Jump to content

bmw 735i 2001


Recommended Posts

si deci acum se intampla aceeasi chestie? inclin sa cred ca noul termostat nu e bun, nu stiu daca 88C e cel indicat, cred ca trebuie sa fie cel putin 90C, incearca-l de curiozitate pe cel vechi si vezi la ce temperatura deschide...astea au si un element care este incalzit la nevoie, daca eventual termostatul nu deschide in mod normal, ECU-ul comanda aceasta functie ca si back-up pentru a nu se supraincalzi motorul...

acum nu stiu doar ca pe tester persista eroarea poza atasata este facuta ieri dupa ce am schimbat discurile si placutele am facut o proba..apoi sa apucat de pompa apa..si azi urmeaza sa inlocuiasca garniturile care curg...baia de ulei si capac culbutori stanga si bratele fata iar cu asta e cam gata masina ramane EDC doar

dimineata putzin peste 4000 asta este la termostatul vechi

Edited by tony_bmw
Link to comment
Share on other sites

putin peste 4k rpm e si la mine la rece, deci ala nou al tau deschide prea devreme si mentine temperatura sub 90C cred de unde si eroarea...la ralanti ar trebui sa fie peste 92-93C, la mine asa sta, la mers prin oras ajunge la maxim 102-103C pentru cateva secunde dupa care deschide si coboara din nou la sub 100C, oricum motoarele astea merg destul de fierbinte fiind proiectate asa pentru un consum mai redus de combustibil(1%, 2%), zic ei, BMW...

 

Control function

The map thermostat is adjusted in such a way as to open

without intervention by the integrated heating element at a

coolant temperature at the thermostat of 103 ºC (this temperature

value is stamped on the thermostat plate).

Since the thermostat is installed at the engine inlet, this is the

temperature at which the coolant enters the engine.

As the coolant is heated in the engine, approx. 110 ºC is

measured at the engine outlet (installation location of the

coolant temperature sensor for DME and instrument cluster) at

this operating point.

This is the engine operating temperature at which the map

thermostat starts to open without control intervention.

In the event of a control intervention by the DME, the heating

element integrated in the thermostat is energised (12 V).

This heats up the expansion element, which determines as a

function of the temperature the extent to which the thermostat

opens. Because the expansion element is heated, the

thermostat now opens at lower coolant temperatures than would

be the case without this additional heating (thermostat control

range 80 ºC to 103 ºC).

 

In the event of a control intervention, the expansion element of

the map thermostat is heated to a higher temperature than that

demonstrated by the coolant currently flowing past.

If the coolant temperature exceeds 113 ºC at the engine outlet,

heating of the map thermostat is activated by the DME

regardless of the other parameters.

In the event of a map-control failure (e.g. open circuit in the

supply lead), the engine is operated in the higher temperature

range. Damage to the engine in this operating state is prevented

by the other DME control functions (e.g. knock control,

activation of auxiliary fan).

 

 

asta este extras dintr-un document de la BMW despre N73(760), insa acelasi principiu se aplica si la N62, pe care se bazeaza.

Link to comment
Share on other sites

putin peste 4k rpm e si la mine la rece, deci ala nou al tau deschide prea devreme si mentine temperatura sub 90C cred de unde si eroarea...la ralanti ar trebui sa fie peste 92-93C, la mine asa sta, la mers prin oras ajunge la maxim 102-103C pentru cateva secunde dupa care deschide si coboara din nou la sub 100C, oricum motoarele astea merg destul de fierbinte fiind proiectate asa pentru un consum mai redus de combustibil(1%, 2%), zic ei, BMW...

 

Control function

The map thermostat is adjusted in such a way as to open

without intervention by the integrated heating element at a

coolant temperature at the thermostat of 103 ºC (this temperature

value is stamped on the thermostat plate).

Since the thermostat is installed at the engine inlet, this is the

temperature at which the coolant enters the engine.

As the coolant is heated in the engine, approx. 110 ºC is

measured at the engine outlet (installation location of the

coolant temperature sensor for DME and instrument cluster) at

this operating point.

This is the engine operating temperature at which the map

thermostat starts to open without control intervention.

In the event of a control intervention by the DME, the heating

element integrated in the thermostat is energised (12 V).

This heats up the expansion element, which determines as a

function of the temperature the extent to which the thermostat

opens. Because the expansion element is heated, the

thermostat now opens at lower coolant temperatures than would

be the case without this additional heating (thermostat control

range 80 ºC to 103 ºC).

 

In the event of a control intervention, the expansion element of

the map thermostat is heated to a higher temperature than that

demonstrated by the coolant currently flowing past.

If the coolant temperature exceeds 113 ºC at the engine outlet,

heating of the map thermostat is activated by the DME

regardless of the other parameters.

