Jump to content

Cumpar BMW 320d E90 (2006-2008)


AFk^

Recommended Posts

Salut,

 

Cumpar BMW 320d E90, varianta 163cp cu aceste dotari neaparat:

 

Navi Mare, Cutie Manuala, Comenzi volan, DTC, scaune incalzite, tempomat, senzori parcare,

 

Ma astept ca persoana care o vinde sa accepte test autorizat.

Taxa neaparat platita si nerecuperata.

 

Astept aici sau prin pm ofertele voastre.

 

PS: de preferat in bucuresti.

Edited by AFk^
Link to comment
Share on other sites

Am primit 2 mesaje private, insa nu pot sa raspund. Din cate vad am 0 posturi.

 

@Alex am vazut anuntul tau, e prea scumpa pentru anul din care este. Acelasi lucru si la tine @mariusnfs. Nu vreau sa va suparati pe mine, dar cum am explicat si aici.

 

Eu as cumpara-o si din 2005, dar problema e de pret vs anul de fabricatie. Se cere ca pe una din 2007-2008 ceea ce nu e normal. In 9000 euro o gasesti din 2007-2008 cu aceleasi dotari, plus ca daca mai punem 1000 euro deja sarim la anul 2010 care are multe imbunatatiri fata de modelele precedente Exemplu aici, negociata la 10200.

 

Nu vreau sa fie cu suparare, nici nu va impun cat sa cereti pe masinile voastre, dar ganditi-va si la anul masinii, nu numai la cati bani ati bagat in ea. Spun asta din experienta, pentru ca de curand mi-am vandut golf-ul cumparat acum 6 luni. Am luat cu 200 euro mai mult decat am dat pe el, dar am iesit in minus cu 700 euro care i-am bagat in reparatii. Asta e pierderea vanzatorului.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Hai sa iti dau un exemplu: Masina de pe forum (nu stiu daca s-a vandut) http://www.bmwclub.ro/forums/topic/138223-e90-320d-black/

 

Omul cerea 9500 euro in august 2013, practic e un an de atunci. In octombrie 2013 a lasat-o la 9000. In ianuarie la 8500. In 4 noiembrie 2013 inca o are de vanzare. Vad ca nu a vandut-o pana in momentul de fata. Ce iti spun aceste date ?

 

Sunt zeci de cazuri asemanatoare. Acum eu nu iti spun sa iti vinzi masina pe degeaba, dar sunt satul de cei care cer exagerat de mult pentru ceva care nu mai are valoare. Cumparatori din cate vedeti nu prea sunt si daca sunt, s-au mai desteptat putin, vor cat mai multe la bani putin. Nu am zis ca acele coji isi merita banii, dar nici nu sunt umflate cu cateva mi in plus. Stiu si faptul ca masina costa foarte mult la intretinere, asta pentru un buzunar subtire, dar nu se justifica banii care au fost bagati in ea inclusi in pretul de vanzare.

 

Sunt un cumparator putin mai pretentios pentru ca m-am lovit de chestii de genul si sunt satul.

 

Caz concret, experienta proprie:

 

Am cumparat acum 6 luni un golf 4 cu 3000 euro (2001 motor alh). Am dat pe reparatii 800 euro (am facut prostia si nu am verificat-o la o reprezentanta). Am vandut-o acum o saptamana cu 3300 euro. Pierderi ? 700 euro (in cheltuieli nu am trecut cauciucurile de iarna Michelin, noi cumparate si date pe degeaba daca pot spune asa, aveam 4 zile de cand le montasem).

 

Numai ca eu am vrut sa o dau si sa imi iau ceva mai puternic. Chiar daca stiam ca banii bagati nu ii mai recuperez, am strans din dinti, am inchis ochii si am lasat de la mine. Puteam sa cer 4000 euro pe ea ? Puteam. Imi dadea cineva 4000 euro ? Desigur ca nu.

