Jump to content

F20 116d chiptuning


D_A_N

Recommended Posts

Si eu sunt "impotriva" la powerbox dar uite ca Hartge are succese cu ele...mie nu-mi prea place sa prostesc ECU, mai bine o harta sanatoasa facuta custom pe motorul tau, chiar daca e mai scump si noapte buna copii.

 

 

Vorbim de firme de astea mai no name . Daca are bani de hartge/ac schnitzer /hamann cu atat mai bine ... dar alea fara aprox 800 de euro nu le cumperi... !

Link to comment
Share on other sites

2 ?? sunt vreo 20 cel putin :)

daca filtru e bun nu ai de ce sa-l scoti ...

daca regenerarea se face mai des dupa remap inseamna ca softu e prost facut :) -> din cazurile vazute : se modifica aiurea durata injectiei ...

 

Eu inainte sa trimit ecu la br-performance.be am sunat la rabane,tcm turbo si superchips si niciunul nu faceau f10.Nu stiu ce tuneri de la noi face F10.Mi-ar fi fost si mie mai usor sa fac aici.Oricum am primit referinte bune de la TCM-Turbo.ro despre br-performance(il stia personal pe Bruno cel care are firma).Ideea e ca masina trage foarte bine si consumul a scazut cu 10-15%.

Link to comment
Share on other sites

Eu inainte sa trimit ecu la br-performance.be am sunat la rabane,tcm turbo si superchips si niciunul nu faceau f10.Nu stiu ce tuneri de la noi face F10.Mi-ar fi fost si mie mai usor sa fac aici.Oricum am primit referinte bune de la TCM-Turbo.ro despre br-performance(il stia personal pe Bruno cel care are firma).Ideea e ca masina trage foarte bine si consumul a scazut cu 10-15%.

Am citit pe farcebook cĂŁ cei de la Complet chiptunning din Iași ar resofta și F-uri.

Link to comment
Share on other sites

Am citit pe farcebook cĂŁ cei de la Complet chiptunning din Iași ar resofta și F-uri.

 

Acum m-am uitat si eu pe pagina lor de farcebook si se pare ca fac.Eu am facut masina pe data de 10 decembrie.Ei fac incepand cu 12 decembrie(din cate vad tot din belgia au solutia). Nu sunt un cunoscator al chip tuningului iar singurii mai cunoscuti de la noi de care stiam erau cei 3 enumerati de mine. Sunt curios sa vad cat scoate a mea pe dyno. Ce senzatie am acuma este ca nu prea tine frana sau mai bine zis ca masina se opreste mai greu.

Link to comment
Share on other sites

Acum m-am uitat si eu pe pagina lor de farcebook si se pare ca fac.Eu am facut masina pe data de 10 decembrie.Ei fac incepand cu 12 decembrie(din cate vad tot din belgia au solutia). Nu sunt un cunoscator al chip tuningului iar singurii mai cunoscuti de la noi de care stiam erau cei 3 enumerati de mine. Sunt curios sa vad cat scoate a mea pe dyno. Ce senzatie am acuma este ca nu prea tine frana sau mai bine zis ca masina se opreste mai greu.

 

 

Am prins si eu un 320d e92 lci care dupa 110 mii km .. cere franele schimbate ! pregateste vreo 600 de euro si cumpara ate power disc cu ate ceramic si o sa fie ok !

Link to comment
Share on other sites

S-au facut Fxx atat la iasi cat si la buzau cu succes. Am si eu solutia dar nu am prins inca la tuning. Oricum a aparut de 3 saptamani solutia de la Magicmotorsport (ei au fost primii) si in curand o sa apara si alti producatori de scule care vor oferi acelasi lucru.
Link to comment
Share on other sites

Am prins si eu un 320d e92 lci care dupa 110 mii km .. cere franele schimbate ! pregateste vreo 600 de euro si cumpara ate power disc cu ate ceramic si o sa fie ok !

 

Pentru un stil de mers normal, nu e necesar power disc si/sau placute ceramice. Costurile se ridica undeva la 300 de euro, discuri, placute, senzori si lichid de frana, pentru ATE normal.

Link to comment
Share on other sites

Pentru un stil de mers normal, nu e necesar power disc si/sau placute ceramice. Costurile se ridica undeva la 300 de euro, discuri, placute, senzori si lichid de frana, pentru ATE normal.

Am schimbat pe fata acum 2 luni placutele cu unele ATE si lichidul de frana tot ATE, iar discurile sunt foarte bune si nu are rost sa le schimb.Inainte am avut Audi A4 si in 5 ani nu am schimbat niciodata lichidul de frana.In schimb la BMW vad ca e interval de schimb de 2 ani la lichidul de frana. Poate am impresia ca nu mai tin asa franele din cauza cuplului mai mare...mi se pare ca se opreste mai greu masina.Mentionez ca inainte de resoftare nu aveam aceasta impresie. Poate doar mi se pare mie....

Edited by Ionut Cosmin
Link to comment
Share on other sites

Nici la Audi nu e intervalul de service - lichid de frana prea mare. Ca nu l-ai schimbat tu e altceva. Si la BMW daca il lasi 5 ani nu inseamna ca masina nu o sa mai franeze, dar proprietatile lichidului o sa fie slabe si teoretic o franare mai proasta. In rest chiptuning-ul nu are treaba cu franarea, este doar o impresie. Edited by bazare
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.