In the event of a map-control failure (e.g. open circuit in the

supply lead), the engine is operated in the higher temperature

range. Damage to the engine in this operating state is prevented

by the other DME control functions (e.g. knock control,

activation of auxiliary fan).

 

 

asta este extras dintr-un document de la BMW despre N73(760), insa acelasi principiu se aplica si la N62, pe care se bazeaza.

cand e gata cu garniturile o iau la plimbare prin oras si o sa scriu daca tot asa se manifesta unde pot sa vad exact temperatura apei la un 39 am reusit mai demult parca era ceva cu suma ultimelor 3 din VIN in meniul ascuns dar la asta nu am gasit acel meniu inca doar cele unde se reseteaza placutele uleiul..bujiile filtrele..oare sa nu fie acel meniu??. ma poti ajuta??

Edited by tony_bmw
Link to comment
Share on other sites

pui contactul la prima pozitie, adica practic fie apesi o data pe start button, fie bagi cheia in contact, dar fara picior pe frana, dupa care apesi butonul acela din bord, singurul de altfel, si il tii apasat pana o sa iti apara in cadranul din stanga cu kilometrajul functiile si apoi ii dai drumul. Te duci la 19(unlocking), apasand cate o data pe buton pentru next, apesi mai lung dupa ce ajungi la 19, apoi iti apare in cadranul din dreapta si bagi suma ultimelor cifre din VIN. Apoi apesi din nou mai lung pana se muta iar in dreapta si mergi pe sensors values, etc...probabil ca si la E39. Edited by mik15
Link to comment
Share on other sites

pui contactul la prima pozitie, adica practis fie apesi o data pe start button, fie bagi cheia in contact, dar fara picior pe frana, dupa care apesi butonul acela din bord, singurul de altfel, si il tii apasat pana o sa iti apara in cadranul din stanga cu kilometrajul functiile si apoi ii dai drumul. Te duci la 19(unlocking), apasand cate o data pe buton pentru next, apesi mai lung dupa ce ajungi la 19, apoi iti apare in cadranul din dreapta si bagi suma ultimelor cifre din VIN.

pai am dat de meniul ala dar nu e numerotat imi spune doar placutele, bujiile, uleiul acolo are asa cate o bulina iar cand dau pe el apare in cadranul turometrului reset si return. nu imi apare 1,2,3...... imi intra direct la chestiile enumerate mai sus

Link to comment
Share on other sites

tine apasat in continuu, acela e meniul de resetare a service-urilor. Pui contactul la prima pozitie, apesi butonul, trebuie sa apara in mijloc semnul de la ABS parca, tii in continuare apasat, pare ca nu se intampla nimic, si apoi voila, apare meniul secret..
Link to comment
Share on other sites

tine apasat in continuu, acela e meniul de resetare a service-urilor. Pui contactul la prima pozitie, apesi butonul, trebuie sa apara in mijloc semnul de la ABS parca, tii in continuare apasat, pare ca nu se intampla nimic, si apoi voila, apare meniul secret..

aha, bun am inteles acum ms mult, eu tineam doar pana intra la service :))

Link to comment
Share on other sites

ma uitam la pozele cu masina, si lasand la o parte jantele care nu se potrivesc deloc, suspensia ta pare in regula, daca ai fi avut pierderi de aer ar fi stat lasata pe spate pe ambele parti sau pe una, in functie de care pierde aer, insa in poze pare totul in regula, deci problema ta e posibil sa fie doar de la senzori sau de la acel modul din link-ul pe care ti l-am dat mai in urma. Daca dupa ce o lasi 1 zi sau mai mult parcata si nu se lasa pe spate inseamna ca e ok, cand ai pierderi de aer o gasesti lasata pe fund...
Link to comment
Share on other sites

ma uitam la pozele cu masina, si lasand la o parte jantele care nu se potrivesc deloc, suspensia ta pare in regula, daca ai fi avut pierderi de aer ar fi stat lasata pe spate pe ambele parti sau pe una, in functie de care pierde aer, insa in poze pare totul in regula, deci problema ta e posibil sa fie doar de la senzori sau de la acel modul din link-ul pe care ti l-am dat mai in urma. Daca dupa ce o lasi 1 zi sau mai mult parcata si nu se lasa pe spate inseamna ca e ok, cand ai pierderi de aer o gasesti lasata pe fund...

nu se lasa pe nici o parte stiu problema am spart la ML o perna pe fata si se lasa...doar ca la BMW nu am vazut pernele si nici compresoru, la X5 am gasit compresorul in porbagaj la roata de rezerva la asta nu stiu exista posibilitatea sa fi modificat suspensia si sa o puna pe amortizoare normale?? cu arc?? O sa fug pana la service sa studiez problema

