Jump to content

Sfat achizitionare BMW e30 320i vs 318i vs 318is


FAN4TiC

Recommended Posts

Salutare, sunt nou pe forum si as vrea sa va cer niste pareri si sa va pun cateva intrebari.

In primul rand, as vrea sa stiu care dintre cele trei motorizari (320i, 318i, 318is) este mai convenabila din punct de vedere al consumului, fiabilitatii si "puterea", sa zicem asa, pe care o dezvolta.

In al doilea rand vreau sa se tina cont ca masina (bmw e30) va fi una de zi cu zi, cu care voi circula tot timpul si pe care cu timpul o voi face dupa bunul plac.

In al treilea rand as vrea sa stiu daca sa fie sedan sau coupe. Am 19 ani fara 2 luni, deci nu o sa fie frecus cu scaunele. E mai spatios sedan-ul dar e mai fain coupe-ul. As dori pareri despre fiecare.

In al patrulea rand, nu stiu de unde sa achizitionez masina, din Germania sau Romania? Daca o iau din Germania cam cat m-ar ajunge inmatriculatul?

In ultimul rand vreau sa stiu la ce trebuie sa ma uit atunci cand o achizitionez?(rugina, sa nu fie lovita, etc.)

Link to comment
Share on other sites

Am avut 318i ,excelent motor,f usor de reparat.

 

Marea problema e sa gasesti un E30 fara rugina,sint destul de vechi si nu au fost prea rezistente din acest punct de vedere.

 

320i e in 6 cilindri,e mai nobil, si arata superb,dar nu e asa bullet prouf ca 318i

 

Asta e primul criteriu si la mine :)) "RUGINAAAA"

eu nu as lua e30 ca masina de zi cu zi. o sa iti inghita prea multi bani plus ca motoarele sunt de generatie mai veche si consuma destul.

Momentan o sa fie un e30 masina de zi cu zi pana strang niste banuti sa imi iau un e39 super ingrijit.

Si sincer, sunt constient ca o sa inghita bani multi :) Dar e o pasiune si chiar nu imi pasa de bani :))

Link to comment
Share on other sites

BOASKA si eu m-am gandit din prima la asta :) am ochit cateva e39 prin germania 525d :) dar asa de intretinut cum il vreau eu e 5000-7000 :)) is pretentios :) Si sincer, tu m-ai bagat iar la ganduri :))) Asta a fost dilema mea pana acum cateva zile, ce sa imi iau intai? E39 sau E30 :))

Cred ca o sa trebuiasca sa port o discutie cu tata :)) Pentru ca si el va pune o parte din bani.

 

Dar totusi, vreau sa mai aud pareri despre e30 si despre curiozitatile mele. Multumesc celor de mai sus

Link to comment
Share on other sites

Ca fost posesor de e39 525d iti recomand sa nu iei automata, asta daca vrei o masina cu consum decent.

Eu locuiesc in BucureĂâ˘ti si nu am avut niciodata consum mai mic se 13 in oras cu 525d A si asta doar la ore târzii cand erau strĂŁzile libere, la ore de vârf consuma 16.

La valorile astea de consum mai bine cauti 530i.

 

 

Sent from my iPhone

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.