Jump to content

Probleme trapa e46 berlina


yoyo_e46

Recommended Posts

De cand am luat masina trapa era defecta. Cel de la care am luato nu a stiut sa-mi spuna exact ce merge.mi-a spus doar ca se deschide da' e f posibil sa nu o mai pot inchide la loc. Si ca ar fii bine sa nu umblu la ea pana nu sunt hotarat sa o repar.Azi,dupa mai bine de 1 an de cand am luat masina, m-am hotarat sa dau trapa jos, sa vad ce si cum. Aveam o problema de genul asta https://www.youtube.com/watch?v=j0yveQQVWrU. Am indoit putin tabla si acum cablul sta acolo bine,circula cum trebuie. Carcasa aia crapase putin,cred, pt ca erau murdare sinele,nu aluneca deloc. Am curatat si trapa,acum aluneca bine.Am incercat daca totul e ok inainte sa o pun pe masina,am deschis trapa si am inchiso manual(cu un imbus). Dar ... pe masina nu mai merge cum trebuie, nu se deschide de tot,se deschide cam jumatate.Plus ca nu se ridica in sus,de fapt se ridica dar coboara inapoi. Am deschis trapa cat a mers electric apoi am incercat sa vad daca manual o pot deschide de tot. Si se deschide. Intrebare mea e ... de unde ar putea fii problema. Din motoras nu cred ca e,se invarte cum trebuie. Daca deschid manual trapa la maxim, motorasul o inchide bine. De tinut nu o tine nimic,am spalat sinele la spalatorie cu jet-ul,am uscat-o bine ... apoi am dat cu vaselina. Vreo idee ? Modul-ul confort (sau cum se numeste) poate avea vreo legatura cu asta ? Sper sa gasesc un raspuns aici,multumesc.
Link to comment
Share on other sites

Salut. Nu ai facut bine ca ai bagat vaselina. Ulei de mecanica fina ar fi fost ok. Vaselina este prea vascoasa si atrage mizerii. Cand o misti cu imbusul, opune rezistenta? Dinti de la motoras sunt ok? Geamul este prins la drept cu plafonul? Cand ai desfacut trapa, partea care culiseza, stanga si dreapta, erau decalate? Ai incercat s-o resetezi din buton? Apesi si ti apasat spre oglinda pana cand isi face toata cursa.
Link to comment
Share on other sites

Salut. Nu ai facut bine ca ai bagat vaselina. Ulei de mecanica fina ar fi fost ok. Vaselina este prea vascoasa si atrage mizerii. Cand o misti cu imbusul, opune rezistenta? Dinti de la motoras sunt ok? Geamul este prins la drept cu plafonul? Cand ai desfacut trapa, partea care culiseza, stanga si dreapta, erau decalate? Ai incercat s-o resetezi din buton? Apesi si ti apasat spre oglinda pana cand isi face toata cursa.

Cand am dat-o jos tot vaselina era, era murdara de vaselina.Vaselina am pus un strat subtire(vaselina la spray) sper sa nu se murdareasca.Dintii de la motoras sunt ok,nu e nimic rupt.Nu era decalat nimic. Am mai cautat pe net si am vazut ca se vorbea de "calibrare" sau resetare cum spui tu. Cand se opreste ploaia o sa incerc si asta. Sper sa fii fost asta problema.Ca daca nu ... nu stiu ce sa ii fac.

Link to comment
Share on other sites

Cand montezi trapa sa ai masina parcata pe un teren drept ,am in prieten care a montat trapa si ii facea figuri din cauza ca avea masina parcata cu doua roti pe bordura .

La asta chiar nu m-am gandit .... oricum,era dreapta masina (desi nu prea vad legatura,dar ma rog ... o fi)

Link to comment
Share on other sites

Mergeee :)) Trebuia calibrata. Acum merge bine. Cum am facut calibrarea...prima data pui contactul pe prima pozitie apoi deschizi trapa la maxim(cat merge ea) si ti asa apasat butonul aprox 30sec.(nu o sa se deschida mai mult,dar il ti apasat) apoi dai sa inchizi trapa si iarasi ti apasat butonul pana cand trapa se ridica in sus la maxim.Si ultima data apesi butonul care ridica trapa sus(chiar daca trapa e deja in pozitia ridicat) ti apasat butonul apasat aprox 30sec.(sau pana cand vezi ca trapa o sa se miste)
Link to comment
Share on other sites

Mergeee :)) Trebuia calibrata. Acum merge bine. Cum am facut calibrarea...prima data pui contactul pe prima pozitie apoi deschizi trapa la maxim(cat merge ea) si ti asa apasat butonul aprox 30sec.(nu o sa se deschida mai mult,dar il ti apasat) apoi dai sa inchizi trapa si iarasi ti apasat butonul pana cand trapa se ridica in sus la maxim.Si ultima data apesi butonul care ridica trapa sus(chiar daca trapa e deja in pozitia ridicat) ti apasat butonul apasat aprox 30sec.(sau pana cand vezi ca trapa o sa se miste)

 

Asta nu este resetarea trapei? E suficient sa tii 30 sec doar pe ridicat.. Daca gresesc sa ma corecteze cineva..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Ma poate ajuta cineva cu o problema? Am luat un motoras nou, functional, si trapa mi se deschide in sus vreo 2-3cm si cam atat. In rest da in gol, se aude un Þãcãnit puternic de la caneluri.. Ce as putea sa fac?
Link to comment
Share on other sites

salut,exact cum au spus colegii mai devreme,trebuie resetat motorasu cam 30,40 de secunde,apoi o sĂŁ mearga sigur,tot la fel am procedat si eu si a mers,succes :thumbsup:

 

mai mult ca sigur nu cred ca e vorba de resetat. aia am incercat si eu prima data. totusi trapa nu are momente cand sta putin ridicata intr-un colt, vizibil doar daca te uiti atent si verifici(adica nu intra apa). ma gandesc ca poate trebuie gresata? nu prea a fost folosita de mult timp, fostul proprietar nu o folosea..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.