sites

Ms fain de raspuns. Am rupt google-ul in doua si tot nu am gasit ceva concret.Multi zic ca nu merita, ca mai bine iei din Germania ca tot acolo ajungi(Cred ca difera de la masina la masina) Daca imi iese smecheria promit sa fac un jurnal despre treaba asta :)

 

 

Si bonus inca un BMW 2003 tot din uk la acelasi pret dar cu 150.000 KM (macar ai garantia ca sunt reali)

 

Ia vezi, Gogule http://piese-auto.anunturi-auto.4tuning.ro/dezmembrari/dezmembrari-bmw/schimbare-volan-bmw-e46-12365839.html

Hai sa iti mai spun un lucru: am avut si masini din UK, si din DE si iti pot spune cu tarie ca cele din UK NU SUNT TAVALITE. Eu cred ca merita ca nu o iei sa iti castigi existenta din vanzarea ei, ci o iei sa te poti baza pe ea. Intr-adevar, si cele din DE sunt ok, dar cele impecabile costaaaa, nu sunt super-oferte la bani.

 

Daca ai chef si te motiveaza ai de umblat dupa o gramada de piese si de stat dupa mecanici.

Majoritatea care isi iau cu volan pe dr. nu prea au bani de stg. si de aia fac transplantul de mantuiala, dar daca tu zici ca vrei sa investesti 2000e si erai din zona iti aduceam mecanic.

1. In mare ai de modificat farurile sau de schimbat, luat stergatoare, carcase onglinzi, casera directie,coloana de directie se muta, coaja de bord, alte ceasuri din bord(sau poti coda din mile in km si le poti lasa asa sau poti schimba si serigrafia din mile in km), cotiera si cu ce plastice mai sunt pe acolo, tragerul ala pt. capota + plastice, mocheta doar partea din fata (la coupe e din doua bucati fata +spate asta e avantaj fata de sedan care nu e din doua bucati), instalatia electrica de prelungit sau de schimbat, eventual scaunele,ceata pe spate sa functioneze pe stg. sau in ambele parti, si pb. ar mai fi cateva.

2. Nu stiu cum faci cu legalitatea daca faci transplantul, nu stiu daca iti agreeaza cei de la rar pt. ca ei stiu daca masina e lhd sau rhd, si mai nou cand iti elibereaza cartea masinii iti va scriein ea Autovehicul destinat conducerii pe partea stanga (adica uk). O varianta ar fi sa faci rar-ul si dupa sa faci transplantul, dar dupa 2 ani va veni itp-ul si acolo se face poza. Oricum nu stiu daca poti face rar-ul sau itp-ul cu masina deja ''operata'' :)) poate da poate nu.

Mai era o masina f. ochioasa cu numere de vrancea cu volan pe drepta inmatriculata, a cumparat-o altcineva nu a mai inscris-o, i-a facut transplantul si a vandut-o asa cu numerele vechi, a fost aici pe forum la vanzare.

Dezavantaje

Multa umblatura timp pierdut,ceva stres.

Cand te conectezi cu diagnoza iti arata clar ca e rhd, nu stiu daca poti schimba sa iti arate lhd, pb. trebuie schimbate iar mai multe calculatoare pb. si module + rescriere, asta daca se poate. Oricum daca cauti cu vindecoder pe net iti va arata clar ca e rhd.Sau sa-i modifici vin-ul, care sigur nu e legal si aiurea vei avea un vin in acte si altul pe diagnoza.

Ce imi place la cele de uk e ca imi par ca sunt mai dotate decat cele din germania, sau vandut f.multe acolo decie o piata cu bani. Nu prea o sa gasesti cu incalzire in scaune datorita climatului, la ei rar ninge e mai mult toamna decat iarna.

Tu iei decizia.

Modelele astea de coupe-uri de US am vazut ca motorizarile pleaca de la 2.5 in sus. S-a vandut un 325i din 2005 full cu toate optiunile care exista pe e46 cu nr. de uk volan pe stg. pt ca era varianta de us cu 4500USD, cel mai frumos e46 care l-am putut vedea in varinata stock.

 

1.Farurile au un switch la reglaje pt LHD/RHD, tragerul si plasticele nu sunt necesare, ceata spate merge pe ambele parti la e46 coupe. Scaunele de ce trebuie schimbate?

2.Nu am vazut in nici o CI auto vreo mentiune de genul "destinata canducerii pe partea...". O fi vreo reglementare nou introdusa. Esti sigur de asa ceva? Si cu ce te deranjeaza ca pe diagnoza sau pe VIN-decoder scrie RHD? Circuli cu diagnoza pe sosea si depasesti cu VIN-decoderul?

