Jump to content

bmw 535d


wolverine

Recommended Posts

ala sigur nu e 535d doar daca eventual a facut el conversia la manuala...pune link-ul aici, ne-ai facut curiosi...

 

Masina nu este pusa la vanzare pe niciunde, o are nasul meu si de la el vreau sa o iau. este 535d, recent a facut un test dyno si a scos 316cp (probabil din soft). Nu stie nici el sa imi dea detalii despre cutie pt ca asa a luat`o, este al doilea proprietar, o are de o luna. O sa pun cateva poze cat de curand. Daca a fost facuta o conversie la manual sa iau treaba asta ca o problema, sau ca un plus?

Edited by wolverine
Link to comment
Share on other sites

pune VIN# aici si vedem exact cum a iesit masina din fabrica. Pentru unii e un plus pentru altii nu, pentru mine ar fi un minus pentru ca prefer automata si linistea de-a sti ca nu si-au bagat te miri ce mecanici mana prin ea pentru a face conversia, asta daca nu ai deja siguranta ca aceasta s-a facut cum trebuie...
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

pune VIN# aici si vedem exact cum a iesit masina din fabrica. Pentru unii e un plus pentru altii nu, pentru mine ar fi un minus pentru ca prefer automata si linistea de-a sti ca nu si-au bagat te miri ce mecanici mana prin ea pentru a face conversia, asta daca nu ai deja siguranta ca aceasta s-a facut cum trebuie...

 

o sa pun seria, poate asa aflu si mai multe detalii despre masina.

Link to comment
Share on other sites

Bun, o sa aflii ca a avut automata din fabrica, s-a dus naibii cutia pentru ca a fost rupta in paispe masina, a cedat cutia, si omul a preferat sa puna manuala... de aici si cei 316cp... asta ar fi cea mai probabila varianta din punctul de vedere al unuia care plimba zilnic un 535d
Link to comment
Share on other sites

teoretic ar tine ipoteza asta, insa practic e mult mai scump sa faci conversia, daca o faci cum trebuie, decat sa repari cutia automata. Fie era unul intr-adevar pasionat si a vrut sa scoata mai mult din masina si sa aiba liniste pe termen lung fie a facut o conversie taind curbele caz in care cea mai mare problema ar avea-o cu sistemele de siguranta gen ABS, DTC, si nu numai, ar fi deci cam epava masina...
Link to comment
Share on other sites

teoretic ar tine ipoteza asta, insa practic e mult mai scump sa faci conversia, daca o faci cum trebuie, decat sa repari cutia automata. Fie era unul intr-adevar pasionat si a vrut sa scoata mai mult din masina si sa aiba liniste pe termen lung fie a facut o conversie taind curbele caz in care cea mai mare problema ar avea-o cu sistemele de siguranta gen ABS, DTC, si nu numai, ar fi deci cam epava masina...

 

Problemele astea le`as putea verifica daca exista printr`o diagnoza?

Link to comment
Share on other sites

da, ar avea si martori aprinsi in bord daca nu i-a scos cumva, cluster-ul ar avea display pentru PRNDS, sunt destule indicii care sa sugereze ca ar fi fost automata odinioara....desi eu cred ca e un 530d cu un alt soft

 

asta ar inseamna sa fie si motorul schimbat pt ca in acte e 535d 286cp 10.2006

si nu cred ca un 530d ar scoate 316cp dintr`un soft.

Link to comment
Share on other sites

pai nah, poate ti-o fi aratat tipul cine stie ce documente oficiale, incercam sa luam in calcul orice posibilitate, pana nu pui o serie de sasiu putem face altceva decat sa ne dam cu parerea aiurea? singura posibilitate e cu VIN# sau du-o la o verificare la BMW si afli... Edited by mik15
Link to comment
Share on other sites

idee era sa confirm ca masina e un 535d nu altceva
Iar pentru asta trebuie sa vedem niste acte sau macar VIN-ul. Nu?

Ca nu putem noi cunoaste istoricul unei masini necunoscute, cu VIN necunoscut...

 

La inceputul topicului spui ca e facelift, acum aflam ca e 10.2006. Cum e pana la urma? Ne lasi sa ghicim sau ne dai niste date concrete?

Edited by C_o_s_m_i_n
Link to comment
Share on other sites

Eu cred ca are o istorie grea masina. In primul rand in 2006 nu s-a pus motorul de 286cp ci cel de 272. Cel de 286cp a venit odata cu LCI-ul in 2007.

 

este facelift, nu e singura care e sf lu` 2006 si are 286, astept pareri de la cineva care cunoaste! nu de la ce`i care isi dau asa cu parerea ca vaai e vai soarta ei!

O sa pun un VIN, nu am nevoie de critici, sincer!

  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

tu chiar nu vrei sa pricepi? Ecuatia e foarte simpla, BMW nu a produs 535d cu cutie manuala, punct! De la acest punct incolo orice parere e pura speculatie, ce pareri avizate mai vrei? Te-ai adresat unui forum specializat pe marca asta unde mai toata lumea stie destule lucruri despre masinile astea, ce ai fi vrut sa auzi, ca a ta e speciala si ca s-au facut dom'le cateva si cu manuala pentru VVVVVIP-uri care vroiau neaparat un diesel de 280cp cu 6 trepte manuale care sa consume putin...pe bune acum? vrei tu de fapt sa crezi ca masina e buna? nu ai decat, sunt banii tai si faci ce vrei cu ei! :thumbsup:
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

tu chiar nu vrei sa pricepi? Ecuatia e foarte simpla, BMW nu a produs 535d cu cutie manuala, punct! De la acest punct incolo orice parere e pura speculatie, ce pareri avizate mai vrei? Te-ai adresat unui forum specializat pe marca asta unde mai toata lumea stie destule lucruri despre masinile astea, ce ai fi vrut sa auzi, ca a ta e speciala si ca s-au facut dom'le cateva si cu manuala pentru VVVVVIP-uri care vroiau neaparat un diesel de 280cp cu 6 trepte manuale care sa consume putin...pe bune acum? vrei tu de fapt sa crezi ca masina e buna? nu ai decat, sunt banii tai si faci ce vrei cu ei! :thumbsup:

 

De aceea am si intrebat, dar nu imi plac parerile alea, e praf, are 1000000 de km, e facuta in spatele blocului, ca nu e 535d, etc.

In prima faza am primit un sfat f bun: sa postez seria VIN, dar de aici in colo au inceput discutiile aiurea. asta m`a deranjat, nu altceva.

Oricum mc pt ajutor.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

este facelift, nu e singura care e sf lu` 2006 si are 286, astept pareri de la cineva care cunoaste! nu de la ce`i care isi dau asa cu parerea ca vaai e vai soarta ei!

O sa pun un VIN, nu am nevoie de critici, sincer!

Tu ori nu vrei ori nu poti sa intelegi ca LCI-u a inceput sa fie fabricat de pe la milocul anului 2007 ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.