Jump to content

325xi E46 versus E90


Cumnatu

Recommended Posts

Buna dimineata ! M-am patat pe BMW 2.5xi

Imi place mult mai mult exteriorul de E46 dar foarte mult interiorul ( cu exceptia bordului unde tot e46 imi place ) de E90.

Din ce am citit pe toate forumurile E46 inca pastreaza feelingul de BMW in timp ce E90 este mai .... comercial, mai impersonal.

E90 insa este mai randamental si evident mai plin de electronica ceea ce e si bine si rau, rau pt ca sunt mai multe chestii care se pot strica, bine pt ca nah, e mai evoluat, evident.

 

Vorbim doar de benzina si doar de motorul de 2.5.

Pt ca toate dieselurile sunt obosite si aduc probleme care nu le vreau. Si benzinarele sunt obosite insa aducerea in parametrii al unui motor pe benzina este, pt mine cel putin mult mai lejer. Plus ca nah, sunt benzinar eu de fel.

Pe de o parte pot lua un E46 cu 5-6k si mai pot baga in el 3-4k imediat astfel incat sa il fac dpdv tehnic, vb aia, ca nou.

Pe de alta, daca merita, pot lua un E90 cu 10K si in timp, cu rabdare si banuti sa il aduc si pe el la standard de nou dpdv tehnic.

Nu ma intereseaza motoare mai mici ca nu ma satisfac ( un 2.0 turbo benzina era perfect sau chiar 2.5turbo benzina dar nah, nu exista in bugetul meu de 10k ), nici mai mari din cauza costurilor de consum si taxe/impozite.

 

Dpdv al costurilor de intretinere insa, voi care sunteti vechi impatimiti ai marcii , ce imi puteti spune ca si diferente intre cele doua variante ?

 

Va multumesc mult si sa aveti parte de multi km fara incidente !

Link to comment
Share on other sites

Am citit destul de mult cat am putut gasi, aici si in general in RO nu prea sunt multe info despre 325i sau xi majoritatea au ales motorina.

Pe forumurile de afara marea majoritate a info ( pt ca oamenii acolo isi permit altfel benzina ) sunt pt 330i

Poate insa n-am gasit eu info foarte concrete, poate n-am stiut sa caut, d-aia apelez la voi ca si concluzii finale, dpdv al chestiilor care pica pe cele doua variante.

 

Printre alte comparatii ( evident toate sunt subiective ) am gasit-o pe asta, destul de bine realizata zic eu.

www.linquist.net/motorsports/articles/e90comparo

 

Pe mine ma intereseaza mai mult ce e sub capota si respectiv sub masina, caci diferentele de estetica sunt evident foarte subiective.

Edited by Cumnatu
Link to comment
Share on other sites

E clar, dupa 24 ore de studiu online in continuu am concluzionat: e90 e mai masina up to date, e46 e mai pur sange, mai raw ca sa zic asa.

Ca si costuri de intretinere ( presupunand ca ambele sunt in aceeasi conditie fizica la achizitie ) sunt cam la fel, una aduce probleme de motor cealalta de electrica.

Se poate inchide / sterge va rog, multumesc frumos !

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.