Jump to content

Rulment pe moarte?


Recommended Posts

Am un E90 si problema arata asa: la viteze de peste 40km/h daca virez usor dreapta se aude un huruit(nu foarte tare dar se simte si in volan). Daca virez stanga nu se aude nimic. Am senzatia ca e mai accentuat zgomotul cand e cald afara. Suspectez rulmentul fata stanga. Ce parere aveti? Daca e rulmentul cat mai pot merge cu el asa?

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Salut. Am avut si eu o problema cu un rulment, iar ce se intampla era asemanator cu problema ta.

Auzeam la fel, un huruit cand aveam peste 60km/h iar initial am crezut ca e din cauza cauciucurilor de iarna si ca se facuse cald afara.

Dar dupa ce le am schimbat sunetul era acelasi si am dus masina la reprezentanta unde mi au spus ca am problema la un rulment.

Mi am schimbat rulmentul iar acum totul e bine. Toata operatiunea a costat 5 milioane

Link to comment
Share on other sites

Si eu am crezut ca am problema cu cauciucul pentru ca tot asa facea intre 60 si 80 km/h la viraje usoare spre stanga si preponderent cand era vreme ploioasa sau spalam masina. De doua saptamani am pus anvelope noi de vara iar sunetul s-a amplificat in sensul ca face acel huruit (slab) si la viteze mai mici si mai mari decat inainte. Cred ca si rulmentul meu dreapta fata e pe moarte. Cred ca nu e nicio problema daca il mai las atata timp cat nu huruie tot timpul si nici tare.
Link to comment
Share on other sites

Aceeasi problema am avut-o si eu, doar ca la mine acel huruit se auzea si la viteze mici pana in 40km/h ... cand acceleram si ajungeam pe la 80km/h nu prea se mai auzea nimic ... rezultat - rulment fata stanga - 980 ron ... am mai experimentat aproape aceeasi problema si acelasi sunet si pe partea dreapta insa nu a fost cazul de rulment, dupa o curatare a placutelor de frana la service, totul a fost in regula. Asa ca ti-as recomanda sa verifici intai si placutele, poate totusi scapi mai usor :thumbsup:
Link to comment
Share on other sites

Aceeasi problema am avut-o si eu, doar ca la mine acel huruit se auzea si la viteze mici pana in 40km/h ... cand acceleram si ajungeam pe la 80km/h nu prea se mai auzea nimic ... rezultat - rulment fata stanga - 980 ron ... am mai experimentat aproape aceeasi problema si acelasi sunet si pe partea dreapta insa nu a fost cazul de rulment, dupa o curatare a placutelor de frana la service, totul a fost in regula. Asa ca ti-as recomanda sa verifici intai si placutele, poate totusi scapi mai usor :thumbsup:

 

Asta e bine de stiut. O sa verific la placute sa vad. Mersi de pont.

Link to comment
Share on other sites

Cu cauciucurile de iarna aveam un zgomot ca de nava spatiala si cred ca acoperea rulmentul. Acum cu cele de vara e clar ca huruie ceva cand virez dreapta la viteze mai mari. Cand virez stanga e liniste totala. 980 RON? Am vazut rulment FAG cu 450 RON si manopera 150. De ce asa scump?

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.