Jump to content

pierdere lichid


ada

Recommended Posts

Scuze de titlu, scriu de pe telefon. Sunt in vacanta la mare si am observat sub masina ceva pierderi banuiesc ca de ulei. Nu cred ca este de la motor, mai degraba de la cutie sau imbinarea lor. Am reusit sa fac cateva fotografii. Sper sa le pot posta.
Link to comment
Share on other sites

Scuze de titlu, scriu de pe telefon. Sunt in vacanta la mare si am observat sub masina ceva pierderi banuiesc ca de ulei. Nu cred ca este de la motor, mai degraba de la cutie sau imbinarea lor. Am reusit sa fac cateva fotografii. Sper sa le pot posta.

Salut!Uita-te cu atentie vezi de unde curge acel lichid,daca nu este de la condens clima atunci poate fi si de la cutie sau posibil sa pierzi lichid de frana de la cilindrul ambreiajului.Verifica toate lichidele:ulei,lichid frana,antigel.Daca nivelul este ok inseamna ca ai o scurgere de ulei de la cutia de viteze,daca scurgerea este importanta incerca sa vizitezi un service de prin zona,sa vezi daca poti ajunge acasa cu masina.Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Uleiul e ok, antigelul e ok. Atat am reusit sa verific in seara asta. Poate e de la cutie..nu e vascos. Ma chinui sa pun niste poze de pe tel..

http://imagizer.imageshack.us/v2/150x100q90/631/pu1WUg.jpg

 

http://imagizer.imageshack.us/v2/150x100q90/661/epo1Pw.jpg

 

Era deja seara nu am reusit sa vad prea bine, am mers si cu clima pe seara..ar fi bine sa fie asta desi mie mi s.a parut a fi si urme mai intunecate.

Edited by X X L
foto insert
Link to comment
Share on other sites

Salut!Din fotografii nu se intelege nimic,sunt prea mici,cat o cutie de chibrituri,nu se intelege nimic,daca nu este apa si lichidul nu este vascos verifica sa nu fie lichidul de frana care este folosit si de cilindrul ambreiajului,si daca ai o scurgere pe acolo ar trebui sa scada si nivelul de lichid de frana din vasul de la frana.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Am verificat acum toate lichidele sunt in regula. Mai ramane uleiul de la cutie pe care nu-l pot verifica sau poate condensul de la clima. Conducta de drenare a apei de la clima e pe langa cutie stiam, se poate prelinge condensul pe cutie si sa fie aceasta uda mereu? De obicei uleiul de la cutie pe unde se poate pierde?
Link to comment
Share on other sites

Am verificat acum toate lichidele sunt in regula. Mai ramane uleiul de la cutie pe care nu-l pot verifica sau poate condensul de la clima. Conducta de drenare a apei de la clima e pe langa cutie stiam, se poate prelinge condensul pe cutie si sa fie aceasta uda mereu? De obicei uleiul de la cutie pe unde se poate pierde?

 

Condensul de la clima este apa, pui mana pe el si vezi exact ce este. Poti sa iti dai seama usor daca e ulei sau nu. Daca e ulei nu se usuca asa repede si lasa pata pe jos dupa ce se usuca.

Link to comment
Share on other sites

Am verificat acum toate lichidele sunt in regula. Mai ramane uleiul de la cutie pe care nu-l pot verifica sau poate condensul de la clima. Conducta de drenare a apei de la clima e pe langa cutie stiam, se poate prelinge condensul pe cutie si sa fie aceasta uda mereu? De obicei uleiul de la cutie pe unde se poate pierde?

Salut!Uleiul de la cutie se poate prelinge prin mai multe locuri,pe la arborele ce iese din cutie si se cupleaza cu ambreiajul(este un simiring,care daca este defect scapa uleiul din cutie) mai poate sa scape ulei pe langa priza de la furca ce schimba vitezele,alt loc poate sa fie in spatele cutii unde se face imbinarea cu cardanul(la fel,simiring defect).

Edited by botosanibmw
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.