Jump to content

Ce tip de ceara folositi? Dar lotiune ptr piele?


Recommended Posts

Pentru piele urmeaza sa testez Leatherique in curind insa masina fiind aproape noua (7-8 luni) nu stiu daca sa folosesc amandoua solutiile din kit?! Piele este bej, naturala si am evitat sa port denim jeans pe cat posibil. Ma gandesc mai mult la intretinere decat curatare.

 

Ceara: Swisswax Best of Show (Concorso) dar doar dupa Bilthamber soft clay, Poorboy's Black hole glazer si EX-P sealant. Am incercat in trecut cam tot ce este pe piata iar aceasta combinatie a fost cea mai buna in opinia mea (pentru culoarea neagra). Masina mea sta in garaj cam 6 luni pe an si o spal(cand o folosesc)de 2 ori pe saptamana fiind neagra, insa ceara razista aproape intreg anul...

 

Mentionez la capitolul "Exterior" si Aquapel pentru tratament parbriz ca fiind cel mai bun produs incercat de mine, nu se compara cu Rain-x , etc...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

@Aquamaster & @Daniels13: chiar daca e masina noua, folositi ambele produse Leatherique, cam de 2 ori pe an se da cu Rejuvinator si sa zicem de 2 ori pe luna cu Prestine Clean (ma rog, dati cat de des vreti, e in functie de buget pt ca Prestine Clean nu e tocmai ieftin). Nu va fie frica sa stati cu blugii pe pielea aceea pentru ca produsele din Kitul Leatherique vor scoate garantat culoarea si mizeria adunata. Nu vorbesc prostii, o simpla cautare pe Youtube si o sa gasiti filme cu ce rezultate au produsele Leatherique. Totul tine de buget. Eu am dat pe kitul asta 213 lei (500ml fiecare) si ajunge pentru 2 aplicari.

 

Intamplarea face ca acum 30 minute am revenit de la masina, tocmai am aplicat Rejuvinatorul pe pielea din 530d-ul meu (piele neagra). Imi place pentru ca nu ii da luciu (gusturile nu se discuta :p ) si lasa un miros de piele in interior de mai mare dragul. Cam obositor de aplicat si curatat dar rezultatele finale (chiar si la piele neagra) sunt extraordinare. In functie de piele, aceasta poate deveni mai moale si cutele acelea ce se fac in timp vor continua sa apara, dar mai greu. Zic in functie de piele pt ca sunt unele ce raman rigide dar cel putin nu se mai simt asa ca un carton la atingere. Inca o data, nu va fie teama de Denim. Garantat 100% se curata (cel putin din zecile de filmulete si alte zeci de topicuri de pe forumuri, toti sunt foarte incantati de rezultate).

 

Aquapelul pentru geamuri este foarte bun si el. Nu stiam daca sa cumpar Aquapel sau RainX si dupa ce am vazut cateva filme pe Youtube... am luat Aquapel. Rezultatul e foarte bun si rezista foarte mult in timp (cateva luni).

 

Referitor la exterior... habar nu am sincer. Trebuie sa ma mai documentez pt ca a mea este de culoare gri (SpaceGrau) si-mi place de mor. Vreau sa fac tot posibilul sa pastrez vopseaua in bune conditii pt ca chiar daca se va revopsi stim cu totii ca nu va mai fi la fel ca din fabrica (am auzit ca pt BMW vopseaua o fac cei de la BASF, asa e?).

Edited by Flae
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
  • 9 months later...

In prima faza sterge cu o laveta de impuritati/praf pielea.

Aplici rejunevation oil si lasa sa stea masina cateva ore minim, acum e mai greu pt ca e frig, cu cat e mai cald cu atat se evapora/absoarbe mai bine in piele.

Dupa cateva ore o sa vezi ca e foarte lipicioasa suprafata, nu te speria e normal, poti sa stergi cu laveta si orice solutie de curatare/apa calduta daca nu ai prestin clean.

Daca tot ramane lipicios repeta curatatul, eu de obicei curat de 2 ori pt ca aplic destul ulei sa se hidrateze bine.

Pielea o sa iti ramana moale si are un efect mat :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.