Jump to content

E46 320i


SWEN

Recommended Posts

Salutare,

Am achizitionat de curand un Bmw E46 320i din anul 2001, motorizare 2.2l 170cp, pe care as vrea sa il prezint si sa obtin sfaturi si ajutor atunci cand apare cate o problema. De asemenea, masina va face parte dintr-un proiect, dar pentru inceput o sa prezint dotarile de fabrica ale masinii:

 

Code Standard Equipment

S520A Fog lights

S548A Kilometer-calibrated speedometer

S550A On-board computer

S832A Battery in luggage compartment

S851A Language version German

 

Code Optional Equipment

S210A Dynamic stability control

S226A Sports suspension settings

S255A Airbag Sports leather steering wheel

S273A BMW light-alloy wheel star spokes 43

S313A Fold-in outside mirror

S403A Glass roof, electrical

S423A Floor mats, velours

S428A Warning triangle and first aid kit

S431A Interior mirror with automatic-dip

S434A Interior trim finishers

S473A Armrest front

S481A Sports seat

S488A Lumbar support, driver and passenger

S494A Seat heating driver/passenger

S502A Headlight cleaning system

S508A Park Distance Control (PDC)

S521A Rain sensor

S522A Xenon Light

S534A Automatic air conditioning

S609A Navigation system Professional

L801A National Version Germany

S863A Retailer Directory Europe

S879A On-board vehicle literature German

P972A Comfort Package

P981A Comfort Plus package

 

Masina a stat o perioada lunga de timp si drept urmare a aparut si nelipsita rugina. Din fericire, am scapat de ea si acum este totul Negru si frumos :)

Pe viitor, dupa ce voi inmatricula masina, voi schimba suspensia cu una reglabila, voi achizitiona un mtech 2 si un set de jante pe 18".

 

 

P.s Nu pot atasa poze, stie cineva de ce?

Link to comment
Share on other sites

Pozele nu trebuie sĂŁ fie mai mari de 1M.

O suspensie reglabilĂŁ bunĂŁ sare de 1500 euro.

DupĂŁ mine, strict pĂŁrere personalĂŁ, nu monta pe mașinĂŁ JOM, TA-Technix sau alte chinezĂŁrii.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Stiu ca o suspensie reglabila buna e scumpa, insa am prieteni care merg cu suspensiile mentionate de tine si nu au niciun fel de problema cu ele. Astept sa treaca iarna si dupa voi vedea e suspensie voi pune, am timp pana in primavara sa ma gandesc:)
Link to comment
Share on other sites

Felicitari pt achizitie! Cat despre suspensie, depinde de buget si asa mai departe, dar personal nu vad ceva mai bun si mai fiabil in timp decat cea pneumatica. Daca nu ma insel in tara e doar o firma specializata pe treaba asta, cei care au facut si 7-aru' ala negru de-l mai vedeam in filmulete pe youtube. ASteptam si ceva poze! Multa bafta
Link to comment
Share on other sites

Suspensiile pneumatice sunt extrem de scumpe, iar daca vorbim despre una calitativa, vorbim despre AccuAir, care ar fi in jur de 2000 de euro. La banii astia se apropie de pretul de achizite al masinii, ceea ce nu merita. In plus, o suspensie pneumatica este destul de pretenitoasa si la noi nu sunt foarte multi care se pricep la intretinerea ei. Prefer o suspensie reglabila pur pentru aspect. Stiu ca una buna se ridica la un pret pe masura, insa pentru inceput vreau doar sa am un aspect frumos al masinii. S-a mentionat mai sus Ta-technix, cred ca voi incepe cu ea si sper ca in timp sa o schimb cu una care merita. Am vazut D2 (cea mov) care pare ok d.p.d.v. calitativ si cred ca imbunatateste si performantele masinii.

 

Pe seara voi incerca sa incarc din nou pozele, macar pentru formarea unei idei :)

Link to comment
Share on other sites

Tu ce vrei de la suspensie look sau imbunatatire a performantelor masinii?

SS Supersport e ceva gen TA Tehnix sau FK.Ce buget ai alocat pt suspensie?

PS:vad ca vrei reglabila,e cam inutila din punctul meu de vedere,nu stiu daca o sa stai tot timpul sa o reglezi.

Edited by alex230ro
Link to comment
Share on other sites

Intre 400 si 600 euro am alocati pt suspensie. Cat despre a sta sa fac reglaje tot timpul, nu e necesar. La inceputul primaverii si la sfarsitul toamnei este de ajuns.

An vazut ca intr-o ierarhie a suspensiilor sunt puse mai sus decat ta technix si imediat su v maxx

De la suspensie vreau si aspect si performanta insa, ca tot romanul, nu ceva care sa-mi usureze buzunarul prea tare.

Edited by SWEN
Link to comment
Share on other sites

Daca vrei reglabila nu ai multe variante la banii aia,eu personal am avut cam aceasi dilema si am ales H&R Cup Kit coborare 55/35(e cam 2600 ron un kit daca nu ma insel) altfel poti incerca sa faci combinatii de amortiz+arcuri(avantajul fiind ca e posibil sa iesi ceva mai ieftin decat Cup Kit) orice ai alege masina va deveni foarte rigida si nu va fi confortabila daca e folosita ca masina de zi cu zi.Pentru masina de zi cu zi as recomanda arcuri Eibach cu amortiz(sachs bilstein etc) sau Cup Kit cu 35/20 coborare. pentru review suspensii recomand

 

http://www.bmwclub.ro/forums/topic/109494-review-suspensii-aftermarket/page__p__1551315__fromsearch__1#entry1551315

 

pentru kituri sau arcuri H&R cred ca pot sa te ajut si sa intreb de preturi.

Edited by alex230ro
Link to comment
Share on other sites

Salutare!

Ieri masina a trecut printr-un polish integral si a iesit perfect oglinda :) Mii de multumiri lui Vali pentru munca!

 

In urmatoare perioada trebuie sa o pregatesc pentru RAR, asa ca trebuie sa ma ocup de sondele lambda, de toba de esapament, semeringuri palier si vibrochen, 2 role si o bieleta de directie. La astea se mai adauga si cauciucuri de iarna si pentru anul asta este suficient. Mai trebuie doar sa obtin placutele de inmatriculare definitive.

 

La anul voi deschide din nou lista si o sa incep sa aduc masina asa cum o vad eu :)

 

P.S O parere despre masina la pozele atasate?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.