Jump to content

Probleme inmatriculare


Koppany999

Recommended Posts

Am o intrebare legata de procesul de inmatriculare, poate stie careva ce se poate face, ca nici de la notar nu am primit un raspuns clar.

Problema este in felul urmator:

 

Am cumparat anul trecut in decembrie un 520i din 96 de la un tip din acelasi oras cu mine, cu avans si restul platit in 4 rate lunare, cu acte la notar. In contract scrie ca la plata ultimei rate, eu devin proprietar si el renunta la orice pretentie asupra masinii. Momentan masina este inmatriculata pe el. Inainte sa platesc ultima rata (scadenta este pe 25 luna asta), l-am rugat sa-mi pregateasca fiscalul sa o pot inmatricula pe mine. Si aici incep problemele...el mi-a spus ca are o datorie de 30 de milioane la finante, pe care nu doreste sa o plateasca, si ca atare nu imi poate da certificat fiscal, dar ca e dispus sa faca contract de comodat, etc...sau orice alt document prin care eu sa ma pot folosi in continuare de masina. Notarul mi-a spus in schimb ca el nu are cum sa faca contract de comodat, din moment ce nu va mai fi proprietarul masinii.

Intrebari:

 

1) Care sunt optiunile pe care le am la indemana? Pot inmatricula cumva masina fara sa am certificat fiscal de la proprietar? Dupa ce masina trece in proprietatea mea, eu ce ma fac cu masina daca nu o pot inamtricula?

2) Exista o formula de comodat sau procura, prin care sa am garantia ca la un moment dat nu se razgandeste si vine sa-mi ceara masina inapoi?

 

Daca ati fost careva in cazul acesta sau aveti informatii cu ce se poate face, as fi recunoscator pentru sfaturi.

 

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Prin contractul de comodat sau procura nu inseamna ca "produsul" in cazul de fata masina va fi proprietatea ta... Este proprietatea lui doar ca tu o folosesti, poti iesi din tara cu masina poti face asigurare... Fara certificat fiscal nu o poti inmatricula. In concluzie cred eu ca o datorie de 3 mii de lei la finante la un moment dat se vor face anumite executari silite si cei de la finante vor incepe sa scoata la licitatie anumite bunuri ale datornicului... Sigur el are vreo datorie? Sau nu vrea sa iti dea fiscalul? Ceva nu e in regula. Eu asa cred. Mergi si la un avocat si intreaba!

 

Trimis de pe al meu HUAWEI G510-0100 folosind Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Prin contractul de comodat sau procura nu inseamna ca "produsul" in cazul de fata masina va fi proprietatea ta... Este proprietatea lui doar ca tu o folosesti, poti iesi din tara cu masina poti face asigurare... Fara certificat fiscal nu o poti inmatricula. In concluzie cred eu ca o datorie de 3 mii de lei la finante la un moment dat se vor face anumite executari silite si cei de la finante vor incepe sa scoata la licitatie anumite bunuri ale datornicului... Sigur el are vreo datorie? Sau nu vrea sa iti dea fiscalul? Ceva nu e in regula. Eu asa cred. Mergi si la un avocat si intreaba!

 

Trimis de pe al meu HUAWEI G510-0100 folosind Tapatalk

 

Ok, asa o sa fac. mersi.

Link to comment
Share on other sites

Eu nu inteleg de ce nu ai intrebat si de ce nu ai stabilit cu el toate lucrurile astea inainte de a da primii bani pe masina.

Un lucru este cert: legal nu poti inmatricula masina in Romania fara certificat fiscal.

Notarul ce obligatii i-a impus in contract? Nu scrie nimic despre documentele ramase la el (carte de identitate, fiscal)?

Link to comment
Share on other sites

Eu nu inteleg de ce nu ai intrebat si de ce nu ai stabilit cu el toate lucrurile astea inainte de a da primii bani pe masina.

Un lucru este cert: legal nu poti inmatricula masina in Romania fara certificat fiscal.

Notarul ce obligatii i-a impus in contract? Nu scrie nimic despre documentele ramase la el (carte de identitate, fiscal)?

 

In contract am insistat eu sa treaca ca el declara ca masina nu este gaj sau nu are datorii, si ca la achitarea ultimei rate primesc cartea de identitate. Dar de certificat nu scrie nimic in contractul de la notar. Nici nu mi-a trecut prin cap ca vor fi probleme cu fiscalul. (my mistake :wacko: ) Probabil un avocat e cea mai buna solutie.

