Jump to content

Schimbare head unit


Recommended Posts

Vreau sa imi pun un Alpine CDA9835, si sa inlocuiesc casetofonul original. Problema evident este ca MP3 playerul este mult mai ingust si mai subtire decat casetofonul de la seria 5. Am inteles ca se gaseste de cumparat o masca pe care o pui odata cu playerul nou si acopera locul ramas liber (parca la C&C era de vanzare dar nu am nici telefon nici adresa de la ei).

Ce metode de instalare ar fi?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 61
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Da intradevar si eu tot de masca accea stiu care it playerul si spatiul ramas liber .

 

C&C Tuning Head Office

 

B-dul Ion Mihalache 70-82, sector 1, Bucuresti

Telefon : 2242945

Fax: 2242159

info@tuning.ro

chiptuning@tuning.ro

subaru@tuning.ro

 

Daca vrei uitate si la ei pe site dar eu nu am gasit : www.tuning.ro

Link to comment
Share on other sites

Geam spart din cauza tentatiilor? Ca fata la player e detasabila.

 

Cu magazia, as avea de ales intre un pret mult mai mic pentru player sau 500 de euro pentru magazie. Plus ca in cazul magaziei, o sa raman cu puterea relativ mica a casetofonului. Plus ca reglajele oferite de player nu se compara cu cele ale casetofonului stock.

 

Acum daca ai zis ca ai vazut, partea de sub clapeta care continua wood trim-ul, unde bagai caseta adica, s-au gandit si ei sa infiinteze un compartiment sau un sertar acolo sau au astupat pur si simplu si cand ridici clapeta dai de plastic in continuare?

Link to comment
Share on other sites

Acum daca ai zis ca ai vazut, partea de sub clapeta care continua wood trim-ul, unde bagai caseta adica, s-au gandit si ei sa infiinteze un compartiment sau un sertar acolo sau au astupat pur si simplu si cand ridici clapeta dai de plastic in continuare?

1124[/snapback]

 

1. se fura si fara fata iti spun sigur

2. iti cumperi si statie dar nu or sa mai faca fata boxele atunci

3. am cam comis-o ca eu am vazut pe seria3 E46 unde radio este incorporat cu caseta nu este separat ca la seria 5 dar oricum daca este iti lasa chestia aia de caseta dar nu o sa mai functioneze o lasi si tu acoperita cu capacul ala de mahon

 

Am sa caut ceva poze stiu ca pe autovit vazusem la un seria3 asa ceva

 

In final tot player te-ar dupe cel mai ieftin ai drepate dar mie tot imi este frica sa cobor si sa imi gasesc geamul spart....asta depinde si in ce cartier stai . :blink:

Link to comment
Share on other sites

1. Nu stiam. Sa zicem ca seara am garaj. Dar mai merg in vizita pe la cineva atunci ar fi problema. Sper in caz de nefericire sa se opreasca ala la oglinzi. Apropo, daca ai avea geamuri fumurii ar ajuta? :blink:

2. Stiu. Nici cu playerul nu face fata decat pana la volum 12-15 din 35. Dar macar nu dau vreo 300 si ceva de euro in plus pe magazie si alti bani pe statie. Bani pe care i-as putea investi in boxe.

3. Pai capacul nu se prinde de plasticul care se prelungeste din fata casetofonului, deci o sa se inchida si daca scoti casetofonul si nu pui nimic altceva. Intrebam pentru ca ar fi folositor de exemplu sa tii cd-urile (spatiul de deasupra butonului de avarie si cel din cotiera sunt prea mici si nici in usa nu imi place sa tin vreo ceva), nu e neaparat, dar asa ca idee.

 

Ma uit si eu acum atunci, desi incerc sa dau de cineva care are deja sa vad exact cum e.

Link to comment
Share on other sites

1. Nu stiam. Sa zicem ca seara am garaj. Dar mai merg in vizita pe la cineva atunci ar fi problema. Sper in caz de nefericire sa se opreasca ala la oglinzi. Apropo, daca ai avea geamuri fumurii ar ajuta? :)

2. Stiu. Nici cu playerul nu face fata decat pana la volum 12-15 din 35. Dar macar nu dau vreo 300 si ceva de euro in plus pe magazie si alti bani pe statie. Bani pe care i-as putea investi in boxe.

