Jump to content

Dimeniuni jante 18''


danxtreme2004

Recommended Posts

Buna tuturor,

 

Detin un BMW E90, an 2006, 325XI si vreau sa-i schimb putin infatisarea.

Momentan pe masina am jante pe 17", cu anvelope 225/45/17. Doresc trecerea la jante pe 18", precizez ca am deja anvelope si anume doua buc. 225/40/18(pt fata) si 255/35/18(pt spate).

Rog sa imi spuneti ce jante sa caut, ma intereseaza in special cele concave, ce ET si ce J trebuie sa caut?

 

Va multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Vezi ca mai exista cel putin un topic destul de stufos unde se dezbate problema potrivirii jantelor.

Daca vrei jante care sa stea pe masina la fel ca si cele vechi cauta unele cu ET 34-37.

Poti pune si unele cu ET 20 dar vor iesi putin mai in afara rotile. Cat priveste latimea indicat ar fi sa cauti cu 8J respectiv 8,5J.

Link to comment
Share on other sites

Vezi ca mai exista cel putin un topic destul de stufos unde se dezbate problema potrivirii jantelor.

Daca vrei jante care sa stea pe masina la fel ca si cele vechi cauta unele cu ET 34-37.

Poti pune si unele cu ET 20 dar vor iesi putin mai in afara rotile. Cat priveste latimea indicat ar fi sa cauti cu 8J respectiv 8,5J.

 

 

Multumesc pentru raspuns.

Link to comment
Share on other sites

E de recomandat sa pastrezi proportiile OEM, masina fiind xDrive. xDrive-ul e pretentios rau, si eu am si stiu cum e.

De exemplu, daca jante OEM sun 8 cu 8,5 J si ET 34 cu ET 37, poti pastra J-ul, dar Et-ul sa fie 25-28, etc. Cele OEM sunt cam sub caroserie :)

Link to comment
Share on other sites

Dimensiunile recomandate de bmw sunt 8j cu et 34 fata si 8,5 j cu et 37 spate

Personal am jante oem cu aceste dimensiuni si mi-ar placea sa iasa mai mult in afara rotile de pe spate, sa am un et mai mic

Problema e ca xdrive-ul e mai inalta fata de normal si cred va arata ca un tractoras daca pui et mai mic

Si daca mergi pe setarile standard protejezi articulatiile, cu cat et-ul e mai mic fata de standard le soliciti mai tare

Acum faci cum crezi, alegerea ramane la latitudinea ta

Link to comment
Share on other sites

eu pe al meu e90, 320d, am style 225M pe 19 cu et 39 respectiv 37.Am suspensia sport, se simt toate gropitele dar da foarte bine pe masina modelul de jante!

 

Pentru 19 au facut et-ul un pic mai mare 37 si 39 fata de 34 si 37 ca sa nu frece pe undeva

La 19 oricum tu ai latime pe spate 9 in loc de 8.5

Si et-urile tale sunt dimensiuni originale

Link to comment
Share on other sites

Dimensiunile recomandate de bmw sunt 8j cu et 34 fata si 8,5 j cu et 37 spate

Personal am jante oem cu aceste dimensiuni si mi-ar placea sa iasa mai mult in afara rotile de pe spate, sa am un et mai mic

Problema e ca xdrive-ul e mai inalta fata de normal si cred va arata ca un tractoras daca pui et mai mic

Si daca mergi pe setarile standard protejezi articulatiile, cu cat et-ul e mai mic fata de standard le soliciti mai tare

Acum faci cum crezi, alegerea ramane la latitudinea ta

Multumesc mult. Am decis sa cumpar Jante styling 162, cu 8J ET34 fata si 8,5J ET37 spate. Daca stie cineva sau are de vanzare rog sa-mi lase mesaj.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.