Jump to content

Problema diferential


Recommended Posts

Salutare !

 

Masina in cauza este un bmw 318i e46 2.0 16v 143 cp

 

Recent m-am lovit de o problema destul de nasoala in sensul ca atunci cand incercam sa parchez si trebuia sa virez stanga/dreapta si plecam de pe loc incepea sa bubuie diferentialul(se auzeau bubuituri repetate) toata masina parca se dezmembra si schimbatorul se misca foarte tare....masina de cand o am avea bubuitura clasica cand bagam in viteza(1-2 sau marsalier)...dar de la o vreme incoace a devenit serioasa problema.

 

Am desfacut diferentialul si axul de la pinioanele satelite este rupt si saibele de la sateliti sunt uzate...de aici vine misteriosul "bum"cand cuplam viteza...

 

Problema e,de unde pot cumpara aceste piese noi? am cautat pe net de m-am zapacit si nicaieri nimic....ce sa fac? alt grup??

 

Multumesc anticipat !

Edited by Danii.s
Link to comment
Share on other sites

Salutare !

 

Masina in cauza este un bmw 318i e46 2.0 16v 143 cp

 

Recent m-am lovit de o problema destul de nasoala in sensul ca atunci cand incercam sa parchez si trebuia sa virez stanga/dreapta si plecam de pe loc incepea sa bubuie diferentialul(se auzeau bubuituri repetate) toata masina parca se dezmembra si schimbatorul se misca foarte tare....masina de cand o am avea bubuitura clasica cand bagam in viteza(1-2 sau marsalier)...dar de la o vreme incoace a devenit serioasa problema.

 

Am desfacut diferentialul si axul de la pinioanele satelite este rupt si saibele de la sateliti sunt uzate...de aici vine misteriosul "bum"cand cuplam viteza...

 

Problema e,de unde pot cumpara aceste piese noi? am cautat pe net de m-am zapacit si nicaieri nimic....ce sa fac? alt grup??

 

Multumesc anticipat !

[/quote

 

 

Ai mers cu acea 'bubuitura' fara sa-ti pese ce o 'doare'. De obicei din cate am aflat ,acea 'bubuitura' vine de cele mai multe ori de la flansa cardan,dar nu sunt excluse tamponul mare de la diferential. Guma tampoanelor imbatraneste in timp si dupa un anumit numar de ani este preferabil sa le inlocuiesti,altfel......incet -incet se ajunge la jocuri mici intre cardan si diferential ,motiv pentru care in timp ,nealinierea acestora duc la ceea ce ai patit tu.....axul pinioanelor fiind rupt.

Parerea mea este sa cauti la un s.h un alt diferential,important sa fie pentru acelasi model de masina si cu acelasi raport. Vad ca din Anglia se aduc cele mai multe motorizari pe benzina.Intr-un parc de dezmembrari un astfel de diferential poate ajunge la 100 de euro. Inainte de a cumpara se face proba!

Edited by dann52
Link to comment
Share on other sites

@dann52: Tot ce stiu e ca masina asta inainte s-o iau eu a stat un an si 2 luni pe dreapta,pur si simplu fostul proprietar avea alta mai noua luata pe langa ea si cu asta nu mai circula....de cand am luat-o se auzea acel "bum"la cuplarea treptelor de viteza...n-am mers fara sa-mi pese,am dus masina la mecanic si am schimbat bucsa din pozele postate de dvs....dupa ce am schimbat bucsa se auzea doar ocazional acel "bum" in schimb cand schimbam 2,3,4,5 nu se mai auzea...dupa am decis sa verific cardanul de la A la Z,aveam guma de la rulmentul intermediar rupta iar flansa nu arata extraordinar...era crapata,le-am schimbat si pe acelea.

 

Dupa o luna de zile incepe sa se manifeste altfel,cand viram la o parcare si trebuia sa fac stanga-dreapta,fata-spate incepea sa se auda ca mitraliera"bum-uri repetate" si in final s-a intamplat sa cedeze de tot...si multi mecanici imi spuneau: bre asa face toate,las-o daca merge....insa eu am cam refuzat sa cred ca e normal sa bubuie cand schimb vitezele....in fine,asta e.

 

Intrebarea mea este,daca iau de la dezmembrari alt grup pe spate,daca si acela bubuie,ce-i de facut?? chiar nu gasesc nicaieri piese pentru grup? un set de reparatie...ceva?? ma enerveaza ca o masina atat de legata sa aiba asa probleme grave..

Link to comment
Share on other sites

Foarte greu gasesti un kit de reparatie diferential. Doar pe eBay am vazut asa ceva. Daca esti din Bucuresti viziteaza aici https://www.farcebook.com/DezmembrariE46

 

Daca cumva (Doamne fereste), si acel diferential 'bubuie' il poti schimba tot acolo pe loc,pentru ca ei il vand si tot ei il si monteaza,acesta fiind un avantaj(neavand cum sa spuna ca a fost montat gresit si....s.a.m.d). Alta solutie chiar nu vad sincer. Nu cunosc la ce pret va fi diferentialul , stiu doar ca manopera la ei este de 200 ron la inlocuirea diferentialului. Imi pare rau ca nu am cum sa te ajut mai mult,oricum...nu-i un capat de tara.Orice problema se rezolva!Succes.

Link to comment
Share on other sites

@dann52: Multumesc enorm de mult pentru sfaturi si sprijin ! sunt din jud.Arad,avem si aici dezmembrari si e plin de e46,nu-mi ramane decat sa iau alt grup si sa-l desfac inainte sa-l pun pe masina sa inspectez axul si daca are saibele la sateliti uzate,si ala are sa bubuie cand introduc in viteza...macar saibele daca le-as gasi....oricum o sa postez din nou dupa ce rezolv problema,fiindca sunt 100% sigur ca nu o sa fiu singurul care s-a lovit de problema aceasta,poate o sa ajut pe cineva pe viitor,care cauta si pe internet rezolvarea !

 

Multumesc din nou,numai bine !

Edited by Danii.s
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.