Jump to content

CD Player E46


silgal191

Recommended Posts

Am observat o problema destul de ciudata la CD player-ul OEM>

Citeste Cd-ul cand vrea. Deja la track-urile 10,12,15 deja nu le mai citeste. Scot CD-ul si derulez pana la track 12 n gandeste un pic si merge. :)

 

Am incercat sa scriu CD-ul la diverse viteze. Am incercat cu diverse marci de CD-uuri. Acelasi CD- il intrduc intr-o alta masina si merge la perfectie.

 

Merita sa iau ceva CD de curatare...

Link to comment
Share on other sites

Am observat o problema destul de ciudata la CD player-ul OEM>

Citeste Cd-ul cand vrea. Deja la track-urile 10,12,15 deja nu le mai citeste. Scot CD-ul si derulez pana la track 12 n gandeste un pic si merge. :)

 

Am incercat sa scriu CD-ul la diverse viteze. Am incercat cu diverse marci de CD-uuri. Acelasi CD- il intrduc intr-o alta masina si merge la perfectie.

 

Merita sa iau ceva CD de curatare...

Salut.

Am facut un DYI pe un alt site BMW.

Dau un copy paste si aici.

Salut.

Acesta se doreste a fi un tutorial de reparatie cd-player pentru cei care au eroarea CD ERROR cand introduc un cd (de obicei scris pe calculator, nu original).

Timp de lucru: 30min-1,5 ore, clasa de dificultate : usor-mediu.

La mine, cd-playerul fie nu functiona (mai ales diminetile) fie ascultam doar o parte din melodia 1, dupa care se bloca. Aveti doua optiuni: fie il schimbati, fie incercati sa faceti ceea ce am facut eu. Este vorba de un mic secret pe care l-am invatat cand se depanau unitati CD-ROM (da, prin 2004 se facea asta).

Pe scurt, si in termeni nu foarte tehnici, este vorba de reglajul unui semireglabil (sper ca i-am zis bine) care nu face altceva decat sa mareasca tensiunea diodei laser care citeste cd-ul.

Trebuie sa fiti inarmati cu un pic de rabdare, caci eu nu stiu alta metoda decat reglajul "prin incercari" .

Nu intru in detalii despre demontarea cd-playerului, desi mie mi-a fost un pic dificil datorita mufei principale cu 19 pini a unitatii cd-player. Pana la urma am rupt partea de sus (asigurarea secundara a conectorului), dar merge foarte bine si asa. Atentie, cd-ul trebuie sa fie scos la inceperea operatiunii.

Iata si unitatea despre care vorbim.

Click image for larger version. Name: 2013-12-27 11.48.14.jpg Views: 10 Size: 90.1 KB ID: 57383

Sa incepem:

1. Inlaturam carcasa metalica de deasupra si cele 4 suruburi torx care tin unitatea cd-player(sorry, nu stiu ce marime, cred ca 8). Ar trebui sa arate asa.

Click image for larger version. Name: 2013-12-27 11.48.22.jpg Views: 10 Size: 75.5 KB ID: 57384

2. Tragem usor de unitate vertical pana cand iese din mufa placii de baza. O intoarcem invers.

Click image for larger version. Name: 2013-12-27 11.48.42.jpg Views: 15 Size: 100.9 KB ID: 57385

3. Acum trebuie sa ducem "carucirul lentilei " spre exterior, invartind de rotita incercuta din imagine. Sensul de rotire este bun cand caruciorul se deplaseaza in directia sagetii.

Click image for larger version. Name: 2013-12-27 11.49.16.jpg Views: 17 Size: 111.2 KB ID: 57386

4. Spre finalul cursei, trebuie sa avem in fata ochilor "surubelul" din imagine. Folosind o surubelnita dreapta foarte subtire, trebuie sa reglam in sensul acelor de ceasornic pana cand cd-playerul incepe sa citeasca melodiile. Recomand sa incercati din jumatate in jumatate de tura pana cand cd=playerul functioneaza. la mine a mers dupa cam doua ture .

Click image for larger version. Name: 2013-12-27 11.49.50.jpg Views: 20 Size: 85.5 KB ID: 57382

 

Dupa reglaj, montati unitatea si incercati unitatea in cd-player. Daca nu aveti rezultate, repetati procedura.

 

La sfarsit, nu uitati sa montati cele 4 suruburi inapoi. Recomandare: tineti-l cateva zile in probe, nu il montati din prima zi, poate va mai fi nevoie de ceva reglaj.

 

Atentie: operatiunile descrise mai sus pot sa nu dea rezultate. Eu am considerat ca decat o unitate la care sa nu functioneze cd-playerul, am preferat sa incerc sa ii fac ceva. Raspunderea va apartine, eu incerc sa va impartasesc din experienta mea, dar nu imi asum nici o responsabilitate.

 

In speranta ca mai readucem la viata cateva cd-playere vechi, iar muzica o sa se auda din nou din BMW-urile voastre, astept un feedback de la cat mai multi.

Link to comment
Share on other sites

Poti sa te rog sa-mi postezi link-ul. Ce am primit pe PM nu pot deschide.

 

Multumes de sfat!

Salut

Incearca sectiunea:

 

bmw forum.ro/stil si performanta/DIY-Do-it-Yourself. (fara spatiu intre bmw si forum)

 

Cauta dupa topicul:

" CD-ERROR la cd-urile scrise de tine? Nici o problema, rezolvarea este aici... " in principiu e pe prima pagina DYI

 

Trebuie sa ai cont ca sa vezi pozele.

 

Eu zic ca nu ramai cu nici o piesa in mana. Trebuie doar rabdare.

 

@OP: regret daca se va considera reclama, dar scopul este sa ne ajutam unii pe altii...

Edited by ag63kry
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.