Jump to content

Bmw 320 D ED(163 CP) vs 184 cp vs 177cp-Echilibrare putere prin chip tuning


Recommended Posts

Salut.Urmarind piata auto si fiind interesat de modificarile pe care i le poti aduce unui autoturism,am fost curios sa aflu cam cati cai putere,respectiv cuplu ,castigi prin remaparea unui Bmw 320 D din 2010-2011.

Cifrele variaza de la companie la companie,valorile date de unii producatori de softuri pentru o anumita motorizare,fiind asemanatoare sau identice cu cele pentru alta motorizare(ex:163Cp ED vs 184 CP).

Nu ma pot declara un expert in domeniu,insa sunt curios care sunt performantele si imbunatatirile aparute cam la fiecare model de 320D dupa remapare.Ma intereseaza cum au evoluat consumul si performantele,si daca sau mai precis ce probleme ati avut in urma remaparii?

 

Presupun ca exista o diferenta clara intre un 320D cu 184 de cai si unul cu 163,chiar si dupa remapare.(Tinand cont ca in mod normal d.p.d.v al acceleratiei exista o diferenta de cam 0.5 S/0-100 intre cele doua).

 

Si presupun ca daca urmaresti performanta,cel mai potrivit model ar fi cel cu motorul de 184 de cai,cu care este echipat in momentul de fata si F30-ul.

 

Multumesc anticipat pentru raspunsuri !

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Salut. Eu aveam 177 cp inainte de resoftare. Posed un Bmw E90 din 2008, 320d. Trebuia eliminat Dpf, asa ca am profitat de ocazie si am facut si chip-tuning. Diferenta : masina trage mai bine, consumul scade. Pana la remapare aveam sa spunem 8-8.5 litri consum in oras, respectiv 4.9-5.5 litri extra-urban. Acum am 7.5-8 litri in oras si 4.5-5.5 consum extra-urban. Probleme nu au aparut, cu toate ca volanta o sa imi faca figuri in viitor (nu se putea estima concret nr de km). Poate consumul mai mic i se datoreaza in primul rand eliminarii Dpf si nu remaparii. Teoretic am undeva la 210 cp in loc se 177 cp. Pe unele site-uri de specialitate se precizeaza faptul ca este foarte indicat eliminarea Dpf inainte de remapare.

Nu regret cei 150 de euro dati pentru eliminare dpf + chip-tuning!

Edited by Lorenzo86
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Este si e90 cu 184 cai putere din fabrica nu numai f30.

Normal. Pai asta e si scopul topicului daca citesti mai cu atentie.

Iar legat de resoftare , cel mai important e cuplul in acest caz. Cel de 184cp stiu ca are 380Nm max si dupa o resoftare buna si un dpf off probabil poti sa ajungi pe la 450Nm safe. Si e diferenta notabila clar. Puterea aia, ca-i 177,184 sau 200cp , nu e asa mare diferenta.

Link to comment
Share on other sites

Salut. Eu aveam 177 cp inainte de resoftare. Posed un Bmw E90 din 2008, 320d. Trebuia eliminat Dpf, asa ca am profitat de ocazie si am facut si chip-tuning. Diferenta : masina trage mai bine, consumul scade. Pana la remapare aveam sa spunem 8-8.5 litri consum in oras, respectiv 4.9-5.5 litri extra-urban. Acum am 7.5-8 litri in oras si 4.5-5.5 consum extra-urban. Probleme nu au aparut, cu toate ca volanta o sa imi faca figuri in viitor (nu se putea estima concret nr de km). Poate consumul mai mic i se datoreaza in primul rand eliminarii Dpf si nu remaparii. Teoretic am undeva la 210 cp in loc se 177 cp. Pe unele site-uri de specialitate se precizeaza faptul ca este foarte indicat eliminarea Dpf inainte de remapare.

Nu regret cei 150 de euro dati pentru eliminare dpf + chip-tuning!

Salut,unde ai facut chiptuning?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.