Jump to content

sfaturi


maress

Recommended Posts

Va salut,am si eu nevoie de cateva sfaturi.sunt pasionat de mult timp de bmw si in sfarsit am strans bani pt a cumpara unul sh.imi place foarte mult seria 3 si vreau un diesel,cu toate ca am avut nefericirea sa citesc postul lui bobbyp cu bmwul din2007 cu 126.000km cazut.pana sa citesc eram sigur ca sunt masini f fiabile fara multe probleme acum vreau sa va intreb cat de reale sunt problemele am ramas socat cand am auzit ca distributia costa 130milioane,sau un motor sh ajunge pana la 5000 sau 70000euro.in postul sau spune ca a testat masina si nu a dat absolut nimic de banuit vreun semn sau vreun sunet suspect.vreau sa va intreb la ce sa fiu atent cand cumpar un bmw sh ce semne pot sa tradeze o problema la motor sau pur si simplu e o loterie e vb de noroc?cei care aveti seria 3 diesel aveti probleme cu ele?mai e chestia cu datul km inapoi...poate imi puteti da niste sfaturi la achizitionarea unui sh sa nu am parte de tepe ca cea a lui bobbyp.bugetul ar fi undeva la 8500euro,sunt curios cati km aveti cu bmwurile voastre si cam cat credeti ca merge un motor, auzisem de motoare cu 600.000 de km fara sa fie umblat deloc la ele.
Link to comment
Share on other sites

Va salut,am si eu nevoie de cateva sfaturi.sunt pasionat de mult timp de bmw si in sfarsit am strans bani pt a cumpara unul sh.imi place foarte mult seria 3 si vreau un diesel,cu toate ca am avut nefericirea sa citesc postul lui bobbyp cu bmwul din2007 cu 126.000km cazut.pana sa citesc eram sigur ca sunt masini f fiabile fara multe probleme acum vreau sa va intreb cat de reale sunt problemele am ramas socat cand am auzit ca distributia costa 130milioane,sau un motor sh ajunge pana la 5000 sau 70000euro.in postul sau spune ca a testat masina si nu a dat absolut nimic de banuit vreun semn sau vreun sunet suspect.vreau sa va intreb la ce sa fiu atent cand cumpar un bmw sh ce semne pot sa tradeze o problema la motor sau pur si simplu e o loterie e vb de noroc?cei care aveti seria 3 diesel aveti probleme cu ele?mai e chestia cu datul km inapoi...poate imi puteti da niste sfaturi la achizitionarea unui sh sa nu am parte de tepe ca cea a lui bobbyp.bugetul ar fi undeva la 8500euro,sunt curios cati km aveti cu bmwurile voastre si cam cat credeti ca merge un motor, auzisem de motoare cu 600.000 de km fara sa fie umblat deloc la ele.

Salut,eu am un 320d 150 cp din 2002 si sunt multumit de masina,consum decent,cai suficienti,fiabila si aratoasa,eu cand am cuparat-o m-am uitat dupa lovituri la caroserie,batai la motor la directie la suspensie,pierderi de lichide,actele sa fie in regula,martori aprinsi in bord iar treaba cu km este interpretabila treaba,spre exemplu masina mea are 309000,o fi da-ti inapoi?nu o fi da-ti inapoi?nu am cum sa stiu,cert este ca volanul este un pic uzat iar pe stalpul masinii de la sofer am gasit 2 abtipilduri cu cu schimburile de ulei si filtre unul din 2010 cu 170000km si unu din 2011 cu 188000km iar cand am luat-o eu in octombrie 2013 avea la bord 292000,acum nu stiu ce sa zic,citisem undeva ca pe testerele profesionale iti arata nr de regenerari ale catalizatorului si imultesti cu 600 si aflii km reali.Una peste alta te sfatuiesc sa ai mare atentie la acte si daca esti hotarat sa iti cumperi un seria 3 i-a pe cineva cu tine care cunoste bmw-urile.Probleme ce am avut cu masina decand am luat-o au fost:pivoti distrusi,fulie arbore cotit sparta,1 amorizor mort,2 arcuri rupte pe spate,bara fata sparta,senzor prezenta pasager aprins,toate problemele le-am remediat cu piese noi nu m-am incurcat cu sh-uri.Singurul lucru de care imi pare rau este drumul asta nenorocit de la mine,dupa 6 luni am schimbat un pivot dreapta(vezi topic"pivot terminat").Iti doresc sa gasesti o masina buna fara probleme majore

Link to comment
Share on other sites

Va salut,am si eu nevoie de cateva sfaturi.sunt pasionat de mult timp de bmw si in sfarsit am strans bani pt a cumpara unul sh.imi place foarte mult seria 3 si vreau un diesel,cu toate ca am avut nefericirea sa citesc postul lui bobbyp cu bmwul din2007 cu 126.000km cazut.pana sa citesc eram sigur ca sunt masini f fiabile fara multe probleme acum vreau sa va intreb cat de reale sunt problemele am ramas socat cand am auzit ca distributia costa 130milioane,sau un motor sh ajunge pana la 5000 sau 70000euro.in postul sau spune ca a testat masina si nu a dat absolut nimic de banuit vreun semn sau vreun sunet suspect.vreau sa va intreb la ce sa fiu atent cand cumpar un bmw sh ce semne pot sa tradeze o problema la motor sau pur si simplu e o loterie e vb de noroc?cei care aveti seria 3 diesel aveti probleme cu ele?mai e chestia cu datul km inapoi...poate imi puteti da niste sfaturi la achizitionarea unui sh sa nu am parte de tepe ca cea a lui bobbyp.bugetul ar fi undeva la 8500euro,sunt curios cati km aveti cu bmwurile voastre si cam cat credeti ca merge un motor, auzisem de motoare cu 600.000 de km fara sa fie umblat deloc la ele.

 

ia un 316/318i e90 si stai linistit, nu iti faci probleme cu distributia, turbina, injectoare etc. mergi pe benzina, chiar daca ia putin mai mult ca dieselul, in afara de cateva probleme cu pierderi de ulei, pe la simeringuri, garnituri nu vad sa ai.

Daca faci multi km pe an, mai mult de 20k, ia un diesel, si verifici daca are distributia schimbata, daca nu, mai dai 800-1000 euro si schimbi tu distributia si iarasi nu ai treaba.. Mergi turata o data pe luna sa cureti depunerile de calamina si iarasi nu ai treaba, dar dieselul e mai pretentios, mai ales iarna.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.