Jump to content

Oglinda interioara cu senzor antiorbire


adi_fox07

Recommended Posts

vezi pdf

RFS te intereseaza pe tine

 

Practic trebuie legat pin-ul 1 de pe oglinda cu pin-ul 65 din modulul de lumini principal de pe partea soferului? Modulul de lumini din spatele torpedo-ului are doar 54 pini deci nu are cum sa fie acolo.

Apoi pin-ul 3 poate fi legat de un plus de la lampa de plafoniera? La fel si pin-ul 10?

Dar in schema pinii care duc in KBM pentru ce sunt?

Edited by adi_fox07
Link to comment
Share on other sites

Practic trebuie legat pin-ul 1 de pe oglinda cu pin-ul 65 din modulul de lumini principal de pe partea soferului? Modulul de lumini din spatele torpedo-ului are doar 54 pini deci nu are cum sa fie acolo.

da

Apoi pin-ul 3 poate fi legat de un plus de la lampa de plafoniera? La fel si pin-ul 10?

mmmda

Dar in schema pinii care duc in KBM pentru ce sunt?

comanda pentru electrocrom oglinzi exterioare

Link to comment
Share on other sites

Am cumparat din dezmembrari o oglinda cu senzor antiorbire.

Stie cineva cum se conecteaza pe masina astfel incat sa se deschida la maxim culoarea ei atunci cand comut in marsarier?

am montat si eu acum cateva saptamani

 

trebuie un plus ,masa si te mai legi la un fir albastru cu dunga galbena.

 

il identifici in spate la lampile de marsalier de pe potbagaj(tragi un pic de capitonaj)

 

plus am luat de firul de la lanterna,demontezi torpedoul si acolo ai toate firele

 

- Pin 1 - marsarier (+)

- Pin 3 - plus contact (+)

- Pin 10 - masa (-)

 

 

bafta

http://www.bmwclub.r...zor-antiorbire/

 

 

 

 

Edited by catalin6
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

am achizitionat de curand o oglinda de interior electrocrom care are si senzorul pentru asistent de faza lunga.

problema este ca nu imi functioneaza electrocrom-ul.

cand am montat prima oglinda cu senzori antiorbire (fara optiunea FLA) am legat plus-ul de alimentare a oglinzii de la plafoniera, oglinda asta cu senzor FLA nu functioneaza pe aceeasi schema.

Am probat oglinda la un prieten care are electrocrom si alarma din fabrica si la el functioneaza corect

Am observat ca plus-ul din plafoniera are doar 8 v( eu am si trapa daca conteaza asta) si cred ca din aceasta cauza nu functioneaza la mine

Unde as putea gasi un plus de 12 V prin plafon?

Link to comment
Share on other sites

am achizitionat de curand o oglinda de interior electrocrom care are si senzorul pentru asistent de faza lunga.

problema este ca nu imi functioneaza electrocrom-ul.

cand am montat prima oglinda cu senzori antiorbire (fara optiunea FLA) am legat plus-ul de alimentare a oglinzii de la plafoniera, oglinda asta cu senzor FLA nu functioneaza pe aceeasi schema.

Am probat oglinda la un prieten care are electrocrom si alarma din fabrica si la el functioneaza corect

Am observat ca plus-ul din plafoniera are doar 8 v( eu am si trapa daca conteaza asta) si cred ca din aceasta cauza nu functioneaza la mine

Unde as putea gasi un plus de 12 V prin plafon?

Salut!La plafoniera atunci cand se stinge lumina nu mai ai plusul,este oprit.Eu m-am legat din spatele torpedoului ,dai jos soclul cu sigurantele si in spatele lui o sa gasesti ca o cutiuta dreptunghiulara(o tragi usor spre tine ca iese) in care intra mai multe fire,te legi de acolo,acolo o sa gasesti unde sa conectezi si firul pentru marsarier.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Salutare, la oglinzile electrocrome exterioare cum sta treaba? Am un e60 din 2005 cu oglinzi simple. Am montat 2 sticle electrocrom si evident ca nu am unde baga mufa, iar sticlele sunt maronii in permanenta. As putea face retrofitul acesta? Unde si ce legaturi as putea face? Multumesc
Link to comment
Share on other sites

Dar oglinda interioara e electrocromatica?

Pentru ca oglinzile exterioate sunt comandate de senzorul din cea interioara si impreuna cu aceasta.

 

Momentan oglinzile tale functioneaza ca unele simple. Efectul de maroniu e dat de cristale, dar ele de fapt sunt transparente acum.

Link to comment
Share on other sites

Salutare, la oglinzile electrocrome exterioare cum sta treaba? Am un e60 din 2005 cu oglinzi simple. Am montat 2 sticle electrocrom si evident ca nu am unde baga mufa, iar sticlele sunt maronii in permanenta. As putea face retrofitul acesta? Unde si ce legaturi as putea face? Multumesc

 

Mai exact in ce luna e fabricata masina in 2005? Te intreb deoarece e diferenta intre masinile pana in 09/2005 si cele dupa 09/2005.

Oicum indiferent de luna productiei, ai nevoie de oglinda interioara cu senzor antiorbire care comanda si oglinzile laterale. Apoi in functie de luna fabricatiei, trebuiesc trase fire de la oglinda interioara la oglinzile laterale. La masinile produse pana in 09/2005, de la oglinda interioara pleaca fire direct la oglinzile laterale. la cele produse dupa 09/2005, firele de la oglinda interioara ajung intai in modulul KGM din spatele bordului si apoi de acolo pleaca la oglinzi.

In plus, daca masina nu a fost dotata din fabrica cu oglinda interioara cu senzor antiorbire, mai trebuie sa tragi un fir de la panoul de sigurante din portbagaj, care sa alimenteze cu 12 v, oglinda din interior.

Asa este e schema originala a masinii.

Edited by adi_fox07
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.