Jump to content

bmw 735i 2001


Recommended Posts

Daca sa simtit cineva jignit sa ma scuze, oricum nu mai conteaza nu stiu cum ii tratati pe cei care au o problema cu vreun E38 sau E32 toate septarele sunt cazane deaia e plina Ro de pisicute si de e46 mai aleas alea cu cai multi 318d am BMW da sa nu consume ca...si nici sa nu mearga doar sa arate a BMW.. Credeam ca e un forum pentru pasionati care te pot ajuta daca ai o problema cu un BMW nu sa te ia la buzunar cat cum detii, iar legat de userul cu service....de unde si-a dat el sema ca sunt combinator si daca eram ce ii lasam masina acolo sa ii schimbe garniturile si nu o mai luam.. ca nu aveam bani sa ii platesc, da ii duceam masina la bucuresti chiar doar benzina costa cat garniturile alea..adica.. hai sa nu ma taval de ras pe aici...

 

+multe altele,mi-e lene :frantics:

Mama lor de nenorociti,au pus M-ul langa N pe tastatura. :goodjob:

 

La ce iti mai bati capul cu harbul ala,arunca-l (cu 4000e il vinzi in mai putin de 48 de ore),iti permiti,doar ai facut 3500km in 19zile cu un 3.6 benzina :yahoo:

iti dai seama ce lipsa de respect sa puna M langa N, la urma urmei fac ce vreau cu masinile mele daca vrei sa ma imveti ceva gramatica eu merg regulat la Bucuresti poate bem o cafea si povestim despre limba romana punctul tau forte!!

Link to comment
Share on other sites

Parca spuneai spuneai ca ai fost la reprezentanta doar pt diagnoza,oricum daca iti fac cei de acolo un deviz dai in balbaiala !

 

Fara suparare,cand un coleg ti-a zis ca samsareala nu se face asa nu trebuia sa te aprinzi ci sa bagi la cap.Vinde masina,iesi cel mai ieftin asa,E65-ul nu este o masina comuna,sunt sane sa nimeresti un mecanic bun insa la fel de mari sunt sansele sa dai numai peste carpaci,mai ales ca vrei sa iesi la pret mic.

Link to comment
Share on other sites

Parca spuneai spuneai ca ai fost la reprezentanta doar pt diagnoza,oricum daca iti fac cei de acolo un deviz dai in balbaiala !

 

Fara suparare,cand un coleg ti-a zis ca samsareala nu se face asa nu trebuia sa te aprinzi ci sa bagi la cap.Vinde masina,iesi cel mai ieftin asa,E65-ul nu este o masina comuna,sunt sane sa nimeresti un mecanic bun insa la fel de mari sunt sansele sa dai numai peste carpaci,mai ales ca vrei sa iesi la pret mic.

Stai putin sa ne intelegm tu ai accepta o lucrare fara garantie??? de la o reprezentanta??? pe motivul ca ei inlocuiesc piesele respective doar ca masina are o varsta si nu pot sa ofere garantie ca masina va functiona corespunzator.....tu ce ai face??sincer !!Iar sumedenia de erori care le are cazanul erau pricinuite de alternatorul care baga 17 v dupa reset si inlocuire alternator nu am decat 4 erori un senzor SZL, Senzorii de la suspensie si catalizatoarele care nu le mai are si pe clima ceva merge intruna elicea din fata..iar mecanic 2 garnituri...Legat de samsareala cine a pomenit??? Era vorba de ce urmeaza sa fac..ce conteaza ca e veche masina ca nu stiu ce ca..eu vreau so fac pe banii mei nu pe a lu altu nu am deschis topicul sa fac cheta sa imi repar masina, si nici nu m-am rugat de nimeni sa o repare de pomana.

Edited by tony_bmw
Link to comment
Share on other sites

n-ai cum sa compari un popa cu un medic.Un medic are foarte foarte multi ani de scoala in spinare :popcorn:

Domnule Dumitru nu stiu ce vasta ai si ce functie detii sau studii ai efectuate dar daca tu postezi in legatura cu vreo problema si eu te iau ca nu ai bani ca esti bisnitar de masini sincer nu ai lua foc?? Tinand cont ca cunosti stagiile prin care trece un om pana ajuge medic...vine nea mekanicu care are mai putina scoala decat am eu vacanta sa ma faca bisnitar de masini. Mai vi si mata cu astea ca medicii o duc greu ca.....daca vrei iti las un PM cu policlinica care o detin sa o cauti la firme cifra de faceri si ce mai vrei si apoi iti trim si o copie dupa buletin ca sa te comvigi ca este a mea iar mai apoi poti sa identifici singur ce imi permit si ce nu. daca stii vreun service la alba si mi-l poti recomanda cu cea mai mare placere daca nu te rog abtine-te

