Jump to content

Are E90 320d eLSD?


George Spiridon

Recommended Posts

LSD inseamna Limited Slip Difefferential si e activat tot timpul nu are treaba cu DTC-ul

In mod normal cand intrii tare intr-o curba roata de pe interior pierde aderenta si se invarte in gol

In momentul asta roata de pe exteriorul virajului ramane fara cuplu

Un lsd e facut sa blocheze cuplul si iti invarte si roata de pe exteriorul virajului impreuna cu cea de pe interior

si astfel ai putere pusa pe asfalt chiar daca una din roti a pierdut aderenta

ultimul model non M pe care s-a pus a fost e39

nu ai nevoie de lsd pe 320d, poate daca era un 335i era altceva,

daca vrei neaparat sa pui gasesti la quaife dar este vreo 1500 euro parca

Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru raspunsuri.

 

 

Stiu ca E90 nu are LSD, e scump si nu are nevoie. Dar exista ADB [1], un sistem care pune frana pe roata care pierde aderenta astfel transferad puterea la cealatal roata. In principiu se comporta ca un LSD, doar ca este electronic.

 

Cum zicea, stiu ca modelel noi de BMW au eLSD, dar nu stiu daca E90 are.

 

 

[1] http://www.bmw.com/com/en/insights/technology/technology_guide/articles/automatic_differential_brake.html

 

 

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Cand DTC e activat (dsc restrictionat), teoretic ar simula un LSD, practic insa, e departe de asa ceva :) din '90 si ceva incoace, doar masinile M din gama BMW au LSD din fabrica, restul doar viseaza la asa ceva :)

 

Corect asa e, ca asta iarna cand mai ramaneam inpotmolit si dezactivam DSC-ul (ESP-ul de fapt), reuseam sa ies

Practic frana roata care ramanea fara aderenta si automat diferentialul trimitea cuplul catre roata care avea aderenta.

Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru raspunsuri.

 

 

Stiu ca E90 nu are LSD, e scump si nu are nevoie. Dar exista ADB [1], un sistem care pune frana pe roata care pierde aderenta astfel transferad puterea la cealatal roata. In principiu se comporta ca un LSD, doar ca este electronic.

 

Cum zicea, stiu ca modelel noi de BMW au eLSD, dar nu stiu daca E90 are.

 

 

[1] http://www.bmw.com/com/en/insights/technology/technology_guide/articles/automatic_differential_brake.html

 

 

Multumesc.

 

Ai asa ceva, stai linistit nu mai trebuie sa-i pui nimic

Bmw-urile au asa ceva cand alte marci nici nu visau la asa ceva

Se numeste controlul tractiunii sau DTC

 

Mai uita de el, crede-ma :)) in unele cazuri te scoate din impas, dar alteori invarte tot o roata (aia fara aderenta)

 

eu am iesit in 90% din cazuri

nu am iesit atunci cand am intrat ca nesimtitu in nameti

 

si am mai observat ca DTC-ul isi face treaba bine atunci cand e pe jos zapada abia nisa si vrei sa pleci mai tare

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.