Nu stiu de ce sperii omul, intr-adevar, e bataie de cap, dar nu asa mare pe cat vad eu mai sus. Oricum, important e ca masina pe care o iei sa iti placa, fiindca ii schimbi si volan, ii faci si toate cele daca e pe gustul tau.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Merge schimbata ceata de pe dr pe stg., scaunele difera cele de uk, cel de la sofer e diferit de cel pasager, senzorul la plasa . Dar eu am scris eventual, daca tot vrea sa bage atatia bani macar vizual sa nu se vada ca e de uk. Eu i-am spus asa in mare. Asa ca mi am adus aminte mai trebuie schimabte si conductele si or mai si alte maruntisuri.

Da e o reglementare noua introdusa!

Eu i-am spus omului ca sa stie in ce se baga, pt ca multi aud ca se poate schimba asa usor si eventual fara urme.

Se merita din cauza pretului si daca o ia pt. el, cum ziceai in germania sunt scumpe cu optiuni, si ca sa iei manarite din tara la km, airbag=uri, si alte lipsuri, care sunt vandute de samsari cat si de altii.Rar sa vezi pe aici bmw bun la pret bun, chiar si cu cele scumpe iti poti lua teapa.

Vezi ca cele de uk sunt in mile nu in km. 1mila=1.6km

Edited by mario318ci
Link to comment
Share on other sites

Merge schimbata ceata de pe dr pe stg., scaunele difera cele de uk, cel de la sofer e diferit de cel pasager, senzorul la plasa . Dar eu am scris eventual, daca tot vrea sa bage atatia bani macar vizual sa nu se vada ca e de uk. Eu i-am spus asa in mare. Asa ca mi am adus aminte mai trebuie schimabte si conductele si or mai si alte maruntisuri.

Da e o reglementare noua introdusa!

Eu i-am spus omului ca sa stie in ce se baga, pt ca multi aud ca se poate schimba asa usor si eventual fara urme.

Se merita din cauza pretului si daca o ia pt. el, cum ziceai in germania sunt scumpe cu optiuni, si ca sa iei manarite din tara la km, airbag=uri, si alte lipsuri, care sunt vandute de samsari cat si de altii.Rar sa vezi pe aici bmw bun la pret bun, chiar si cu cele scumpe iti poti lua teapa.

Vezi ca cele de uk sunt in mile nu in km. 1mila=1.6km

Stiu ca la cele de uk sunt in mile ceasurile, dar au si sistemul metric afisat. Si la alea din SUA sunt in mile ceasurile si au volan pe stg. nu asta ar da urat.

 

Linfamous, daca te ajuta cu ceva, votez pe ala albastru. Are si optiuni mai multe, iar celalalt are o tiganie de tips la toba si nici jantele nu prind modelul prea bine!

Link to comment
Share on other sites

Asta cu schimbatul volanului mi se pare ca treaba aia cu cel care si-a taiat plafonul ca sa isi puna trapa...

Adevarat, dar ceva la pret bun din tara nu se merita ca au toate defecte ascunse. Ori strange bani si cauta una buna ori varianta lui cu mutatul volanului.

uite aici un model din 2003 la 2189£

Poza1

Poza2

Poza3

Poza4

Poza5

 

Am vazut si modelul ala rosu dar are 135000mile adica 216000km pret 2450£, ma miram ca doar 135k.

Edited by mario318ci
Link to comment
Share on other sites

Schimbatul scaunelor nu cred ca e necesar... Bmw-ul portocoalu oricum are prea multe mile deci pica din start. Piesele le aduce eu nu e nici o problema. Daca mecanicu imi da lista de piese intr o saptamana am facut rost de tot... Imi mai trebuie doar un service care sa faca si sa elibereze si factura pentru inmtriculare. Am auzit ca sunt ceva service-uri prin ungaria dar as prefera la noi in tara. Da mario sunt satul de samsari chiar nu vreau sa iau din tara... Edited by Linfamous
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Daca te pui bine pe cautat ,poti gasi si LHD cars nu la pret de RHD dar mult sub cele din germania sa spun. am stat ceva ani in londra si mai apareau de astea "normale" si atunci sareai cu banul si o luai la pret ffff bun. multe erau masinile emigrantilor (greci italieni americani) inmatriculate in anglia.

 

cauta pe gumtree in primul rand(in nord mai ieftine) ,ebay , pe autotrader au de platit taxe si nu adauga multi anuntul.(zgarciti nascuti englezii:)

 

modelul care l cauti il vedeam prin anglia in prop de 80 % M SPORT ,arata ffff bine cu kitul original , chiar mai misto decat astea noi. parerea mea.

 

bafta

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.