Edited by tony_bmw
Link to comment
Share on other sites

hai ca a luat-o si topicul asta pe aratura...fara a vrea sa pun paie pe foc dar lumea in Ro e foarte preocupata de imagine si de "domnia" asta, tot de prejudecati din astea ne lovim, de ce mereu se ajunge la are sau nu are bani, la cum isi cheltuie altul banii? fiecare are dreptul sa faca ce vrea cu finantele sale, indiferent ca dispune sau nu de posibilitatile financiare necesare sa detina un anumit bun nu e treaba noastra, omul a venit pe forum sa caute ajutor, e atat de simpla treaba, de ce trebuie s-o complicam? Pe principiul "daca ai bani nu ai ce cauta pe forum, te duci la reprezentanta, platesti cat iti cer aia si gata", inseamna ca forumul asta e plin de amarati care intra pe aici sa isi carpeasca masinile sau sa se laude.... Am mai vazut un topic asemanator, culmea tot despre un user care vroia sa isi ia un E65, unde evident in final i se spunea ca nu are el bani de asa ceva, ca degeaba minte el ca are un venit mare lunar pentru ca in cazul ala nu ar trebui sa isi ia un E65 ci un F01, idee tipic balcanica, daca avem venituri mari hai sa ne luam cea mai scumpa masina sa vada vecinul, si sa nu cumva sa indraznesti daca ai o masina gen F01 sa ceri un sfat ca ti se va spune ca nu ai bani de masina aia cu o urma de multumire gen, "plm, nici eu am masina aia dar si asta de si-a luat-o tot un sarac e ca vine pe aici si cere sfaturi"...hai sa nu mai fim asa preocupati de chestiile astea, sa ne vedem fiecare de ale lui si sa ajutam daca putem, se pare ca e greu sa tastam un sfat dar e al naibii de usor sa tragem concluzii aiurea!

 

E al "n"-lea topic in care vad abordarea asta si culmea, doar pe forumul acesta am vazut asa ceva( mai sunt scapari si pe alte forumuri dar controlate sau sterse de moderatori) unde iarasi daca stam sa facem o statistica majoritatea masinilor de aici sunt vechi, si totusi aici se acuza unii pe altii ca sunt vai mama lor si nu au bani de iPhone 5s sau de mai stiu eu ce alte bunuri...

Nu am decat stima pentru o persoana care gandeste asa!! Ma bucur ca sunt si asemenea oameni pe form si sunt mandru ca sunt si din zona...

 

se duse si topicul asta, bine ca acum a inteles ce este la masina stricat, oricum sunt niste nimicuri, cu siguranta sunt altele mai rele ca asta

 

de curiozitate pe shaltzentrum functioneaza toate comenzile?

Da merge totul

Link to comment
Share on other sites

Separat. Cautati ride height sensor. Sunt pe puntea spate montati. Sa traiti dom' dr.

Cu respectele cuvenite dom' mecanic ;)

dar pe tester imi da si front ride sensor. are ceva legatura cu mufele care intra in capul telescopului??

 

acesta este: piesa nr. 12, p/n- 37146784697, banuiesc ca e acelasi p/n ca si la mine. Verifica-i vizual ianinte, poate au cumva bratul acela de plastic iesit din prindere.

Multumesc mult schema e de mare ajutor

Edited by tony_bmw
Link to comment
Share on other sites

pe fata nu e ajustabila suspensia,e fixa, se poate modifica doar taria, daca ai EDC, altfel doar spatele se ajusteaza pe inaltime.

are EDC dar nu il pot selecta din CB , deci apare in meniu la settings dar nu intra pe el.Si am observat ca si pe fata are niste mufe in capatul amortizoarelor

ma gandeam ca si cele de fata sa aiva sensor

Edited by tony_bmw
Link to comment
Share on other sites

mufele alea sunt de la EDC, deci il vezi in i-Drive dar nu poti comuta din Sport in Comfort sau invers? inseamna ca acum este in Comfort by default...

Nu pot comuta nimic iar in I drive imi apare DUMPING CONTROL FAILED sau ceva de genu si imi arata un amortizor cu semnul exclamarii iar pe tester imi da senzori fata spate

Edited by tony_bmw
Link to comment
Share on other sites

Asta probabil din cauza faptului ca sistemul este inactiv, verifica senzorii in prima faza si poate cumva e vreo mufa slabita, altfel tot la a ii schimba ajungi.

asta voi face astazi ,sa vad daca e vreun contact slab daca nu ii inlocuiesc. Nu stii motorul asta are 2 termostate sau doar dieselu este cu 2? i-am schimbat ieri popa de apa si tot termostat blocat imi apare pe tester

Edited by tony_bmw
Link to comment
Share on other sites

la mine sunt 2 termostate, banuiesc ca si la tine e la fel...pe care l-ai schimbat?

cel care intra in corpul pompei de apa

cine la schimbat zicea ca nu crede sa fie 2 pt ca doar un singur furtun iese..din motor probabil..nu ma pricep

Edited by tony_bmw
Link to comment
Share on other sites

e posibil sa nu functioneze, temperatura la apa e ok?

da, era ok si inainte doar ca se incalzea greu..iar in mers spre exemplu daca cobor o panta mai lunga imi apare banda aceea pe turometru, iar in oras nu dispare niciodata.

post-65235-0-00313300-1389076200_thumb.jpg

Edited by tony_bmw
Link to comment
Share on other sites

si deci acum se intampla aceeasi chestie? inclin sa cred ca noul termostat nu e bun, nu stiu daca 88C e cel indicat, cred ca trebuie sa fie cel putin 90C, incearca-l de curiozitate pe cel vechi si vezi la ce temperatura deschide...astea au si un element care este incalzit la nevoie, daca eventual termostatul nu deschide in mod normal, ECU-ul comanda aceasta functie ca si back-up pentru a nu se supraincalzi motorul...

 

banda vad ca nu sta la 4k RPM la cat sta la prima cheie la rece, deci cred ca deschide prea devreme si nu ajunge la temperatura optima de functionare...

Edited by mik15
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.