Jump to content

Schimb Jante Style 161


smr.andrei

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

Salutare

 

Nu eram foarte hotarat, dar e cel mai corect fata de colegi.

 

Am fost si am vazut jantele, 2 sunt indoite si bat (una din ele este cea noua). Sunt zgariate pe margini, iar cel putin o janta e corodata pe sub vopsea si necesita revopsire. Una din jante a fost deja reparata, se vede unde a fost incalzita pentru a se reface indoitura. Dar degeaba, ca tot bate.

 

Andrei, am pierdut bani si timp ca sa merg din Cluj pana la tine in Oradea, cand puteam sta frumos acasa sa ma bucur de duminica. Am preferat sa le iau de la tine la un pret mai mare (330 fata de 250 cat sunt pe olx) pentru ca pareau in stare foarte buna si prezentai incredere fiind aici pe forum.

 

Dupa toate astea, tot tu esti cel suparat, pentru ca te-am facut sa le dai jos de pe anvelope. Ai tupeu, nu gluma.

Te rog sa nu mai scoti ochii nimanui cu faptul ca doar janta noua costa 370 euro. E indoita si putin zgariata !

 

Argumentul tau ca "nu mai sunt noi, la ce ma astept" e penibil. Una e sa fie uzate, adica sa prezinte zgarieturi si alta e sa fie indoite. Sesizezi diferenta ?

 

Ti-am oferit 1350 lei, adica 300 euro ca sa nu imi fie mie degeaba drumul. Sa nu crezi ca feedback-ul asta e in urma faptului ca nu le-am putut lua, oricum am roti de iarna, iar astea erau un moft de al meu.

 

Sunt dezamagit de cum te-ai purtat, mai ales ca m-ai pus pe drumuri. Puteai sa iti ceri scuze, nu sa te enervezi ca te-am facut sa le dai jos de pe anvelope. Ai un caracter urat.

Daca mi le trimiteai prin curier, luam o teapa.

 

Una peste alta imi pare bine ca nu le-am cumparat, m-ai ajutat sa fac alta decizie si mi-am luat un tv.

 

Spor la vanzare, poate mai ajustezi si pretul !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mersi pentru feedback. Si nu cred ca ma cunosti sa poti sa spui cum sunt. Stai linistit ca eu am pierdut si mai mult timp cu schimbatul rotilor , drumuri etc.

Janta "noua" nu are zgarieturi si intradevar am ramas si eu mirat de faptul ca exact aia este indoita. Dupa cum ai vazut 2 erau perfecte si 2 erau putin indoite. Eu nu am stitu nimic de acest lucru deoarece de cand am luat masina nu am avut nici un fel de problema cu ele (in volan nu se simtea absolut nimic si nici nu trageau stanga-dreapta- desi am suspensie sport). Stii foarte bine cat am cerut si ti-am lasat 50 de euro la ele. Dar nu se poate sa ti le dau pe gratis ca tu ai vrut sa vii personal (a fost decizia ta). Argumentul meu ca nu mai sunt noi a venit ca o reactie la cerintele tale: tu vrei ca jantele sa fie perfecte atat dpdv estetic (fara zgarieturi) cat si tehnic. Pai daca erau perfecte inseamna ca sunt noi si ceream 1500 de euro pe ele nu 335. Sa te bucuri de TV thumbsup.png(macar e 4K?).

 

In fine, acum ca stiu exact care este treaba cu ele si daca tot le-am dat jos de pe anvelope o sa indrept cele 2 jante si deja au intrat la reconditionat. O sa le pastrez pentru ca jantele sunt bune dar tu ai vrut doar sa mai tai din pret.

 

Se poate inchide, jantele nu se mai vand/ schimba.

  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

andrei, nu exista scuza ppt faptul ca jantele sunt indoite si zgariate.

in anunt detaliile astea lipsesc si nu e normal.nu aici pe forum.

pe olx poti da teapa cui vrei tu, daca asta este caracterul tau.

jante strambe si zgariate se vand, dar se specifica asta.

am avut si eu jante la vanzare, dar defectele erau evidentiate.si cei care au venit sa le cumpere stiau la ce se astepta cand ajung la mine la poarta.

si noi daca le ai nu le vinzi cu 1500 de euro.daca iei 500-600 pe ele sa zici mersi.

asa ca lasa vrajeala asta ieftina si fii om serios, chiar daca pierzi 100 de euro.

 

 

primul tau post suna cam asa:

"Nu le schimb din cauza ca ar fi lovite sau strambe ci doar pentru ca imi plac alte stiluri de jante de la BMW"

 

faptul ca le scoti de la vanzare este tocmai din cauza starii proaste a jantelor, nu pt ca tie iti plac alte "stiluri de jante de la BMW".

