Jump to content

Problema frana stanga


Recommended Posts

Astazi am venit din brasov si cand sa intru in mures am oprit la peco sa alimentez.

Ies din benzinarie... si aud un sunet ciudat...un fel de scartzait,scot capu pe geam si aud ca e de la roata stanga din fatza.Nu ii dau prea mare importanta deoarece am crezut ca a intrat o piatra la disc cum mi se intampla adeseori iarna cand puneau nisip pe sosea.Dupa ce merg cam 3km imi face semn un pieton cu degetu catre roata.Trag pe dreapta opresc si omu` imi zice ca imi scotea scantei de la roata. :blink: .Scartaitul ala devine tot mai puternic in viraje si imi vine sa mor cand aud.Acuma masina o am parcata pe bulevardu 1Decembrie la vreo 10 km de unde stau eu.

Ce e de facut ?Pot sa o aduc asa acasa sau sa o pun pe platforma si sa o duc la un service ?

Link to comment
Share on other sites

placutze probabil ..ceva freaca  pe disc ..clar ..scantei ..macar  a fost o imagine pt trecatori  :)

204438[/snapback]

da foarte buna.Imi venea sa turb mai mult de rusine decat de nervi :blink:

Edited by Alex86
Link to comment
Share on other sites

placutze probabil ..ceva freaca  pe disc ..clar ..scantei ..macar  a fost o imagine pt trecatori  :blink:

204438[/snapback]

Ceva freaca in mod clar.. dar daca ar fi fost placutele ar fi trebuit sa se aprinda martorul de pe bord. In al doilea rand.. tebuie sa fi incercat sa pui frana fara placute... sunetul ala nu e scartait... e ceva mult mai "adanc". Si oricum, fara placute s-ar simti in frana....

Eu as ice sa dai roata jos. Verifici vizual, incerci cateva frane "pe loc" si daca nu ai probleme mergi cu ea la un service. Daca o simti ca nu se comporta cum trebuie, cheama platforma.

Toate bune.

Link to comment
Share on other sites

Ceva freaca in mod clar.. dar daca ar fi fost placutele ar fi trebuit sa se aprinda martorul de pe bord. In al doilea rand.. tebuie sa fi incercat sa pui frana fara placute... sunetul ala nu e scartait... e ceva mult mai "adanc". Si oricum, fara placute s-ar simti in frana....

Eu as ice sa dai roata jos. Verifici vizual, incerci cateva frane "pe loc" si daca nu ai probleme mergi cu ea la un service. Daca o simti ca nu se comporta cum trebuie, cheama platforma.

Toate bune.

204454[/snapback]

frana prinde foarte bine.Martorul e aprins de cand am schimbat placutele deoarece am luat ceva aftermarket si nu mi-au dat senzori.Oricum frana am...

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition
placutele au fost schimbate acuma 2 ani si frana prinde foarte bine.Oricum e drept ca m-am zgarcit cu banii si am luat ceva aftermarket dar oare asta sa fie problema ?

204384[/snapback]

 

pai 2 ani e cam mult pentru placutele alea... si oricum depinde si cum mergi tu cu masina.

 

Daca e doar pe stanga este posibil sa ai o problema la pistonasul etrierului sau ceva si sa uzeze inegal placutele pe fata. Iti spun asta pt ca la fel am patit eu acum cateva luni si fara sa imi dau seama am ajuns la un momentdat sa franez aproape direct cu pistonul pe disc. Placuta din exetrior nu era uzata f tare dar cea din interior ajunsese la fier !!!

 

Si cand franam huruia ingrozitor. Nu aveam ce sa fac ca nu eram in bucuresti, astfel ca am mers asa 140 km.

 

Evident a trebuit sa schimb si discul ulterior.

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition
uite, i-am facut o poza ca am pastrat-o amintire :blink: ... ciudat este ca nu m-a avertizat senzorul si nu imi aduc aminte daca le-am luat cu senzor sau nu. Oricum ai grija...
Link to comment
Share on other sites

Astazi am venit din brasov si cand sa intru in mures am oprit la peco sa alimentez.

Ies din benzinarie... si aud un sunet ciudat...un fel de scartzait,scot capu pe geam si aud ca e de la roata stanga din fatza.Nu ii dau prea mare importanta deoarece am crezut ca a intrat o piatra la disc cum mi se intampla adeseori iarna cand puneau nisip pe sosea.Dupa ce merg cam 3km imi face semn un pieton cu degetu catre roata.Trag pe dreapta opresc si omu` imi zice ca imi scotea scantei de la roata. :blink: .Scartaitul ala devine tot mai puternic in viraje si imi vine sa mor cand aud.Acuma masina o am parcata pe bulevardu 1Decembrie la vreo 10 km de unde stau eu.

Ce e de facut ?Pot sa o aduc asa acasa sau sa o pun pe platforma si sa o duc la un service ?

204381[/snapback]

Eu stau pe 1 Decembrie,daca vrei sa vedem despre ce e vorba te pot ajuta.

Link to comment
Share on other sites

Am dus astazi masina la mecanicul meu.Mi-a spus ca s-a desprins o siguranta si cum tot am franat s-a rupt o bucata din placuta si mi-a distrus discul.

@narcis eu stau in Tg Mures :blink:

Edited by Alex86
Link to comment
Share on other sites

Am dus astazi masina la mecanicul meu.Mi-a spus ca s-a desprins o siguranta si cum tot am franat s-a rupt o bucata din placuta si mi-a distrus discul.

@narcis eu stau in Tg Mures :blink:

204870[/snapback]

Riscul placutelor aftermarket noname. :)

Bine ca s-a terminat asa si ca nu a fost nimic mai grav.

PS: Daca schimbi discul, schimba-le pe amandoua. Si placutele.

Toate bune.

Edited by Maverick
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Am dus astazi masina la mecanicul meu.Mi-a spus ca s-a desprins o siguranta si cum tot am franat s-a rupt o bucata din placuta si mi-a distrus discul.

@narcis eu stau in Tg Mures :blink:

204870[/snapback]

 

Siguranta de care zici este ca o sarma, am pierdut si eu cateva si imi clantanea ciudat la roata.

 

Dar de rupt bucata din placuta n-am auzit in viata mea. Fa-ne poze sa vedem.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.