 

Nu vreau sa fac acelasi lucru si cu ce E 90-ul acum. Adica sa ma bazez ca cineva a facut la ea reparatii de 2500 euro, exact cum ai zis tu, apoi sa mai bag in ea in cateva luni inca 1000 euro, nu se merita. Mai bine o iau "coaja" cum zic unii, la 6500-7000 euro, si bag eu restul in ea pana la 9500, dar am siguranta ca i-am facut eu, nu asa e logic ?

 

In plus castig si 2-3 ani la anii masinii, ani care conteaza la revanzare, una e sa vinzi peste 2-3 ani o masina din 2005, alta e sa vinzi o masina din 2008.

Edited by AFk^
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ok @Alex Nastase, nu am negat, ti-am zis, sunt constient ca ai bagat foarte multi bani in ea, dar asta nu e problema cumparatorului. Probabil si eu dupa ce o cumpar o sa bag bani in ea daca o folosesc, e normal. Dar ce rost are sa dau o caruta de bani in plus doar pentru faptul ca s-a bagat acum o jumatate de an sau un ian in reparatii? Ca doar masina nu a stat dupa ce ai facut reparatiile respective. Ai mers cu ea, te-ai folosit de acele reparatii, s-au uzat, poate intr-o luna pica tot ce ai bagat si eu ca si cumparator trebuie sa o iau de la capat, numai ca diferenta ar fi ca eu ti-as plati si tie ce reparatii ai facut si as plati si ce reparatii o sa fac si eu E si normal sa bagi si sa intretii masina. Acum ca reparatiile de-a lungul perioadei in care a fost la tine au fost costisitoare nu le poti include in banii ceruti la vanzare. Eu asta spun: stiu ca in toate s-au bagat bani, e si normal, ca doar ai folosit-o.

 

Ca idee: cum ar fi sa iti cer si eu acum, ca si cumparator, sa scazi din pret reparatiile care o sa le fac in urmatoarele luni ? Fix acelasi lucru. Vorbim de o masina SH, nu este nou.

 

 

Ofera-mi garantie pe un an de zile ca orice piesa din ce ai schimbat tu nu pica intr-un an de zile si sunt dispus sa iti dau banii care ii ceri, vorbesc serios, nu glumesc.

Edited by AFk^
Link to comment
Share on other sites

Ai si tu dreptate, insa, nu o pot da la pretul pietei, care e cam 8000-8300€ in varianta de echipare similara cu a mea, si o stare cat de cat ok...eu cer cateva sute in plus pentru ca o perioada buna de timp nu mai are nevoie de investitii. Ori sa iei o masina la care sa nu fie nevoie nici de schimb de ulei sau/si placute, nu-i de colea, zic eu...Garantia pentru piesele schimbate n-o dau eu ci producatorul, in baza facturii si a devizului de service...facturile exista in contabilitate. In fine, nu vreau sa conving pe nimeni sa-mi cumpere masina. Daca se vinde la pretul cerut, bine, daca nu, tot bine. Bafta la cautari!
Link to comment
Share on other sites

Ce garantie sa dea pe articulatii,daca nu sunt puse (bucse,brate) originale ci sunt AM. mai mult de 40-50k km nu tin pe drumurile noatre.Nu se compara piese originala cu ca AF(un amortizor AF nu mai aprox 200k km ca unul oem).AF sunt piese ok dar masina cu ele nu va mai fii asa legata ca si cu cele originale.Colegul AFk si eu caut e90 de vre-o 2 luni si nimic In mintile lui,mai caut pana la sf anuli daca nu gasesc mai strang bani si iau Mercedes.
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Pretul il face cererea.

 

Pentru o masina buna poti cere mai mult cu cateva sute, dar mii de euro in plus nu da nimeni, asta e adevarul.

 

Am cumparat acum 6 luni un golf 4 cu 3000 euro (2001 motor alh). Am dat pe reparatii 800 euro (am facut prostia si nu am verificat-o la o reprezentanta). Am vandut-o acum o saptamana cu 3300 euro. Pierderi ? 700 euro (in cheltuieli nu am trecut cauciucurile de iarna Michelin, noi cumparate si date pe degeaba daca pot spune asa, aveam 4 zile de cand le montasem).