Link to comment
Share on other sites

Probabil ca un avocat o sa iti ia niste bani si nu poate face altceva decat sa deschida un proces civil in care sa il oblige sa iti dea fiscalul si care poate dura multa vreme.

Din alte cazuri unde am mai auzit asa ceva iti dau cateva posibile rezolvari rapide: ori il sperii cu un proces civil in speranta ca iti va da certificatul fiscal, ori te duci tu la primaria unde apartine el sa vezi daca intr-adevar are dreptate.

Daca are datorii sa le plateasca din ultima rata pe care trebuie sa i-o dai. Am auzit cazuri in care s-a eliberat certificat fiscal si platind primariei doar o parte din suma datorata.

Link to comment
Share on other sites

Probabil ca un avocat o sa iti ia niste bani si nu poate face altceva decat sa deschida un proces civil in care sa il oblige sa iti dea fiscalul si care poate dura multa vreme.

Din alte cazuri unde am mai auzit asa ceva iti dau cateva posibile rezolvari rapide: ori il sperii cu un proces civil in speranta ca iti va da certificatul fiscal, ori te duci tu la primaria unde apartine el sa vezi daca intr-adevar are dreptate.

Daca are datorii sa le plateasca din ultima rata pe care trebuie sa i-o dai. Am auzit cazuri in care s-a eliberat certificat fiscal si platind primariei doar o parte din suma datorata.

 

La primarie poate sa-mi elibereze informatia asta, daca nu este el de fata?

Link to comment
Share on other sites

daca nu vrea nu o rezovi decat in instanta..iar asta poate dura mult timp..

pe de alta aprte il poti lamuri ca daca mergi cu ea asa in continuare nu te doare capul de amenzi si impozite...si poate intelege si face un efort..

 

Nu stiu si nu prea inteleg cum cumparati masini cu combinatii dinastea..

Link to comment
Share on other sites

din cate stiu, nu ai nevoie decat de certificat fiscal de la primaria pe raza careia s-a inmatriculat masina, nu are nici o legatura cu datoriile la finante. De la finante ai nevoie doar de adeverinta privind restituirea sau nu a taxei de poluare.

 

la mine in suceava sunt necesare urmatoarele acte :

 

"TRANSCRIEREA UNUI VEHICUL

DIN BAZA DE DATE LOCALĂ

 

DOCUMENTE NECESARE:

 

1. Cererea noului proprietar. Ăn cazul ĂŽnscrierii ĂŽn certificatul de ĂŽnmatriculare Âşi a altei

persoane care poate folosi vehiculul În virtutea unui drept legal, altul decât cel de

proprietate, proprietarul va menĂžiona solicitarea explicita ĂŽn cerere;

2. FiÂşa de ĂŽnmatriculare a vehiculului, al cĂŁrei model este stabilit conform reglementĂŁrilor

legale, vizatĂŁ de organele fiscale competente ale autoritĂŁĂžilor administraĂžiei publice locale.

Ăn cazul fostului proprietar al vehiculului se poate depune certificatul de atestare fiscala emis

de autoritĂŁĂžile administraĂžiei publice locale, situaĂžie ĂŽn care nu mai este necesarĂŁ depunerea

fiÂşei de ĂŽnmatriculare. Ăn cazul ĂŽnscrierii ĂŽn certificatul de ĂŽnmatriculare Âşi a altei persoane, se

va depune Âşi fiÂşa de ĂŽnmatriculare completatĂŁ cu datele Âşi semnĂŁtura acesteia, precum Âşi

copia actului de identitate. Fiºa de Înmatriculare trebuie semnatã atât de fostul, cât ºi de

actualul proprietar (aceasta va fi ÂştampilatĂŁ ĂŽn cazul persoanei juridice);

3. Cartea de identitate a vehiculului, ĂŽn original Âşi ĂŽn copie;

4. Documentul care atestĂŁ dreptul de proprietate al solicitantului asupra autovehiculului sau

remorcii, ĂŽn original Âşi ĂŽn copie;

5. Actul de identitate al solicitantului, ĂŽn original Âşi ĂŽn copie;

6. Dovada de efectuare a inspecĂžiei tehnice periodice, ĂŽn termenul de valabilitate al acesteia; 7. Copia documentului de asigurare obligatorie de rĂŁspundere civilĂŁ pentru prejudicii produse

prin accidente de circulaĂžie, ĂŽn termen de valabilitate al acesteia;

