Jump to content

dezlipit si lipit sticla far


Recommended Posts

sint pentru a n-a oara in situatia de a ma intreba cum naiba as putea sa extrag sticla de pe un far stricat (i.e. ruginit, ars de la becuri de milioane de wati si alte tunareli romanesti). am modelul de faruri vechi, lipite cu ceva lipici de avioane... nici daca sticla e sparta nu e usor sa scoti bucatile de acolo.

 

retin ca am citit mai demult undeva ca lipiciul ala prost s-ar dezintegra daca ar sta o vreme intr-un cuptor, la > 200 grade. stie cineva daca e plauzibil ? ma tem sa nu plezneasca sticla, sau sa se ingalbeneasca.

 

apoi, presupunind ca as reusi sa extrag sticla printr-un procedeu oarecare... cu ce sa o lipesc pe farul unde o vreau ? (farul respectiv nu are sticla... dar e perfect in rest :blink:) am vazut incercari facute de unii cu silicon sau pistol cu plastic, dar se topeste urgent si se scurge in toate partile. ma gindesc sa incerc poxipol. alte idei mai bune are cineva ?

 

multumesc

Link to comment
Share on other sites

silicon de parbriz. io acum vreo 2 ani ca se "topeste" pe la 250garade celsius. god be with u!

21557[/snapback]

 

Corect.Eu am schimbat sticla la doua proiectoare de E39.Si am modificat culoarea semnalului din galben in alb tot la E39,a trebuit taiata sticla farulului,introdusa o placuta alba in loc de galbena,si apoi lipit la loc farul cu silicon.Am studiat lipitura si e de calitate,nu e tare ca sa se crape,ba e chiar elastic siliconu.

Link to comment
Share on other sites

pai stai... ca nu stiu cum e lipita la proiectorul de e39 :blink: eu vorbesc aici de farurile vechi de e30/e21, care au sticla lipita de reflector cu ceva chit foarte dur.

21576[/snapback]

 

Sticla vine lipita pe marginea de plastic a carcasei proiectorului.E drept ca nu prea e sticla,ca e cam plastic.La fel si la farul de E39,eu vorbesc de sticla aia din fata celor doua faruri,nu de sticla farului propriu-zis.

Link to comment
Share on other sites

farul de pe care vreau sa extrag sticla este complet metalic. sticla e lipita de metal cu atel chit, seamana cu chitul stomatologic. este foarte dur si se sparge la soc, spargind si sticla.

 

farul pe care vreau sa o lipesc dupa e din plastic, si e mai usor de rezolvat.

Link to comment
Share on other sites

farul de pe care vreau sa extrag sticla este complet metalic. sticla e lipita de metal cu atel chit, seamana cu chitul stomatologic. este foarte dur si se sparge la soc, spargind si sticla.

 

farul pe care vreau sa o lipesc dupa e din plastic, si e mai usor de rezolvat.

21585[/snapback]

 

Pai atunci e perfect,poti sa o lipesti linistit cu silicon.De astaam zis ca e maielastic,pentru ca stiam ca dracovenia aia chit e dur si se crapa.Asa era la proiectoarele de E34,ceva dur si peste o granitura de cauciuc.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
am uitat sa va tin la curent cu procesul. dupa ce am spart un far incercind, am fost mult mai rabdator si am rezolvat. intr-adevar se baga farul in cuptor, dar se lasa mult (30 minute). se scoate cu o manusa groasa, si se impinge sticla foarte fin cu o surubelnita plata prin locasul decupat pe margine. chitul este deja aproape lichid, asa ca sticla iese usor. atentie mare unde cade, si nu care cumva sa puneti ghearele pe ea (sau mocheta, sau alte obiecte care se descompun la caldura si se transforma in clei... :blink:)
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
sint pentru a n-a oara in situatia de a ma intreba cum naiba as putea sa extrag sticla de pe un far stricat (i.e. ruginit, ars de la becuri de milioane de wati si alte tunareli romanesti). am modelul de faruri vechi, lipite cu ceva lipici de avioane... nici daca sticla e sparta nu e usor sa scoti bucatile de acolo.

 

retin ca am citit mai demult undeva ca lipiciul ala prost s-ar dezintegra daca ar sta o vreme intr-un cuptor, la > 200 grade. stie cineva daca e plauzibil ? ma tem sa nu plezneasca sticla, sau sa se ingalbeneasca.

 

apoi, presupunind ca as reusi sa extrag sticla printr-un procedeu oarecare... cu ce sa o lipesc pe farul unde o vreau ? (farul respectiv nu are sticla... dar e perfect in rest :blink:) am vazut incercari facute de unii cu silicon sau pistol cu plastic, dar se topeste urgent si se scurge in toate partile. ma gindesc sa incerc poxipol. alte idei mai bune are cineva ?

 

multumesc

21555[/snapback]

 

 

Pentru dezlipire silicon functioneaza f bine otetul....cred ca si la lipici.....si nu mai este nevoie ca un posesor de BMW sa devina cofetar

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.