3. Pai capacul nu se prinde de plasticul care se prelungeste din fata casetofonului, deci o sa se inchida si daca scoti casetofonul si nu pui nimic altceva. Intrebam pentru ca ar fi folositor de exemplu sa tii cd-urile (spatiul de deasupra butonului de avarie si cel din cotiera sunt prea mici si nici in usa nu imi place sa tin vreo ceva), nu e neaparat, dar asa ca idee.

 

Ma uit si eu acum atunci, desi incerc sa dau de cineva care are deja sa vad exact cum e.

1139[/snapback]

 

1. ok e super garajul esti norocos :blink:

 

2. ajuta cat de cat geamurile fumurii dar iti impiedica vizibilitatea in oglinzi in special seara

 

3. buna idee dar vezi pe cine lasi sa o puna in practica sa nu te alegi cu un bord zgariat...imi place ideea

 

caut acum niste poze sa vad daca gasesc ...

 

PS: cu oglinzile cum te descurci?? ai antifurt la ele???

Link to comment
Share on other sites

1. Puteam sa fiu si mai norocos adica sa fie mai lat, ca trebuie mereu sa pliez oglinzile (numai la intrare e problema, inauntru e loc destul, deci e ok. bine ca nu beau la volan si nu am cum sa ma intorc beat :) )

 

2. Cred. Sa le mai ai si heliomate..

 

3. Sper sa gasesc pe undeva de cumparat masca si eventual de adaugat sertarul dupa aia. Ca de facut masca nu cred ca imi face cineva ceva bun.

 

Cu oglinzile am ramas odata fara ele si a trebuit sa pierd vremea pe la dezmembrari, cam la o saptamana dupa ce am adus-o in Bucuresti. In rest vad ca deocamdata nu a atras atentia, chiar daca uite de exemplu in seara asta de abia acum am bagat-o in garaj - pana acum era parcata in fata, si la 5:30 era deja intuneric. Oricum, m-au apucat toti dracii cand am iesit in dimineata aia si cand in loc de oglinzi am vazut firele de la incalzire. :blink:

Link to comment
Share on other sites

pai daia te-am si intrebat de oglinzi ca au patit-o destui :blink:

 

unui prieten dupa ca i-au luat oglinzile i-au tras si de bandouri dar nu au putut sa le ia s-au nu s-au fortat.

 

ziua nu prea au fost probleme cu ele dar sa nu cumva sa te apuce noapte ca e grav ...ti-o spun prieteneste :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

fix asta am facut si eu am cumaprat un alpine si am vrut sa il schimb deoarece am si staite si subwoofer si acuma semnalu ii luat de pe boxe si nu prea se aude bine nici subu nici boxele(MBquart)

si acuma l-0am dat iara jos ca arata urat...daca il pui nu o sa mai ai comp de bors...doar ala pe bord de la maneta din stanga...stii ce zic...stai sa fac o poza la ala...ca il am in camera

post-97-1103991433_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Pai nu prea am inteles. Eu pe E39 meu nu am nici o functie de la computer. Deci daca il dau jos sau daca se strica de exemplu, nu pierd nimic.

Problema e ca fata casetofonului original reprezinta cam jumatate din bord. Daca il dau jos trebuie sa umplu cumva diferenta de suprafata.

Mai ai o poza cu produsul scos din cutie, ca nu prea imi dau seama despre ce este vorba de la reflexiile plasticului.

Link to comment
Share on other sites

Ce nu intelegeam era chestia cu computerul de bord, ca la mine casetofonul nu are nici o legatura cu el. Iar in legatura cu panoul, cum vezi si tu in prima poza, ambalajul reflecta lumina si nu puteam sa vad exact cum arata.

 

Acum:

1. Nu vreau sa par mofturos, dar nu exista si o varianta care sa faca din spatiul ramas un fel de sertar? E ok si asta, si sunt destule spatii cum ar fi in cotiera si sub ea, intrebam doar.