8. Dovada de platĂŁ a taxei de ĂŽnmatriculare, stabilitĂŁ potrivit legii;

9. Certificatul de ĂŽnmatriculare al fostului proprietar, ĂŽn care acesta a ĂŽnscris transmiterea

dreptului de proprietate;

10. PlĂŁcuĂžele cu numĂŁrul de ĂŽnmatriculare, dacĂŁ noul proprietar are domiciliul, reÂşedinĂža sau

sediul pe raza altui judeÞ decât al fostului proprietar;

11. Dovada de platĂŁ a contravalorii certificatului de ĂŽnmatriculare;

12. Dovada de platĂŁ a contravalorii plĂŁcuĂželor cu numĂŁr de

ĂŽnmatriculare, cu excepĂžia cazului ĂŽn care acestea se pĂŁstreazĂŁ de

fostul proprietar;

13. Certificatul de autenticitate al vehiculului ĂŽn termen de valabilitate;

14. Procura specialĂŁ, dupĂŁ caz. "

Link to comment
Share on other sites

ai nevoie, citeste atent punctul 2.."vizatĂŁ de organele fiscale competente ale autoritĂŁĂžilor administraĂžiei publice locale sau etc etc..".. ala e...

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

am o nelamurire daca are cineva raspuns si pentru mine..

 

pentru un auto adus din Germania pe trailer

 

cumparata de un dealer din Romania/Bucuresti [cumparator 1]

acesta a scos numere rosii 1 data in romania

si a vandut masina cu factura unei persoane fizice [cumparator 2]

aceasta persoana fizica [cumparator 2] vinde masina cu numerele rosii de Romania inca valabile unei alte persoane fizice [cumparator 3]

 

acesta din urma[comparator 3] de ce acte are nevoie sa inmatriculeze masina pe numele lui ?

 

...merci

Edited by rbu_tuninq
Link to comment
Share on other sites

Ai nevoie de toate actele de vanzare-cumparare (sau facturi) de la neamt si pana la tine, certificatele fiscale de la fiecare dintre ei, CMR cu care a fost adusa masina pe trailer, briefurile de germania cel mic si cel mare.

Apoi trebuie carte de identitate, certficat rar (valabil 60 de zile), asigurare RCA, taxa de timbru, traducerea actelor de germania si alte cateva mici taxe pe la cec si primarie.

Link to comment
Share on other sites

Am o intrebare legata de procesul de inmatriculare, poate stie careva ce se poate face, ca nici de la notar nu am primit un raspuns clar.

Problema este in felul urmator:

 

Am cumparat anul trecut in decembrie un 520i din 96 de la un tip din acelasi oras cu mine, cu avans si restul platit in 4 rate lunare, cu acte la notar. In contract scrie ca la plata ultimei rate, eu devin proprietar si el renunta la orice pretentie asupra masinii. Momentan masina este inmatriculata pe el. Inainte sa platesc ultima rata (scadenta este pe 25 luna asta), l-am rugat sa-mi pregateasca fiscalul sa o pot inmatricula pe mine. Si aici incep problemele...el mi-a spus ca are o datorie de 30 de milioane la finante, pe care nu doreste sa o plateasca, si ca atare nu imi poate da certificat fiscal, dar ca e dispus sa faca contract de comodat, etc...sau orice alt document prin care eu sa ma pot folosi in continuare de masina. Notarul mi-a spus in schimb ca el nu are cum sa faca contract de comodat, din moment ce nu va mai fi proprietarul masinii.

Intrebari:

 

1) Care sunt optiunile pe care le am la indemana? Pot inmatricula cumva masina fara sa am certificat fiscal de la proprietar? Dupa ce masina trece in proprietatea mea, eu ce ma fac cu masina daca nu o pot inamtricula?

2) Exista o formula de comodat sau procura, prin care sa am garantia ca la un moment dat nu se razgandeste si vine sa-mi ceara masina inapoi?

 

Daca ati fost careva in cazul acesta sau aveti informatii cu ce se poate face, as fi recunoscator pentru sfaturi.

 

Multumesc.

 

Varianta alternativa: inmatriculeaz-o pe Bulgaria si nu te doare capul... decat sa ai "morcovul" ca vine si ti-o ia te miri ce executor, dai 3-400 EUR si scapi de griji.

Link to comment
Share on other sites

este vre un caz unde Certificatul Fiscal al cumparatorilor 1 si 2 se elibereaza abia dupa ce se face RAR ul de catre cumparatorul 3 ? ..adica abia dupa ce scoate asta cartea masinii ?....merci

Depinde de la oras la oras. Mergi si intreaba la un birou de acte.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.