Jump to content

Pareri BMW F01 730d


Cipy85

Recommended Posts

Salut la toti! Pana acu 1 luna si ceva am fost posesor de e65 730d 2008, l-am dat dupa 1 an si cateva luni pt simplul fapt ca impozitul la stat mi se pare aberant de mare, pt statul asta care nu ofera nimic, decat sa ia de la noi. Am inceput sa ma uit dupa f10 520d sau 525d biturbo, dar parca nu sunt cu sufletul impacat sa imi iau asa ceva...si parca as vrea un f01 2009-2010... Daca e cineva care are acest model sau l-a avut si vrea sa ma ajute cu ceva sfaturi, in mare, despre aceasta masina, ca sa ma hotarasc si eu odata. Multumesc
Link to comment
Share on other sites

Pentru cineva care a condus un BMW de 3 Litri o sa ti se para putin downgrade un BMW de 2 litri, chiar daca motoarele sunt ceva mai puternice decat pe E60 si greutatea unui F10 este mai mica decat E65.

 

Impozitul este intr-adevar mare pentru conditiile din Romania, mai mare chiar decat in Germania, dar este un cost fix pe care ti-l asumi cand cumperi o masina de 3 litri, mai mult conteaza sa fie in stare foarte buna si sa nu necesite investitii mult mai mari decat impozitul. Ar mai fi si o diferenta de consum si intretinere la un 730 decat la un 520, depinde si de rulajul pe care il faci anual.

 

Daca placerea de a conduce si veniturile care le ai nu constituie un impediment, atunci raspunsul stii care este.

 

Ai mai putea lua in calcul un F10 530 care va fi ceva mai usor de intretinut si care sunt mult mai intalnite, un avantaj daca vei avea nevoie de raspunsuri de la ceilalti proprietari care s-au mai confruntat cu aceleasi probleme care iti pot aparea.

Edited by cataxxl
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Daca mi-as lua motor de 3l mi-as lua f01, nu altceva. Singura mea nemultumire a fost cea cu impozitul, ca altfel nu as fi dat e65-ul. Km pe an fac maxim 15 mii, dar mai am o masina pe langa. Am vazut ca multa lume se plangea si de e65 ca are multe probleme, dar eu cat am tinut-o pe a mea nu am avut absolut nimic la ea. F01 are ceva probleme aparte?

 

pai ai fugit de impozit si acum vrei iar?sau impozitul se plateste altfel din f01?

 

Nu se plateste impozitul altfel din f01, nu inteleg ce vrei sa zici prin afirmatia asta.

Link to comment
Share on other sites

M-am saturat cat am zis-o...7er F01 NFL e cam proasta masina...la drum lung e bestiala, pe deumuri bune...altfel asa suna de zici ca se rupe cand da in vreo groapa...nu vrei sa stii ce cuvinte mi-au iesit pe gura cand eram cu masina prin Praga pe drumurile lor cubice si dupa aia pe autostrada aia din dale...dupa drumu ala am si vandut masina...6luni am inut-o in total...e praf...daca vrei ia F01 LCI daca nu ia A8 D4...muuuuult peste F01 mai ales ca nu se poate vorbi de motorizare sport si alea alea...clar A8 ar fi alegea mea...dupa ce l-am dat chiar dupa A8 m-am uitat dar nu a fost sa fie...
Link to comment
Share on other sites

la 2000RON nu stiu daca il poti numi chiar mare impozitul la 3.0d, daca nu ma insel cam pe acolo este, si apoi aveai totusi un E65 FL, la care orice maruntis costa, asa ca impozitul e chiar ultima grija dupa parerea mea la o masina de genul acesta. Bafta cu F01, masina merita chiar si impozitul asta mare :thumbsup: Edited by mik15
Link to comment
Share on other sites

M-am saturat cat am zis-o...7er F01 NFL e cam proasta masina...la drum lung e bestiala, pe deumuri bune...altfel asa suna de zici ca se rupe cand da in vreo groapa...nu vrei sa stii ce cuvinte mi-au iesit pe gura cand eram cu masina prin Praga pe drumurile lor cubice si dupa aia pe autostrada aia din dale...dupa drumu ala am si vandut masina...6luni am inut-o in total...e praf...daca vrei ia F01 LCI daca nu ia A8 D4...muuuuult peste F01 mai ales ca nu se poate vorbi de motorizare sport si alea alea...clar A8 ar fi alegea mea...dupa ce l-am dat chiar dupa A8 m-am uitat dar nu a fost sa fie...

 

Doar deaia ai vandut masina? Pt ca nu se comporta bine pe drumuri rele?