2. Mie mi se pare destul de ok, de ce zici ca e urat? Alta solutie nici nu stiu daca exista.

3. incepand cu jumatatea de sus a gaurii unde ar trebui sa bagi unit-ul, stii ca vine ornamentul ala de lemn (sau ce optiune are fiecare). Cu ala ce fac, il scot? Intreb pentru ca daca il las, din cate vad o sa imi acopere jumatate din player daca il inchid, iar daca il las deschis si merg mereu cu el asa sta ca nuca-n perete.

Link to comment
Share on other sites

ii tiganie pentru ca :

dupa cum ai zis si tu locul ala in care era copmu de bord e plastic aiurea si nici de cum loc pentru maruntisuri sau altceva

usita aia neagra(ala e la mine)NU SE POATE SCOATE si NICI NU SE POATE INCHIDE PESTE head-unit chiar daca ea are forma si da impresia ca intra la fic (stii ce zic) ?

dar cum zici tu ca compu de bords nu are nimic cu cs-u ? poi nu de la el faci tot ?

pacat ca nu mai am poza pe comp cu adaptoru pus :blink:

Link to comment
Share on other sites

Pai daca usita aia nu se inchide si nici nu se scoate, inseamna doar ca.. ramai cu ea deschisa. La mine daca cel din dreapta schimba caseta si uita usita deschisa ma cam iau dracii putin; nu suport deloc ce fel arata deschisa, sa nu mai zic de mers pentru totdeauna cu ea deschisa.

 

Cum ti-am mai spus pe alt thread, comp-ul de bord da putine date si nu are partea aia de text. Deci casetofonul in afara de faptul ca afiseaza ora (ceea ce face si unit-ul), nu are nimic interesant pe el. Si cum are o curea (cred) dusa si reda majoritatea casetelor aiurea si stau cu Alpine-ul degeaba, vreau sa il dau jos.

 

Apropo, de ce i-au mai dat forma aia la suport daca nu se inchide peste? Si ma asteptam gaura pentru unit sa fie la limita de jos - asa inlocuia perfect butoanele de la casetofon si sa inchidea si usita.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Daca imi dati voie ar mai fi urmatoarea posibiliate:

Ipod+iTrip.

 

Avantaje:

Ai 20 de Gb de muzica (suficienti sa ajungi pana la Londra si inapoi, zic eu)

Bateria tine cam 8-10 ore, deci fara fire inestetice, plus ca nu-i sanatos sa conduci mai mult (exista si un adaptor de masina pt. curent, eventual)

Testat de mine pe un S classe. Calitatea e buna (depinde desigur si de rata de compresie a mp3-ului).

Nu trebuie sa faci nici o modificare masinii.

 

Dezavantaje:

Pretul destul de piperat (300 eur doar Ipod-ul)- bine, il poti folosi unde vrei tu nu doar in masina. Arata intr-un mare fel, obiectul. Si nu uita totusi ca la banii astia ai 20 gb.

Sunetul vine FM (il setezi ca un post de radio). Deci 2 canale stereo. Daca esti purist, nu e asta solutia. Vestea buna e ca nu ai nici un fel de interferenta.

 

Si eu am aceeasi problema la masina mea si ma gandesc foarte serios la posibiliatea asta.

Link to comment
Share on other sites

Nu am mai apucat sa o rezolv la E39. O sa merg zilele astea cu E46 sa vad ce trebuie sa ii fac, ca nici la asta vad ca nu merge pus playerul direct. Dar macar nu are usita.

6859[/snapback]

 

Adaptor de E46.

10 de euro pe ebay germania

 

http://cgi.ebay.de/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=4516269557

post-116-1105395124_thumb.jpg

Edited by wlf
Link to comment
Share on other sites

Asta e player-ul?E chiar super tare si e si scump.Vinde-l!

6912[/snapback]

 

Da, in poza arata la fel, deci ala ar trebui sa fie. Zic ca e la fel in poza ca mai sunt alte Alpine care arata cam la fel dar sunt alt model. Modelul exact e Alpine CDA9835.

De vandut nu cred ca am sa il vand din 2 motive. A fost cadou deci nu am dat nici un ban pe el, singurul efort facut a fost sa zic "Multumesc mult" :blink: . Iar 2 - pentru ca uita-te si tu ce pret are; daca vreau sa il vand o sa iau o suma de nimic pe el, si cum vreau sa renunt la casetofonul stock oricum o sa trebuiasca sa iau altceva.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.