Jump to content

Recommended Posts

Salutare, sunt nou pe forum si sunt putin speriat din cauza unui mecanic atotstiutor......

Detin un E60 LCI 525D (2997 CC)din 2008 si am mers sa ii fac schimbul de ulei si filtre.....aveam la mine 2 bidoane de Castrol 5W30 de 5L fiecare si mecanicul mi-a bagat 8.8 litri s-au cred ca s-a apropiat de 9 chiar.....el a crezut ca am bidoane de 4L......apoi a spus ca intra 9L in motor......Eu nu prea am stiut ce si cum........Am mers cu masina vreo 30 KM ( cu varfuri de 180 KM/H ) iar apoi m-am gandit sa verific nivelul pe monitor....Am observat ca imi arata ca nivelul este prea mare.....Am ajuns acasa si am scos din motor pe la joja circa 550 ml si tot sunt peste nivel....dar acum nu mai sunt asa speriat.....

Ce s-a intamplat ? Ce s-ar fi putut intampla ? Cat ulei intra efectiv in mototul meu ? Sa merg sa ii dau cu sticla in cap ??

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Exista o logica pentre care a pus neamtul pe joja nivel MAXIM ulei. Mai scoate din ulei astfel incat sa fie intre minim si maxim. Prea mult ulei provoaca formarea de spuma in baie => ungere insuficienta.
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Daca este prea mult ulei motorul o sa-l dea afara pe unde poate.

Garniturile sunt cel mai slab punct si probabil o sa iasa pe acolo.

 

Urca masina pe o rampa si mai scoate din uleiul ala.

Edited by MoFo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Pai nici pe acolo nu e prea legal...

 

Sunteti de la ''interpolul'' politiei rutiere ? nu inteleg,omu merge pe unde vrea cu cat vrea nu ?...si mie mi se intampla des sa merg cu 190-200 km/h si nu pe autostrada ..pe un DN :)) asta e ;)

Sa fim si On topic..eu zic ca e prea mult ulei ...scoate 1 L - 1,5 L la rece apoi verifica joja :)

Edited by SB25GAS
  • Like 1
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Nu. Merge pe unde vrea el cand este singur. Pe un circuit de exemplu.

 

Pe drumurile publice merg oameni normali, oameni care circula uneori cu familia in masina. Ti-ar place sa vina un "pilot" si sa te omoare? Sau sa-ti omoare un membru al familiei pt ca el voia sa-si incerce conserva?????

 

Cum sa zici ca fiecare poate sa mearga cu ce viteza vrea??? Pfff

Link to comment
Share on other sites

Nu. Merge pe unde vrea el cand este singur. Pe un circuit de exemplu.

 

Pe drumurile publice merg oameni normali, oameni care circula uneori cu familia in masina. Ti-ar place sa vina un "pilot" si sa te omoare? Sau sa-ti omoare un membru al familiei pt ca el voia sa-si incerce conserva?????

 

Cum sa zici ca fiecare poate sa mearga cu ce viteza vrea??? Pfff

 

 

Sunt perfect de acord cu tine...nu sunt de acord cu cei care merg ca nebunii cu viteze supersonice,dar,aici nu prea avem noi puterea sa impiedicam un accident gen intra in tine cu 150 km/h....acolo am vrut eu sa ajung.

Link to comment
Share on other sites

dar,aici nu prea avem noi puterea sa impiedicam un accident gen intra in tine cu 150 km/h....acolo am vrut eu sa ajung.

Evident ca nu ii poti da in cap, dar poate casca ochii la ce riscuri se baga la viteza aia daca stai putin de vorba cu el.

 

ON: Fa cumva si scoate din ulei. Si mergi la un mecanic priceput, ca din ce ne-ai relatat, nu pare a sti prea multe cel la care ai fost.

Edited by jeezy
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.