Jump to content

Montaj si codare faruri E90 LCI


Recommended Posts

Nu stiu si nu am sa inteleg de ce unii sunt atat de rautaciosi... :pirate: nu m-am mai intalnit niciodata cu astfel de "probleme" si nici nu as vrea sa dau din lac in put, d-asta intreb. Daca tu stii ca te-ai mai lovit de astfel de probleme ei bine eu nu... Decat sa jignesti poti sa nu raspunzi, sa te faci ca nu vezi. Scuze eu daca am deranjat cu intrebarile mele insistente. :download:
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1. Nu te am jignit

2. Ti am explicat frumos ca aia sunt prosti si ca eroarea de adaptive nu are nicio treaba cu eroarea de bec care dupa 50 de cicluri blocheaza modulul!

 

Ce ai facut tu? Ai spus exact aceeasi prostie ca si mai sus! Ai intrebat fix acelasi lucru !

 

Concluzie: mi am racit gura degeaba

 

Oamenii sunt rautaciosi cand vad ca altii nu apreciaza un ajutor gratuit si ei vorbesc degeaba .

 

Mergi la neo cum te sfatuieste celalt coleg

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

1. Nu te am jignit

2. Ti am explicat frumos ca aia sunt prosti si ca eroarea de adaptive nu are nicio treaba cu eroarea de bec care dupa 50 de cicluri blocheaza modulul!

 

Ce ai facut tu? Ai spus exact aceeasi prostie ca si mai sus! Ai intrebat fix acelasi lucru !

 

Concluzie: mi am racit gura degeaba

 

Oamenii sunt rautaciosi cand vad ca altii nu apreciaza un ajutor gratuit si ei vorbesc degeaba .

 

Mergi la neo cum te sfatuieste celalt coleg

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Multumesc pentru ajutor ! :drinks:

Link to comment
Share on other sites

:bashwall: prietene eu nu am sfatuit pe nimeni sa mearga la el sau altcineva,omul a intrebat ceva iar eu am zis de el,el e liber sa mearga unde vrea dar se vede ca tu ai o problema cu neo treaba ta ce ai tu dar daca sti sau cunosti persoane indrumal,a cerut un sfat un ajutor esti nesimtit,fiecare e liber sa mearga unde vrea poate ia mult sau putin dar te rezolva,alti personal nu stiu eu am facut cateva lucrari la el si am fost multumit de servicile lui mai putin de pret dar asta e pt ca alti nu stiu,esti magar ce sa ti zic mai mult cunascatorule Edited by danwmb
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Daca nu ai probleme la modulele ahl si totusi ai eroare in bord,probleme este din codare.

ce model de frm 3 ai?nu este suficient sa foe frm3.

pe el ar trebuie sa scrie frm3 ahl xe sau frm3 max brose...daca scrie altceva frm-ul nu este cel bun.

 

Am verificat ieri cand l-au pus si scrie FRM 3 AHL (nu stiu daca scrie si "xe" ca nu-mi aduc aminte dar AHL scrie sigur). Inseamna ca problema e asa cum ai spus tu, din codare. Pretul de 1000 lei pentru rezolvarea problemelor cum vi se pare ? Mie mi se pare cam mare, dar nah...e singurul din Focsani pe care l-am gasit. Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Dan...nu cred ca a facut skw reclama pozitiva...cum tu ai venit cu o recomandare..asa si eu sau skw putem veni cu pareri/recomandari etc.

 

Daca scrie ahl e ok.nu poate fi ahl fara xe.e mult 1000 de lei..maxim 150 de euro

 

De banii aia vii la buc si te ajuta altcineva gratis sau cu 100 lei codarea.

in 1000 de lei ce e inclus???si frm?

daca da...sa zici mersi

Edited by Alex_wly
Link to comment
Share on other sites

ok ai dreptate,dar el se duce unde vrea,eu am fost multumit la el mai putin de partea financiara,si cu asta am incheiat discutia penibila :angry2:

cum am spus daca stiti in bucuresti da ti name uri eu unul nu cunosc altii si nici nu mi as da masina pe oricine altcineva mi la recomandat ca ia facut diverse servici la masina si asa am mers si eu dar sa merg asa la cineva fara sa cunosc nu merg,el este ok ca servici dar ma repet este scump fiecare alege unde si cu cine vrea

Edited by danwmb
Link to comment
Share on other sites

Dan...nu cred ca a facut skw reclama pozitiva...cum tu ai venit cu o recomandare..asa si eu sau skw putem veni cu pareri/recomandari etc.

