Jump to content

zgomot spate !


compactu

Recommended Posts

andrei_fx: zi-mi si mie cat a fot toata operatia? (fiare :blink: si manopera)

merci mult!

226774[/snapback]

 

 

Uite cat a fost toata treaba mai exact si ce a fost schimbat:

 

- Bieletele antiruliu fata stanga-dreapta LAMFORDER (dacanu se scie asa sa am pardon)

- Brat dreapta + bucsa brat dreapta LAMFORDER

- Toate placutele de frana care au venit cu senzori aferenti TRV LUCAS

- Manopera

...........toata treaba a fost 1330 Ron

 

O sa fiu mai exact daca vrei cand ajung acasa si ma uit pe devizul auto daca doresti

 

Toate cele bune......

Edited by andrei_fx
Link to comment
Share on other sites

Apropo de amortizoare,eu am un e30 coupe din 1988,si am urmatoarea problema,suspensia este sport toata,pe fata numai ca suspensia sa dus...adika un telescop al am spart si altul curs si norok cu bara de rigidizare m-am mai deplasat cu ea de colo pana colo dar e un chin cand dau intro croapa cu ala spartu zici ca masina se dezmembreaza cand dau cu ala cursul masina topaie ca un ark e teroare,si m-am dus si am dat comanda de 2 pe gaz ca sunt mai dure,ok,a doua zi mi le a adus firma mi se pare ca era sachs sau ceva de genul asta,le iau ma duk la u amik sa le puneam,desfacem masina in fata si cand colo surpriza cand sa bagam telescopul cel nou nu intra tot in ''teacka aia'' de fier si daca nu intra tot nici piulita nu avea cum sa al prinda,bine ca astea care mi lea dat aveau piulite cu filet pe interior si ale mele cele vechi pe exterior,nu era nici o problema daca telescopul intra de tot in teeaka aceia de fier al prindeam cu vechile piulite de la vechile amortizoare,si asa de mult m-am enervat ieri incat imi venea sa fac scandal la magazinul ala de piese auto ca nu mai puteam de draci,pana la urma mi-a dat bani inapoi si acum ma duk la alt magazin de piese import,dar cei de acolo mi-au spus daca pe telescopul cel vechi i-am notat codul,codul nu l-am notat si acum telescopul vechi e pus inapoi pe masina,pana la urma i-am explicat celuid e la magazin cum trebuie sa imi vina si mi-a zis ca solutia este sa imi aduka 3-4 perechi de amortizoare mi le da si ma duk cu toate la montaj si din alea 4 perechi trebuie sa fie cel care corespunde,si restul perechilor i le aduk inapoi,of,doamne,si acum ma simt nervos,imi venea sa dau fok la masina sa ma descarck ieri ca nu mai rezistam. :blink:
Link to comment
Share on other sites

Si eu am avut zgomote ca cele descrise mai sus pe partea din fata si la reprezentanta mi-au schimbat bucse de bascula si o bieleta antiruliu la roata cu buba. Dupa jumatate de an inca nu a mai zis nimic. Intre timp insa , pt. ca traiesc intr-un oras plin de gropi , s-a auzit si la o roata din spate . Ma duc frumos la un service din oras si schimba baietii bucsele de bascula (doar cei de la reprezentanta asta au facut pe fata) si a disparut zgomotul . Dupa aprox. 1 luna jumate stupoare....roata din spate iar troncane....Concluzia mea ar fi ca in cazul in care schimbati bucsa de bascula sa schimbati si bieleta antiruliu...altfel nu vad de la ce s-ar fi stricat asa repede (sau poate s-a stricat altceva? :blink: )
Link to comment
Share on other sites

Ma am si eu o intrebare la cei cu e46 e90 ,ca tot aud pe aicea ca se duk la reprezentanta la service,dar cand va duce-ti acolo si le specificati ce are masina si ce trebuie inlocuit,cei de acolo au piesele pe stok sau va trimite sa cumparati piesele de la anumite magazine de piese import si dupa aceia sa veniti sa vi le monteze?chiar asta nu stiu si de aceia va intrebam..
Link to comment
Share on other sites

Ma am si eu o intrebare la cei cu e46 e90 ,ca tot aud pe aicea ca se duk la reprezentanta la service,dar cand va duce-ti acolo si le specificati ce are masina si ce trebuie inlocuit,cei de acolo au piesele pe stok sau va trimite sa cumparati piesele de la anumite magazine de piese import si dupa aceia sa veniti sa vi le monteze?chiar asta nu stiu si de aceia va intrebam..

227647[/snapback]

 

La reprezentanta scrie clar de cum intri ca nu lucreaza cu piese aduse de client...cel putin la Iasi...deci nu trebuie sa ai e90 sa poti rasp la intrebarea ta. Iar daca nu au ceva se aduce la comanda dar dai avans.

Si cand mergi la reprezentanta nu spui tu ce trebuie inlocuit,spui doar ce simptome are si ei o verifica si vin cu devizul cu ce trebuie facut...

Edited by Mups@316i
Link to comment
Share on other sites

A pai e simplu ma la voi,nu aveti treaba,nu aveti dureri de cap...:blink:,aicea referitor la e30 te duci la magazin de piese import,a-ti cauta pe calculator,a-ti aduce ceva oricum nu original,si dupa aceia te duci pe unde apuci sa le schimbi...si daca nu se potriveste.........atuuncia o sa ai o zi proasta.......:)
Link to comment
Share on other sites

A pai e simplu ma la voi,nu aveti treaba,nu aveti dureri de cap...:),aicea referitor la e30 te duci la magazin de piese import,a-ti cauta pe calculator,a-ti aduce ceva oricum nu original,si dupa aceia te duci pe unde apuci sa le schimbi...si daca nu se potriveste.........atuuncia o sa ai o zi proasta.......:)

227655[/snapback]

pai aia daca le dai talonu cica fac ravagii...

fii atent poveste la moi...

aveam un vw fox model american..

de cate ori mergeam la magazin intrebam...domne piese pt vw aveti? da domne...sunteti siguri? da domne...ok am si eu un vw fox...

aaaaaaaaa...pai cum arata ala?

pai seamana cu jeta da nu e jeta...

aaaaaa...pai domne nu avem...

dar daca vin cu piesa?...

si de cate ori duceam piesa se gasea.... :blink:

Link to comment
Share on other sites

A pai e simplu ma la voi,nu aveti treaba,nu aveti dureri de cap...:),aicea referitor la e30 te duci la magazin de piese import,a-ti cauta pe calculator,a-ti aduce ceva oricum nu original,si dupa aceia te duci pe unde apuci sa le schimbi...si daca nu se potriveste.........atuuncia o sa ai o zi proasta.......:)

227655[/snapback]

 

Ai fost la reprezentanta si te-au trimis la plimbare sau de ce spui asta? Daca e asa mi se pare grav...e service bmw si ar trebuie sa-mi rezolve orice problema oricat de veche ar fi pacienta...(sau poate gandesc eu prea europeneste :blink: )

Link to comment
Share on other sites

bogdyy se refera la magazine de piese dar exista si in pitesti destule service-uri unde te duci, lasi masina, sau stai acolo iti faci constatare.......si toate cele: ex:nasicom, paneuro, gero trade........

stiu care e treaba cu ce zice bogdyy ca am avut si eu un ursulet si un mercedes cobra, deci masini vechi la care iti convine mai bine sa-ti cumperi piesa si s-o montezi tu sau s-o montezi la cineva priceput(mecanici de curte , nu de service).

multa bafta!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.