Jump to content

ulei cutie automata 6hp19


kosta

Recommended Posts

Salut!de curand sunt posesorul unu BMW 320D e 90 cutie automata steptronic 6hp19 am tot citit pe forum despre uleiuri echivalente la aceasta cutie ...intrebarea mea e bun uleiul MOTUL MULTI ATF pt aceasta cutie ?? sau e mai bn sa optam pt uleiul original BMW??? a pus cineva in cutia asta 6hp19 MOTUL MULTI ATF ???sunt pareri impartite uni spun ca e mai bun ca e full sintetic altii spunca nu e bun ...a folosit cineva acest ulei ??? Astept raspunsuri!! MS
Link to comment
Share on other sites

vad da toti mi au recomandat uleiul original,ma gandesc ca uleiul original e semi sintetic iar motul multi atf e full sintetic si pe site la motul da echivalenta cu uleiul original pt cutia 6hp19 nu ma zgarcesc la bani vreau ce e mai bun pt cutie dor nu faci schimbul in fiecare zi si de aceea ma documentezi si cer pareri pana voi lua hotararea corecta ms nu a pus nimeni MOTUL MULTI ATF in cutiile 6hp ??? MS
Link to comment
Share on other sites

Daca nu te zgarcesti ia ulei original. Nu mai cauta argumente sa alegi varianta mai ieftina.

ti am mai zis ca nu mazgarcesc la bani asta e ultimul lucru pe care il doresc sa mi cada cutia dar am intrebat si eu motul e un ulei peste shell care e original in cutia aia si nu intodeauna ce ne recomanda producatorul e cel mai bun lucru de care are nevoie motorul sau cutia su nu stiu ce...intodeauna e ceva mai bun decat ce ne recomanda producatorii,,,,, ma costa in plus 300 ron la ulei original nu e o avere era vb doar daca e compatibil la cutia mea si de ce nu poate mai bun

Link to comment
Share on other sites

Daca vrei pune ulei ZF. Dar in nici un caz Motul.

 

Nu se stie ce ulei exista in bidoanele de ulei original. La unele se spune ca este vorba de un ulei Esso... Ma rog, ideea e ca BMW nu a declarat niciodata ce ulei s-a pus. E la mintea cocosului de ce.

Edited by Service Premium
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Pe la 100 ron e originalul la reprezentanta , probabil e acelasi ulei Shell si in cel ZF si in cel original.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

bun nu se stie daca e acelasi tu ce imi recomanzi ca vad ca si repari cutii ai o anumita experienta intre original si acela cu ambalaj zf ?

Nu cred ca exista vreo diferenta de calitate.

ZF fabrica transmisia 6hp, deci e imposibil sa fie un ulei prost.

Deci daca pui ulei BMW sau ulei ZF, tot bine e.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nu s-a schimbat, este acelasi. Primul cod 83220142516 este pentru ambalaj de 20 litri, al doilea 83220144137 pentru ambalaj de 1 litru. Poti verifica pe bmwfans.info. :)

 

 

eu cred ca stiu cum comand piesele originale mult mai bine decat tine ;)

si nu se mai livreza tot de ceva vreme ambalat la litru

Edited by claudiuBWR
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.