Jump to content

Inca un E60 in Romania


aphedrone

Recommended Posts

@WLF Nu m-ai facut nesimtit, asa-i ? :blink: Incearca Mazda 3MPS, o sa-ti tremure genunchii.

 

@mirceamircea Euro 4

 

@wisualex Masina a fost 22,800 (fara TVA 19,100). Taxele pentru 2.2l Euro 4 din '03 sunt 2,000 (fara TVA 1,700). Drumul vreo 200. Deci cu totul 25,000.

 

Un model asemanator in Romania incepe de pe la vreo 27,000. Daca o vand intr-un an (si o sa) o dau cu 25,000. Nu pierd nimic.

209799[/snapback]

 

ai platit tva la taxa de inmatriculare? curios lucru... eu nu am platit tva la taxa... sigur nu e din cauza diferentei de curs? (se ia cursul euro din luna oct 2006, care era 3,5361)

Link to comment
Share on other sites

@blue6 Inca nu am platit taxa, de abia saptamana viitoare o sa inmatriculez masina. Dar eu asa stiu, ca se plateste si TVA. Daca ma insel, cu atat mai bine pentru al meu buzunar. O sa vad cand tre sa dau banii.

210110[/snapback]

 

 

atunci te linistesc. nu se plateste sigur tva-ul la taxa! :) am platit eu vreo 3 taxe anul asta. atata doar ca platesti la cursul de 3,5siceva.

 

sa ai parte de ea! :blink:

Link to comment
Share on other sites

La calculatorul ala de pe autovit scrie "valoarea taxei nu include TVA" parca. Esti sigur ca nu se plateste TVA pe taxa?

210124[/snapback]

 

da, si eu am crezut ca e cu tva. pana nu am platit. stii cum se plateste? ma refer in tm. te duci la trezorerie la un birou, ii dai doamnei de acolo cartea de ident, si in functie de norma an si motor, ea se uita tot pe un site. probabil cel de la ministerul de finante. iti scrie pe un biletel valoarea taxei, si cu acel biletel (o hartiuta simpla fara stampila, semnatura), te duci la casa si platesti. fiecare taxa care am platit-o, corespundea cu calculul meu facut pe www.autovit.ro, fara a adauga si tva.

Link to comment
Share on other sites

si mai o chestie; se zice ca modelele e60 diesel cu tevile de esapament indreptate in jos n-au filtru de particule pe cand cele orientate normal ar avea filtru de particule;deci intrbarea ar fi: tevile indreptate in jos inseamna euro 3 pe cand cele pozitionate normal(paralel cu solul) inseamna euro 4?

210028[/snapback]

Exact...valabil doar la diesel!

Link to comment
Share on other sites

... atata doar ca platesti la cursul de 3,5siceva....

 

210115[/snapback]

Pai de ce sa platesti la cursul din octombrie anul trecut? Asta e o alta aberatie tipic romaneasca. De ce sa nu platesc la cursul BNR din ziua respectiva?

Link to comment
Share on other sites

Pai de ce sa platesti la cursul din octombrie anul trecut? Asta e o alta aberatie tipic romaneasca. De ce sa nu platesc la cursul BNR din ziua respectiva?

210206[/snapback]

 

pai isi aleg si ei un curs convenabil. lor, bineinteles. e cursul din prima zi lucratoare a lunii octombrie din anul anterior. :blink:

 

fara logica, nu?

 

precis ei au o explicatie.... :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.