Edited by Alex_wly
Link to comment
Share on other sites

Este greseala mea ca am presupus ca daca nu simt nimic in timpul rularii jantele nu au nimic. Cat despre zgarieturi doar cine nu vede bine poate sa zica virgula ca nu am aratat clar. Am pus poza cu fiecare janta in parte si daca te uiti atent se vede clar cum arata fiecare janta. Si datorita faptului ca acum stiu ca 2 sunt putin indoite nu le mai vand ca sa nu fie probleme pe viitor cu alti cumparatori. Le fac si le tin pentru mine iar cand o sa vina randul o sa trec la alt model pe 17/18 si le voi tine pe acestea pt iarna. Nu incerc sa prostesc pe nimeni dar nici nu mi se pare normal sa se comenteze atat despre pret. Vorbai aia, nu e prost ala care cere e prost ala care da, eu atat consideram ca valoreaza jantele, am mai lasat din pret, daca nu este bine mai sunt si mai ieftine.
Link to comment
Share on other sites

Nu e o scuza faptul ca nu stiai. Puteai sa le verifici inainte sa afirmi ca nu sunt lovite.

 

Nu inteleg de ce te legi de pret, ai fost de acord cu 340 euro in loc de 370. Valoarea de 300 euro pe care ti-am oferit-o a fost dupa ce am vazut in ce stare sunt. Iar 300 euro nu sunt gratis.

 

Stiam ca au zgarieturi, se vedea in poze. Ce nu se vedea in poze e faptul ca vopseaua e umflata pe ele si faptul ca sunt indoite. Lucruri despre care nu ai zis nimic.

 

Asa este, voiam sa tai din pret, inca imi doresc jantele alea impecabile, lovite si cu vopseaua umflata :)

Link to comment
Share on other sites

Atata timp cat ceva merge bine eu nu incerc sa schimb. Adica daca nu simt batai in volan si nu trage stanga-dreapta eu nu ma leg la cap sa verific nimic.

Pretul a fost 380 de euro si am lasat la 1500 de lei adica ~ 334 de euro.

Daca te uiti bine inpoza numarul 3 de pe pagina 2 a topicului o sa vezi si vopseaua umflata. Mareste poza si zi-mi dupa aia ca nu se vede. Pozele au fost facute cu un aparat profesional nu cu telefonul tocmai sa se vada detaliile. Din cauza limitarilor forumului a trebuit sa le micsorez pentrua le posta.

Edited by smr.andrei
Link to comment
Share on other sites

abia pe pagina 2 te-ai gandit sa pui poze detaliate.

andrei...eu zic sa o lasi asa si gata.

a fost un anunt vag...recunoaste asta.

pretul....nu a discutat nimeni despre el pana nu ai zis tu ca nu sunt noi, ca ai cere 1500 pe ele.

Link to comment
Share on other sites

Acum poate ca identific unde e umflata vopseaua in pozele alea de 500x300. Dar atunci parea doar o zgarietura mai mare. Iar referitor la pret, intr-un PM ai cerut 370 pe ele.

 

In fine, eu specificam ca au x y z ca defecte si puneam pozele. Cine vrea bine, cine nu asta e. Fericit dadeam 1500 pe ele, daca nu erau indoite. Acum ca tu ai acceptat 1500 pentru ca stiai cum arata si te-am socat ca nu le-am vrut dupa aceea la banii aia, e altceva. Probabil trebuia sa imi cer eu scuze.

 

1 cu 1 face 2, nu facem de astea intre colegi. Recunosc, m-am socat putin sa vad cum ai trecut de la friendly la nervi pentru ca te-am facut sa le dai jos de pe anvelope.

 

PS: ce faceai daca le trimiteai in tara prin curier si iti zicea cumparatorul ca sunt strambe? Ca doar tu nu te-ai obosit sa le verifici. La schimb nu mai conteaza ca sunt indoite sau cum ? Pff, bine ca nu ti-am zis sa le tii atunci cand era AFk^ interesat de ele.

Edited by Beriba
Link to comment
Share on other sites

Nu e pt 10 lei care i-am dat la vulcanizare sau pt inca 50 care o sa ii mai dau sa le pun sus ci e pt timpul pierdut, pt faptul ca eram obosit si m-am trezit devreme duminica sa le dau jos si pentru faptul ca in continuu vrei sa scad din pret (am inceput la 380 apoi 370 apoi 334 apoi 1300 de lei apoi 1350). Si ma enervez instant la chestii dinastea.
Link to comment
Share on other sites

Mai baiatule, ca asta esti. Deja ma enervezi, sincer. Cu mine nu ai discutat de niciun 380, mi-ai cerut 370. 380 ai cerut altcuiva, te incurci.

 

Ti-am zis ca iti dau 1400, ai zis ca nu, 1500. Am zis ok, vin sa le vad duminica. Duminica le-am vazut, erau indoite si aratau mai rau ca in poze, am zis ca in cazul de fata iti dau 1300. Am zis 1350 apoi dupa ce am calculat ca sa fie 300 euro in cap, nu ca as fi negociat la 50 lei. Sper ca iti dai seama de asta.

 

Putea sa fie totul ok, eu cu pierderea mea, tu cu pierderea ta. Dar tu te enervezi instant ca nu iti cumpar jantele alea obosite la cat ceri tu.

Dar nicio problema, ramai arogant. Macar stie lumea cine esti. Habar n-are AFk^ ce a evitat.

Link to comment
Share on other sites

Ti-am mai zis ca nu ma cunosti asa ca te rog sa ai grija um vorbesti ca pot sa ma enervez si mai tare.

"Habar n-are AFk^ ce a evitat."- asa vorbesti de jante de parca ar fi sparte in 3 bucati si resudate.Jantele dpdv al starii vopselei aratau ca in poze doar ca nu erau asa curate.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.