Jump to content

Inlocuire maner interior usa BMW E90


Tibosu

Recommended Posts

va salut, stie cineva cat de usor se inlocuieste un maner interior la usa dreapta fata pentru un BMW E90 din 2007? adica daca trebuie sa merg la un service sau e o chestie banala pe care o pot face si singur daca am cateva scule (spatule de plastic si eventual o surubelnita); am tot cautat pe net si am gasit filmulete doar pentru inlocuirea manerului la usa soferului si acolo am vazut ca e ceva mai complicat (probabil trebuie data fata de usa jos etc); pentru exemplificare http://uploadimage.ro/viewer.php?file=8603_maner_interior_g923.jpg

 

multumesc si astept un raspuns daca stie cineva!

Link to comment
Share on other sites

va salut, stie cineva cat de usor se inlocuieste un maner interior la usa dreapta fata pentru un BMW E90 din 2007? adica daca trebuie sa merg la un service sau e o chestie banala pe care o pot face si singur daca am cateva scule (spatule de plastic si eventual o surubelnita); am tot cautat pe net si am gasit filmulete doar pentru inlocuirea manerului la usa soferului si acolo am vazut ca e ceva mai complicat (probabil trebuie data fata de usa jos etc); pentru exemplificare http://uploadimage.ro/viewer.php?file=8603_maner_interior_g923.jpg

 

multumesc si astept un raspuns daca stie cineva!

vezi ca este cineva aici care a schimbat manerul ,cauta topicul si tu este un 320 argintiu

Edited by danwmb
Link to comment
Share on other sites

Nu este greu absolut deloc. Trebuie sa dai prima oara jos trimul de pe usa.

Daca este usa pasagerului incepi din fata, daca este usa din spate incepi din spate.

Trimul il poti scoate doar cu mana, incepi de la un capa si tragi incet de tot trimul treptat.

Dupa ce ai scos trimul vei avea acces sa scoti partea frontala a manereului.

Incepi de jos si tragi inspre tine (inspre interiorul masinii).

Dupaia vei avea acces la cele doua suruburi-torx care tin manerul de usa.

Spor la demontat.

Link to comment
Share on other sites

am dat jos trimul de pe usa, apoi am scos partea frontala a manerului; am ajuns la partea din maner care e prinsa de usa, insa problema e ca nu gasesc decat un surub torx in partea de sus a manerului; m-am tot uitat pe acolo (inclusiv am scos un clips care era pe maner crezand ca surubul e sub clips), insa nu mai vad altul si pare ca manerul e prins in mai multe parti, adica imi lasa impresia ca trebuie data jos fata de usa; tu esti sigur ca manerul e prins doar in 2 suruburi???
Link to comment
Share on other sites

Manerul (partea dinspre tapiserie) este sudat la cald pe fata de usa. Trebuie taiate sudurile si gasita o modalitate de a il prinde pe cel nou. Nici nu stiu daca e cod doar pentru el.

 

Ca sa dai jos fata de usa, scoti trimul argintiu, scoti capacul de pe maner, scoti suruburile torx, tragi fata de usa cu grija si se scoate din clipsuri (se vor rupe cateva) Apoi decuplezi cablurile de la maner, boxa, buton geam, si lumina de sub usa (daca ai)

Edited by mmneg
Link to comment
Share on other sites

Se pare ca la mine propritarul anterior a schimbat deja acel maner. Intradevar trebuie data fata de usa jos.

Manerul e prins de fata de usa prin topire niturilor de plastic care trec prin fata de usa.

Uite aici cum a procedat colegul de pe forum, postul indicat si de danwbm:

http://www.bmwclub.ro/forums/topic/153358-e90-320d-tur/page__st__40

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.