Jump to content

spuma galbena la lichidu de racire


Recommended Posts

Am un 320 D e46 2001 , am avut o problema cu termoflotu , l-am schimbat , am curatat toata instalatia cu otet ,ca asa mi-au zis mai multi mecanici , am bagat apa ca sa nu stric antigelu , am mers vreo 3 4 zile nu se vedea nimic in vas , dupa ce am bagat antigelu , mi-a aparut o spuma galbena la suprafata , si am curatat foarte bine toata instalatia dupa ce am bagat otetu am scos si am bagat apa de 10 ori :) , uni mi-au zis ca o sa imi faca asa ceva vreme ... si antigelu e G12:) cel mai bun si care se foloseste la majoritatea masinilor ! un sfat ?
Link to comment
Share on other sites

da , am pus si garnitura noua , pai pot sa merg intre timp cu ea asa ? , si vreau sa zic ca numai acolo in vas am , pe instalatie antigelu e curat lacrima :|

 

Am deschis surubu ala pe unde se aeriseste si am pus intr-un borcan curat antigel , l-am lasat sa curga in borcan si e curat:| nu se vede nimic... si cand am scos apa sa bag antigel era curata apa

Link to comment
Share on other sites

Pai tot uleiul din instalatie se aduna in vasul de expansiune pentru ca acela este cel mai inalt punct in care ajunge lichidul de racire.

Da, poti sa mergi asa. Insa mai incearca o curatare cu solutia aia.

Nu are de unde sa apara ulei in instalatie , doar daca pui intentionat ulei peste antigel, tu confunzi rugina cu uleiul, si apoi explicatia pe care i-ai dat-o omului e de-a dreptul hilara

  • Downvote 6
Link to comment
Share on other sites

Nu. Termoflotul este un racitor de ulei. Este in general din aluminiu si este montat pe carcasa filtrului de ulei, dar nu este o regula. Printr-un canal circula lichidul de racire, iar prin altul circula ulei. Are rol de racire pentru ulei.

Exista si termoflot pentru cutia automata. Adesea tine locul radiatorului de cutie automata la masinile mai recente.

Link to comment
Share on other sites

Nu are de unde sa apara ulei in instalatie , doar daca pui intentionat ulei peste antigel, tu confunzi rugina cu uleiul, si apoi explicatia pe care i-ai dat-o omului e de-a dreptul hilara

serios ?

vad ca si aici (ca si in alte parti, de altfel) iar iti patineaza explicatiile... ce a zis Bogdan e perfect valabil... simptomele spumei galbene sunt exact cele rezultate din combinarea uleiului cu antigelul... eu m-as gandi la o chiulasa dusa, dar n-as vrea sa il sperii pe noul coleg... in plus, nu sunt mecanic, asa ca nu imi dau cu parerea aiurea :popcorn:

Link to comment
Share on other sites

@X X L

Daca spui ca imi patineaza explicatiile, atunci cum se face ca uleiul a intrat peste antigel n urma

unui accident ca rezultat a excesului de viteza in Constanta? Vezi ca nu stiai?.

Incearca sa fii un pic mai atent la detalii, nu sustine afirmatiile nefondate, fii tu insuti, posteaza strict parerea ta

nu a altora.

  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

si ma rog unde ai citit tu ca in accidentul ala ar fi avut de suferit instalatia de racire?? individul isi strambase o roata, nu radiatorul sau motorul...

 

si ca sa citez un clasic in viata: "Vezi ca nu stiai?. Incearca sa fii un pic mai atent la detalii, nu sustine afirmatiile nefondate, fii tu insuti"

 

iar aceea este parerea mea, chiar daca, asa cum ti-am mai spus, nu sunt mecanic: spuma galbena in vasul de expansiune este rezultatul amestecului uleiului cu antigelul

 

ca mai sunt si altii de aceeasi parere (in afara ta, evident), e normal...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.