Edited by tony_bmw
Link to comment
Share on other sites

teoretic se poate modifica pentru ca au existat si versiuni cu suspenise clasica, deci exista piese pentru retrofit. Nici eu nu am vazut compresorul cand m-am uitat sub ea, e ascuns pe sub capacele alea de plastic, insa e simplu sa vezi amortizoarele pe spate care au pernele de aer, sunt total diferite de unele clasice si nu ai cum sa le confunzi, plus ca nu ai arcuri.
Link to comment
Share on other sites

teoretic se poate modifica pentru ca au existat si versiuni cu suspenise clasica, deci exista piese pentru retrofit. Nici eu nu am vazut compresorul cand m-am uitat sub ea, e ascuns pe sub capacele alea de plastic, insa e simplu sa vezi amortizoarele pe spate care au pernele de aer, sunt total diferite de unele clasice si nu ai cum sa le confunzi, plus ca nu ai arcuri.

Este modificata suspensia pe spate e cu arc..deci iese din cancul functionarea EDC-ului

Link to comment
Share on other sites

pune vin-ul aici, sau da-mi un pm, sa vedem cum a iesit masina din fabrica...poate a venit cumva cu suspensia clasica, desi e destul de putin probabil tinand cont de motorizare dar tot ce se poate...pe de-o parte e mai bine cu cea clasica, mai putina bataie de cap daca a si fost facut cum trebuie downgrade-ul. Edited by mik15
Link to comment
Share on other sites

am lamurit-o si pe asta, masina nu are leveling suspension, are doar EDC din fabrica, de unde si arcurile pe spate...e normal sa aiba arcuri, doar cu leveling suspension nu ai arcuri pe spate fiind cu perne de aer, dar ce ai tu acum e asa cum a iesit din fabrica, verifica senzorii din capatul amortizoarelor prima data... Edited by mik15
Link to comment
Share on other sites

am lamurit-o si pe asta, masina nu are leveling suspension, are doar EDC din fabrica, de unde si arcurile pe spate...e normal sa aiba arcuri, doar cu leveling suspension nu ai arcuri pe spate fiind cu perne de aer, dar ce ai tu acum e asa cum a iesit din fabrica, verifica senzorii din capatul amortizoarelor prima data...

ok ms mult

Link to comment
Share on other sites

Astazi am ridicat masina de la service perfect functionala am mai inlocuit in plus fata de cele mentionate pana acum garnituri chiulase niste semeringuri pe la chiuloase patine, ghiduri , lant distributie,garnitura baie ulei (baia mica) garnituri capace bobine inductie + senzorii de accelerare de la EDC bratele si bileletele de stabilizare.
Link to comment
Share on other sites

sa pui niste poze cu ea dupa sa o vedem adusa la viata, va arata super bine cu jantele pe 19...ma bucur ca ai reusit sa o "resuscitezi", ai salvat-o de la dezmembrare si chiar daca ai facut asta pentru revanzare cel putin se va bucura de ea o vreme urmatorul proprietar, e totusi o masina care te face sa te simti bine cand o conduci chiar si la varsta ei...
Link to comment
Share on other sites

sa pui niste poze cu ea dupa sa o vedem adusa la viata, va arata super bine cu jantele pe 19...ma bucur ca ai reusit sa o "resuscitezi", ai salvat-o de la dezmembrare si chiar daca ai facut asta pentru revanzare cel putin se va bucura de ea o vreme urmatorul proprietar, e totusi o masina care te face sa te simti bine cand o conduci chiar si la varsta ei...

o sa pun :) binentels dar cu ea aranjata. Am verificat termometrul din meniul ascuns mai mult de 94 grade nu creste in oras nici gand de 102-104

Link to comment
Share on other sites

pai si daca 94 e maxim la cat ajunge, atunci care e minimul? Totusi, inclin sa cred ca termostatul nu-i ce trebuie, nu ajunge motorul la temperatura optima conform parametrilor lui, tot asa iti sta la turometru linia aceea?

minimul nu il stiu pt ca mi-am adus aminte de treaba asta cand motorul mergea de vreo 20 minute, ieri nu a mai aparut ce e drept a fost si putin mai cald afara, oscila intr 90 si 94 maxim temperatura

Edited by tony_bmw
Link to comment
Share on other sites

eu imi mentin parerea totusi ca motorul nu atinge temperatura optima, ia un alt termostat de 95...

ai dreptate temperatura oscileaza intre 70-92 astazi am plimbat-o bine de tot iar in traficul din oras e maxim 92 in afara 70-71....o sa incerc alt termostat de data asta de la bmw

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.