Jump to content

320i vanos


Recommended Posts

Salut tuturor! Am cautat pe site dar nu am gasit asa ca m-am decis sa deschid un nou topic.

Am un e36 320I vanos. Il am de aprox 7 luni. In afara de consumabile (ulei, filtre,bujii) nu am schimbat nimic in astea 7 luni si singura problema mai grava a fost ca mi-a picat o bujie in timp ce eram plecat din oras (cand zic ca mi-a picat o bujie ma refer ca am fost la service repejor si dupa ce le-a verificat pe toate a mers,adica cel mai probabil e de vina fisa)in fine.De ceva timp la relanti scoate un sunet, un rontait si din ce am cautat pe google si youtube , sunt sigur ca e vanosul

Nu am fost la service sa intreb sau sa o duc pe tester, ceea ce o sa fac curand , dar am zis sa intreb aici inainte sa ma duc la vreun service sa ma rupa de bani, pe oamenii "patiti" .Deci intrebarea mea este :stie cineva de unde sa cumpar un kit de vanos nou in afara de acel site drvanos ? Sau daca a facut cineva comanda de pe acel site , e de incredere ?de exemplu la kitul de vanos stage1 pretul e de 350$ si 100 returnabili ,sunt cu adevarat returnabili ?

Multumesc !

Link to comment
Share on other sites

aia 100 usd sunt retinuti ca garantie din ce am inteles ei iau Vanos-ul tau si iti dau altul refacut,daca gasesti sa trimiti un vanos (asta ca sa nu ramai cu masina blocata ) nu mai dai aia 100 usd.Despre cat de ok sunt nu stiu ,dar vezi mai mai ai ai si

http://www.beisansystems.com/

 

deci mai ideal ar fi sa imi comand O-ring-urile (single vanos seal repair kit presupun)si kitul acela pt zgomot ?la aceste vad ca trebuie anumite instrumente ca sa le schimbi, presupun ca la un service autorizat are.

Si inca ceva ce am uitat, vanosul se aude doar cand e motorul cald, la rece ruleaza bine .Si stie cineva vreun video cu bataie de tacheti ? ca pe langa rontaitul ala se mai aude ceva ciudat. In fine sunt mai multe probleme care as vrea sa le rezolv. Pe un tester ar putea sa imi zica pe partea de mecanica ce e in neregula ?(scuze ca sunt incepator si nu stiu :D)

 

Dar nu trebuie sa schimbi tot vanosul, iti trebuie un kit de o-ringuri. uite aici http://www.bmwclub.ro/forums/topic/83916-kit-reparatie-vanos/

merci dyc88 am citit putin si pe langa cateva informatii utile pentru mine, acolo deja intra adanc in paine si ma pierd pe drum. cum am zis, scuze ca sunt incepator si nu le am cu mecanica

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.