 

Daca scrie ahl e ok.nu poate fi ahl fara xe.e mult 1000 de lei..maxim 150 de euro

 

De banii aia vii la buc si te ajuta altcineva gratis sau cu 100 lei codarea.

in 1000 de lei ce e inclus???si frm?

daca da...sa zici mersi

 

Nu, nu este inclus si FRM-ul. Cica trebuie sa le dea jos iar, sa demonteze bara, sa traga nu stiu ce fire si apoi sa codeze...probabil a vazut ca nu ma pricep si baga de la el. Intr-adevar asta trebuie facut sau ma duce de nas si baga un laptop si a rezolvat problema ?

Link to comment
Share on other sites

Nu am pus spalatoare si nici autoleveling, doar farurile si atat. Au umblat niste baieti la ele ieri ca sa mearga semnalizarile si scurta si a ramas ca mi le definitiveaza sapt asta...dar nu prea sunt seriosi, in sensul ca nu raspund la telefon, nu se tin de cuvant... Si tipul asta despre care am pomenit mai sus mi-a dat duma ca da iar totul jos ca sa traga fire si e complicat...ma rog :) probabil a vazut ca nu ma pricep si vrea sa ma arda. Cica e de durata si sa las masina de pe o zi pe alta... :(
Link to comment
Share on other sites

Nu se demonteaza nimic.firele se trag de la frm la faruri.se desfac doar plasticele de sub bord...de la frm.sigur nu stiu ce sa faca si o iau pe bajbaite plus ca vor sa te arda..sa lasi masina.trag firele in 15 min, codeaza si te ard de 10 mil.

 

din partea mea da-le m....e

 

ai pm cu un nr de tel.cu 2 mil scapi cu fire si codat.stabileste cu omul detaliile.

Edited by Alex_wly
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Nunse demonteaza nimic.firele se trag de la frm la faruri.se desfac doar plasticele de sub bord...de la frm.sigur nu stiu ce sa faca si o iau pe bajbaite plus ca vor sa te arda..sa lasi masina.trag firele in 15 min, codeaza so te ard de 10 mil.

din partea mea da-le m....e

 

Ma duc acum la el sa vad ce abereaza si revin cu detalii. Multumesc mult.

Link to comment
Share on other sites

:bashwall: prietene eu nu am sfatuit pe nimeni sa mearga la el sau altcineva,omul a intrebat ceva iar eu am zis de el,el e liber sa mearga unde vrea dar se vede ca tu ai o problema cu neo treaba ta ce ai tu dar daca sti sau cunosti persoane indrumal,a cerut un sfat un ajutor esti nesimtit,fiecare e liber sa mearga unde vrea poate ia mult sau putin dar te rezolva,alti personal nu stiu eu am facut cateva lucrari la el si am fost multumit de servicile lui mai putin de pret dar asta e pt ca alti nu stiu,esti magar ce sa ti zic mai mult cunascatorule

 

bine. ce m a deranjat la tine a fost faptul ca l ai recomandat pe ala desi nu l cunosti, n ai fost la el. ai aruncat asa o vorba chipurile sa ajuti dar poate ca vorbele astea aruncate mai mult strica decat sa ajute. eu nu te am jignit pe tine si incearca sa ti pastrezi tonul civilizat. nu sunt nici pe departe nesimtit dupa ce i am explicat colegului si apoi i am zis ca e greu de cap.

 

 

Am verificat ieri cand l-au pus si scrie FRM 3 AHL (nu stiu daca scrie si "xe" ca nu-mi aduc aminte dar AHL scrie sigur). Inseamna ca problema e asa cum ai spus tu, din codare. Pretul de 1000 lei pentru rezolvarea problemelor cum vi se pare ? Mie mi se pare cam mare, dar nah...e singurul din Focsani pe care l-am gasit. Multumesc.

