Jump to content

Problema ambreaj seria 3E91 2006


kokoloi

Recommended Posts

Salut. Am un seria 3 manual din 2006.uneori in oras am observat ca atunci cand plec de pe loc imi tremura . daca o turez mai tare nu face . Sa nu credeti ca atunci cand spun ca tremura ,tremura ca si cum nu as sti sa plec de pe loc. e posibil sa se duca ambreajul?

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Salut. Am un seria 3 manual din 2006.uneori in oras am observat ca atunci cand plec de pe loc imi tremura . daca o turez mai tare nu face . Sa nu credeti ca atunci cand spun ca tremura ,tremura ca si cum nu as sti sa plec de pe loc. e posibil sa se duca ambreajul?

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Ambreiajul, volanta sau ambele. Daca e diesel.

Link to comment
Share on other sites

Problema e doar volanta... Daca nu auzi si alte zgomote cand apesi pedala ambreiaj, nu trebuie sa te ingrijorezi tare sau sa te apuci sa o schimbi (volanta).

E o problema specifica volantelor DMF (dual mass flywheel) sa vibreze dupa un timp... volanta fiind formata din doua placi cu 4 arcuri pentru adaptarea puterii motorului spre cutia de viteze. Acele arcuri isi pierd din elasticitate, sau chiar se "scurteaza" de la atatea comprimari la plecarea de pe loc..

 

Eu am mers cu masina asa cam 30k km... si cine stie cat posesorul dinainte... cu simptom asemanator DAR ALEATOR am luat masina.

 

E drpet ca nu spui cat de frecvent face asa.

Edited by beemer_owner
Link to comment
Share on other sites

Daca te apuci de schimbat volanta, trebuie sa stii ca merita schimbate discul ambreiaj, cu placa de presiune, rulmentul adica kitul ;) cum au zis si altii. Iti recomand sa pui calitate, cred ca Valeo e producatorul original. Eu mi-am comandat kitul de pe mister-auto.. Web. Edited by beemer_owner
Link to comment
Share on other sites

Daca te apuci de schimbat volanta, trebuie sa stii ca merita schimbate discul ambreiaj, cu placa de presiune, rulmentul adica kitul ;) cum au zis si altii. Iti recomand sa pui calitate, cred ca Valeo e producatorul original. Eu mi-am comandat kitul de pe mister-auto.. Web.

 

 

OMG valeo e producatorul original :LMAO:

Link to comment
Share on other sites

Nu ;) e LUK, nu-i asa?

Ca LUK e inscriptionat pe Valeo...

P-asta nu o stiai!

 

Tu, de fapt ce poti sa ne spui?

nu pot sa-ti spun decat :LMAO: :LMAO: :LMAO: :LMAO: :LMAO:

eu chiar nu am habar piese, dar vad ca esti profi, deci continua cu aprecierile ca mai invatam si noi cate ceva de la profesionisti

Edited by claudiuBWR
Link to comment
Share on other sites

nu pot sa-ti spun decat :LMAO: :LMAO: :LMAO: :LMAO: :LMAO:

eu chiar nu am habar piese, dar vad ca esti profi, deci continua cu aprecierile ca mai invatam si noi cate ceva de la profesionisti

 

Scuzati ca sunt un pic "off-topic".

 

Claudiu, asa sunt toate posturile tale aici, sarcastice si fara gust!?

Cu siguranta nu as cumpara nimic de la tine, cu asa replici.

.. coboara te rog jos de la inaltimea celor 4000 de posturi.. catre mine nestiutorul care nu pricep nimic.

 

Chiar asteptam un altfel de raspuns, pe subiect de la tine.

Atat

 

Inca o data scuze, fiind "off topic".

Edited by beemer_owner
Link to comment
Share on other sites

Multumesc de sfaturi. Vad ca de vreo cateva zile nu mai face figuri.

Ar mai fi o mica problema.uneori in treapta a 3 a are un mic hop la 1700-1900 de ture. Nu se intampla foarte des. Are o tendinta f mica asa de parca zici ca se inneaca .turbo?

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.