Jump to content

Nu baga aer pe gurile de ventilatie din mijloc


BesTEveR

Recommended Posts

Salut, am un e90 si nu stiu daca e normal ce se intampla cand baga caldura/aer rece.

 

Daca selectez sa vina caldura DOAR pe gurile de ventilatie din mijloc (spre sofer) imi vine in mod normal in jet, daca insa apas si butoanele pentru parbriz si picioare pe gurile din mijloc (cele pentru sofer) nu mai simt decat o simpla, abia sesizabila adiere chiar la putere maxima (ca si cum tot aerul s-ar duce in sus si in jos, iar la mijloc vine doar ce a mai ramas) pe cand la parbriz simt jetul de aer chiar si la 2 liniute. E normal sa imi faca asa daca sunt apasate toate 3 butoanele, prin grilele din mijloc sa nu imi vina aproape nimic, sa nu simt niciun jet de aer?

 

 

Nu ar fi corect ca puterea sa fie distribuita egal sus, jos si la mijloc???

Mentionez ca daca e apasat doar butonul pentru grilele din mijloc imi vine aer cald in jet cat vreau eu. Ma refer la cele 3 butoane din stanga imaginii.

 

 

 

http://www.pieseauto.ro/poze/panou-clima-bmw-e90/panou-clima-bmw-e90-8a6db15eec9d0a4afb-800-600-1-95-1.jpg

Edited by BesTEveR
Link to comment
Share on other sites

Masina ta a venit cu clima dubla (automata) sau cu clima simpla (manuala - cea de aici - http://www.mimientertainment.co.uk/image/data/manualclimatecontrols.jpg )? E foarte important, pentru ca difera nu numai panoul de control, ci si aeroterma. Aeroterma de la clima dubla are doua palete / cai de aer in plus fata de cea cu clima manuala. Daca schimbi doar panoul de clima, fara sa schimb aeroterma, te trezesti cu cam ce ai descris tu...

 

Cand am avut E90, am prins unul mai ieftin cu clima manuala, si am avut norocul sa gasesc la dezmembrari unul care avea clima automata. Am schimbat doar panourile pentru ca erau aceleasi mufe, si parea sa mearga, DAR vara cand dadeam drumu la AC pe toate gaurile, baga frig prin fata si pe la parbriz, dar baga aer fierbinte la picioare, si invers...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.