 

AHL include automat si XE . 1000 de lei mi se pare mare mare hotie mai ales ca habar nu au ce fac. nu le da banii astia , nu merita nici 100 de lei pentru ce au zis/facut

 

Nu am pus spalatoare si nici autoleveling, doar farurile si atat. Au umblat niste baieti la ele ieri ca sa mearga semnalizarile si scurta si a ramas ca mi le definitiveaza sapt asta...dar nu prea sunt seriosi, in sensul ca nu raspund la telefon, nu se tin de cuvant... Si tipul asta despre care am pomenit mai sus mi-a dat duma ca da iar totul jos ca sa traga fire si e complicat...ma rog :) probabil a vazut ca nu ma pricep si vrea sa ma arda. Cica e de durata si sa las masina de pe o zi pe alta... :(

 

cum am spus, amatori.....nu stiu ce vorbesc, nu stiu ce fac...... te ai suparat, nici eu nu stateam bine cu rabdarea in ziua aia, imi cer scuze.

 

treaba la tine era foarte simpla. din pacate atunci cand nu stii lucrurile se complica foarte mult. ai grija ca LED urile de pe colturi au alimentare separata pe care trebuie sa o traga din FRM. sa nu le lege de firul de angel eyes si apoi sa scapate de tine.

partea interesanta o sa fie cand o sa lege angel eyes urile pentru ca nu scrie nicaieri in ista pe ce pini sunt iesirile de AE

 

eu am facut retrofit ul asta la mai multe e90. de la halogen la xenon e f simplu. se trage un fir in plus pentru LED urile de pe colturi , in rest se folosesc toate firele care sunt trase deja la faruri. schimbat FRM cu un FRM cu xenon si gata.

la tine fiind trecere de la halogen la adaptive e posibil sa mai trebuiasca inca un fir pentru becul de cornering, desi mi e greu de crezut pentru ca 4 fire de la motoras se folosesc la modulul adaptive ( 2 fire) si mai raman doua pe care le folosesti pentru cornering si pentru LED. in concluzie cred ca e cum a zis colegul Alex, nu trebuiau sa mai traga niciun fir

 

offtopic: poftim neo........

 

 

http://s17.postimg.org/742cr0a67/Screen_Shot_2015_03_28_at_20_12_03.png

Edited by SKW
Link to comment
Share on other sites

Cred ca nu m am facut destul de inteles so sigur nu ai citit bine ,am zis neo pt ca, am montat la el un sistem individual,instalat la el pachet lumini manere exterior,pachet lumini picioare+fete usi 4 cele de jos albe si lateral rosi,dar asa e mint eu si bat campii "SKF",am scris mai sus ce am scris si am scris degeaba cred ca unul din noi este<3asa ca:-X,sti tu ca nu l cunosc personal pe el.... Edited by danwmb
Link to comment
Share on other sites

Du te.....ca esti praffff,nu stiu de ce am lungit o cu tine aici la vrajeala

Auzi pagubit nepagubit am fost multumit de servicile lui

Te dai mare ca sti si il faci pe colegul de mai sus greu de cap ,bine ca nu esti tu,daca pe el il depaseste problema cunoscatorule ce esti vb frumos daca nu,nu mai vb ,ca sa nu ti mai zic ca esti gasca

Laso asa nu mai continua cu comentarile ca nu are rost

Edited by danwmb
Link to comment
Share on other sites

Parerea ta tarane eu fac banii,nu ei pe mine plus ca mie mia convenit pretul facut pustiulica spre deosebire de tine tu tio faci singur documentandute pe net si eu ii fac pe banii,deci nu vad care este problema ta pana la urma?? Da ii fac reclama daca esti multumit asa,dc nu te ai oferit tu sa l ajuti cu farurile baiatul bun care esti,fara sa i spui ce sa faca avand in vedere ca nu toata lumea e priceputa ca tine,tu stai in calculator alti ard alti alearga dupa banii,nu sti sa porti o conversatie cred ca tu ai ceva cu neo,ok treaba ta ce ai ,eu unul iti repet nu i fac reclama daca vroiai nu mai comentai si il ajutai dar asa sa dam din gura totii ne dam ca stim cate ceva,Adi(sm3agol) tu ma cunosti si sti ca nu vb prost ,explicai omului ca nu ntelege problema cu neo care nu l haleste ca nu mie prieten ,colegul a intrebat eu l am indrumat in fine suna ma maine daca ne mai vedem cu treaba care am vb daca nu te ntorci tarziu seara buna sm3agol

Inca ceva si inchei,daca nu mi convenea aveam de unde alege cu sau fara banii,dar pt mine era chestie de timp,atat in buc cat si in tara cretule

Edited by danwmb
  • Downvote 6
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.