 

la 2000RON nu stiu daca il poti numi chiar mare impozitul la 3.0d, daca nu ma insel cam pe acolo este, si apoi aveai totusi un E65 FL, la care orice maruntis costa, asa ca impozitul e chiar ultima grija dupa parerea mea la o masina de genul acesta. Bafta cu F01, masina merita chiar si impozitul asta mare :thumbsup:

 

Cum sa ma exprim ca sa ma intelegi...nu e mare impozitul raportat la an...daca as face ceva pt mine sau pt masina mea, l-as da fara nici un regret, dar sa dau asa 2200 lei degeaba, e o aberatie. La asta ma refer.

Link to comment
Share on other sites

 

Cum sa ma exprim ca sa ma intelegi...nu e mare impozitul raportat la an...daca as face ceva pt mine sau pt masina mea, l-as da fara nici un regret, dar sa dau asa 2200 lei degeaba, e o aberatie. La asta ma refer.

 

 

Da...doar de aia am vandut-o, pentruc a nu se comporta bine pe drumuri rele...dupa cum ai observat tara asta (si mai nou nu numai ea) e plina de gauri si dupa ce dai aproapoe 50k eur pe o masina si nu te simti foarte confortabil in ea, indiferent cat de rau e drumul, cat de rau poate fi un drum european/autostrazi, clar am vandut-o...am fost si cu un S400 2012, Cluj-Viena si frate...7erul ca un oberklasse era bataie de joc...

 

P.S. Sa inteleg ca o sa o inmatriculezi pe BG?

Edited by MscleMike
Link to comment
Share on other sites

Da...doar de aia am vandut-o, pentruc a nu se comporta bine pe drumuri rele...dupa cum ai observat tara asta (si mai nou nu numai ea) e plina de gauri si dupa ce dai aproapoe 50k eur pe o masina si nu te simti foarte confortabil in ea, indiferent cat de rau e drumul, cat de rau poate fi un drum european/autostrazi, clar am vandut-o...am fost si cu un S400 2012, Cluj-Viena si frate...7erul ca un oberklasse era bataie de joc...

 

P.S. Sa inteleg ca o sa o inmatriculezi pe BG?

 

 

Nici vorba sa inmatriculez masina pe BG, indiferent ce iau. In rest ai avut probleme cu ea? Sa inteleg ca nu trebuia sa dau e65-ul? :)

Edited by Cipy85
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nici vorba sa inmatriculez masina pe BG, indiferent ce iau....

 

 

Bravo tati...

 

Nu am avut nici o problema cu ea daroricum era in garantie...sincer ma asteptam sa fie mai "inchegata", nu ma intelege gresit, e o masina foarte faina doar ca exact acolo unde ma asteptams a exceleze o masina din clasa asta, sa fie o adevarata barca pe modul comfort, nu e, din contra parca se rupe toata daca gaura e mai mare, cu X-ul nu se simt asa gropile desi nu are nici o setare pt suspensie...pe autostrada e o adevarata placere sa o conduci...am facut 1300km dintr-una chiar intr-un mod lejer...doar ca gropile alea imi stateau "in cap" la un momentdat am ajuns sa fac slalom si la cea mai mica groapa asa disperat am devenit...poate sunt doar eu dar am avut-o si nu mi-as mai lua F01 decat LCI sau un A8 atat...

Edited by MscleMike
Link to comment
Share on other sites

La e65 am avut 145 mii km cand am dat-o, si schimba fara nici un fel de probleme, dar a avut schimbul de ulei din cutie facut la aprox 130 de mii de fostul proprietar. Observ ca parerile sunt impartite referitor la f01...o sa ma gandesc bine ce o sa aleg, sa nu-mi para rau dupa aceea. Oricum nu-i graba pt ca am cu ce merg, iar preturile la masini doar in jos merg...

Orice as lua, nu as lua de la noi din tara, chiar daca sunt preturi mult mai mici decat in germania.

 

Sa iau in considerare si f10 530d, in loc de f01?

Edited by Cipy85
Link to comment
Share on other sites

si toti ziceau ca noul F01 si-a pierdut din fermitatea lui E65 si ca a devenit prea soft :). Mie mi s-a parut rigida suspensia la E65, pe modul confort era ca un mod sport la Phaeton, care dupa parerea mea, pentru mine cel putin, a ramas un etalon in ceea ce priveste confortul. Edited by mik15
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sunt proprietar de F01, 730d, 2010. Nici vorba de lipsa de comfort. Denivelarile si gropile mici le trece fara absolut nici o problema (pe mod comfort). In Praga, pe piatra cubica de pe langa podul Carol parca pluteam pe un nor.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.