 

 

Apai si tu, ai bagat bani in ea pentru altii, au facut-o boboc (investind 25-33% din valoarea ei) ca sa se bucure altul de ea, fara investitii in urmatorii 1-2 ani. Daca aveai 7-9000eur de la inceput, nu stiu ce te-ai mai uitat la un golf de 3000.

Edited by P.I.M.P.
Link to comment
Share on other sites

Te-ai atacat cumva ? Da-mi argumente pentru ceea ce am zis mai sus si te ascult. Pana atunci, nu te mai baga ca musca in lapte.

 

Nu aveam nici permis cand am cumparat golf-ul. Eu m-am bucurat doar 2 luni de el, ciudat stiu, dar am vrut una de "terfelit" pentru a invata sa merg cat de cat. Incerc sa fac "upgrade" ascendent, cel mai probabil in 1-2 ani o sa imi iau ultimul model. Asta dupa ce fac si eu minim 50.000 km. Nu banii sunt problema (asta in legatura cu golful si e90-ul mai vechiut.).

 

Pe mine ma intereseaza sa mearga bine, sa nu stau stresat in timpul in care invat. Avcum vreau acest e90 pentru ca sunt in momentul in care invat sa fac depasiri de la 80-90 km/h la 110-130km, ceea ce pe golf cu 90 cai e putin mai greu, tragi de ea.

 

 

Probabil multi de aici nu vor intelege ideea mea. Asa imi place mie sa fac lucrurile. Ca am bani de risipit e problema mea.

 

PS: nu ma ocup cu magarii, nu sunt deputat, doar sunt publisher de top in programul adsense.

Edited by AFk^
Link to comment
Share on other sites

Anul de fabricatie conteaza mai putin fata de aspectul tehnic,estetic,istoricul si dotarile masinii,eu personal as prefera sa cumpar un Bmw-eu de exemplu din 2006 la pretul unui din 2009 mai ales daca motorul merge ceas,nu bate nu troncane nu a suferit accidente majore si foarte important actele sa fie in regula,ma repet este parerea mea
Link to comment
Share on other sites

Asa e Romanul vrea ieftin si bun,problema e ca ieftin gasesti si apoi umpli topicurile de probleme tehnice.Nu exista ieftin si bun si oricum masina SH e loterie indiferent de unde o cumperi(targ,coleg forum si altii).

 

 

Exact asta am si eu in cap. Si daca e loterie, de ce sa dau mai multi bani pentru acelasi rahat ?

  • Like 2
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Eu as cumpara-o si din 2005, dar problema e de pret vs anul de fabricatie. Se cere ca pe una din 2007-2008 ceea ce nu e normal.

In 9000 euro o gasesti din 2007-2008 cu aceleasi dotari, plus ca daca mai punem 1000 euro deja sarim la anul 2010 care are multe imbunatatiri fata de modelele precedente Exemplu aici, negociata la 10200.

 

 

FYI:

 

Iti atasez 3 poze, cu statistici de pret de pe autovit, pentru 320 berlina. Nu am luat in calcul anul 2005, pentru ca se intersecteaza cu E46 si nici 2008 pentru ca s-au produs si NFL(163) si FL (177cp).

 

2006:

 

 

 

2007:

 

 

 

2009:

 

 

 

Ia in calcul faptul ca acest pret mediu ia in calcul TOATE autoturismele, adica:

- inclusiv pe cele pentru care trebuie platit timbrul de mediu;

- inclusiv 318 puse drept 320 ca sa dea mai bine;

- inclusiv toate bombele pe roti ( km dati inapoi fara numar, masini care au suferit accidente , masini neingrijite );

- indiferent de optiuni.

 

Asa ca la pretul ala mediu mai adauga un procent de 10-20% ca sa ajungi la pretul real al unei masini ingrijite, cu km decenti si cu ceva dotari.

 

Din punctul meu de vedere, un 2006-2007 se invarte in jurul sumei de 9-10k, iar o masina din 2009 peste 12k.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.