Jump to content

Picaturi de vopsea pe capota :(


Recommended Posts

Sunt nevoit sa deschid un nou topic pentru ca nu am gasit altul asemanator (poate nu am cautat destul)....Problema sta in felul urmaritor: astazi am spalat masina,am bibilit-o in toate partile si cand sa ma apuc de o ceruire cu capota observ in partea din fata stropi galbeni de vopsea :| nu sunt foarte evidenti dar se vad si ma dispera deja,tot acolo ma gandesc. Dati-mi va rog o solutie cum as putea sa ii scot ...maine o sa revin cu poze pt ca acuma e intuneric si nu se vede nimic.
Link to comment
Share on other sites

Sunt nevoit sa deschid un nou topic pentru ca nu am gasit altul asemanator (poate nu am cautat destul)....Problema sta in felul urmaritor: astazi am spalat masina,am bibilit-o in toate partile si cand sa ma apuc de o ceruire cu capota observ in partea din fata stropi galbeni de vopsea :| nu sunt foarte evidenti dar se vad si ma dispera deja,tot acolo ma gandesc. Dati-mi va rog o solutie cum as putea sa ii scot ...maine o sa revin cu poze pt ca acuma e intuneric si nu se vede nimic.

 

au aparut de curand ?

Link to comment
Share on other sites

au aparut de curand ?

 

Am uitat sa specific...banuiala provenientei stropilor e ca acuma vreo 2 saptamani au vopsit astia de la gaz tevile de pe langa case...numai de acolo pot sa fie, cum au dat cu pensula si masina fiind destul de aproape de casa...

Link to comment
Share on other sites

Am uitat sa specific...banuiala provenientei stropilor e ca acuma vreo 2 saptamani au vopsit astia de la gaz tevile de pe langa case...numai de acolo pot sa fie, cum au dat cu pensula si masina fiind destul de aproape de casa...

iese la polish cu masina 100%

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

daca e vopsea si a stat masina in soara cu vopseaua pe lac nu mai iese la argila , cel mai sigur este wetsanding local cu granulatie ridicata ( 2500 - 3000 grit ) frecat usor , fara presiune mare pana dispare vopseaua galbena de acolo dupa care polish compound / mediu pentru a indeparta matuirea provocata de wetsanding
Link to comment
Share on other sites

Mersi frumos de sfaturi ! o sa incerc un tratament cu argila si un polish ...alta solutie se pare ca nu am :)

Salut!Daca metodele enumerate de colegi nu dau rezultate poti incerca la un atelier de detailing auto,garantat o sa iasa acele pete de vopsea.Daca ai un pic de curaj te poti apuca singur de treaba,folosesti smirghel auto de 2000 (3M),slefuiesti cu multa apa acele pete de vopsea,apoi folosesti o pasta de polishat aplicata cu un burete galben(pasta 1 de la 3M) cu un flex cu turatie variabila apoi folosesti un burete portocaliu si pasta 2 de la 3M.Dar cel mai bine mergi la un atelier specializat in detailing auto.Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.