Jump to content

Polish auto, kit complet


Recommended Posts

Ma gandesc sa imi achizitionez un set complet pt polish auto. IN iarna un vecin mi-a facut o bucurie. Era masina plina de zapada si a zis sa fie baiat "finut" si sa o curete si pe a mea. A facut-o boboc cu o matura ordinara, iar acum dupa ce o spal nu pot sa ma mai uit la ea, e numai zgaraieturi, e dezastru, inclusiv o aripa si o usa recent revopsite. Am gasit pe ebay un kit ce pare complet.

 

http://www.ebay.de/itm/Auto-Poliermaschine-Polierer-Polierschwamm-3M-Politur-Schleifpaste-Wachs-Set-6-/150617086279?pt=Autopflege_Wartung&hash=item23117a5947

 

Ar fi suficiente produsele de acolo pentru un polish? Vopseaua e destul de veche, maisna e din 96, nu ma astept sa iasa ca noua, vreau doar sa indepartez in mare zgaraieturile superficiale, cat sa nu ma mai zgaraie pe retina.

 

Ar mai fi urmatorul link, dar trbeuie cumparata si pasta de polish.

http://www.ebay.de/itm/SPARSET-Profi-Poliermaschine-Schleifmaschine-Autopolierer-Poliergerat-Autopflege-/121422957052?pt=LH_DefaultDomain_77&hash=item1c455f49fc

Link to comment
Share on other sites

Cu banii pe care ii dai pe un kit mai bine te duci la cineva care chiar stie ce face, are si scule mai bune si iese de un mil de ori mai bine decat ai reusii tu sa o faci, nu stiu daca se mai ocupa Acero99 de la noi de pe forum dar oricum sunt mai multi care se pricep si se ocupa cu asta pe aici inclusiv PushtiulK
Link to comment
Share on other sites

1424173816[/url]' post='2232636']

Ma gandesc sa imi achizitionez un set complet pt polish auto. IN iarna un vecin mi-a facut o bucurie. Era masina plina de zapada si a zis sa fie baiat "finut" si sa o curete si pe a mea. A facut-o boboc cu o matura ordinara, iar acum dupa ce o spal nu pot sa ma mai uit la ea, e numai zgaraieturi, e dezastru, inclusiv o aripa si o usa recent revopsite. Am gasit pe ebay un kit ce pare complet.

 

http://www.ebay.de/i...=item23117a5947

 

Ar fi suficiente produsele de acolo pentru un polish? Vopseaua e destul de veche, maisna e din 96, nu ma astept sa iasa ca noua, vreau doar sa indepartez in mare zgaraieturile superficiale, cat sa nu ma mai zgaraie pe retina.

 

Ar mai fi urmatorul link, dar trbeuie cumparata si pasta de polish.

http://www.ebay.de/i...=item1c455f49fc

 

Ăla din primu link e bun,am luat si eu de la ei,anul trecut,iese bine,dar trebe sa ai rabdare...

Pasta aia albastra de la 3M e pentru zgârieturi,e foarte buna..la noi e cam 20 ron 100gr

Asa ca pretul e bun pentru toata trusa aia.

Link to comment
Share on other sites

O sa ai nevoie de si de un garaj cu niste surse de lumina destul de puternice.

Niste argila decontaminanta si un paint cleaner ceva.

alcool izopropilic

Si de preferat ar fi sa ii aplici la final niste ceara sau un sealant.

 

De preferat ar fi sa citesti ceva despre detailing la inceput si sa-ti insusesti toti pasii cum trebuie ... daca vrei sa iasa ceva de calitate.

 

Daca vrei sa pastrezi rezultatul mai mult timp, iti recomand si o microfibra pe care sa o folosesti la spalatorii.

 

Succes !

Link to comment
Share on other sites

faza e ca un polish complet aici in Germania probabil face cat jumatate din cat costa masina. Am si doua saptamani libere si ma gandeam sa incerc.

Spalatoriile sunt toate cu perii, daca vrei manual trebuie sa vii deacasa cu carpe cu pulverizator de spuma sau sampon, si de la ei primesti apa cu presiune :).

Alcoolul isopropilic am vazut ca se foloseste si in saloanele de manichiura, nu afecteaza vopseaua? poate suna ciudata intrebarea :)

Edited by mihai vigariu
Link to comment
Share on other sites

sa nu iti cumperi rotativa daca esti incepator , o sa distrugi garantat lacul si vopseaua

 

cauta un DA ( dual action - orbitala ) gen DAS6 sau DAS6 Pro , cu orbitala trebuie sa adormi cu ea in mana ca sa arzi lacul

 

merci fain pentru sugestie, am vazut ca tu te-ai ocupat cu asa ceva iar rezultatele erau excelente.

Tot vad prin supermarketuri aparate de genu din link, astea au vre-un sens?

http://www.conrad.com/ce/en/product/1092826/Einhell-Auto-Poliermaschine-BT-PO-90-Car-Polisher--240mm-Diameter;jsessionid=78A7C3CFE4F6570F2B6664E523D8D673.ASTPCEN22?ref=list

Link to comment
Share on other sites

 

inca odata multumesc pentru recomandare. o sa ma orientez in functie de ce gasesc pe ebay Germania, sper sa gasesc si scula asta.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.