Jump to content

Compact E46 ! cate masini sunt pe forum ?


compactu

Recommended Posts

Salut Baieti :) Cred ca nu am nimerit unde trebuie dar .. poate imi dati niste pareri . Vreau sa imi iau si eu un Compact mai vechi.. de prin 1994

EURO 2; CUTIE MANUALA 5+1; OGLINZI ELECTRICE; SERVO-DIRECTIE; 2 AIRBAGURI; COMPUTER BORD; INCHIDERE CENTRALIZATA;

VIND BMW..316,,COMPACT..OGLINZI ELECTRICE..ABS..SERVODIRECTIE..INCHIDERE CENTRALIZATA..2 CHEIE..FARURI CEATA..TIP TOP..SCAUNE REGLABILE..KENWOOD CASETOFON..CAUCIUCURI APROAPE NOI..RECENT ADUSA..NEZGIRIATA TINUTA IN GARAJ.. 2 USI

 

http://www2.autovit.ro/vs2cautaauto.php?ca...C&offset=45

 

 

Daca nul gasiti vedeti ca costa 1700 de euro si e neinmatriculat dar am negociat un pic ce ziceti merita ? 59 ) BMW 316 SUV 1,6 I 105CP 1,700 E 1994 26-11

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

:lol:

Link to comment
Share on other sites

Nu iti lua motor de 1600 cm , nu trage si consuma cat un motor de 2000 cm , sa nu mai vorbim de uzura unui motor de 1600 cm din 94'.

 

In rest e ok ,dar motoru de 1.6 e dezastu , in comparatie cu un motor de 2000 sau 2500 care consuma aproximativ la fel.

 

Daca iti iei un BMW iati un motor de minim 1800-2000 cm , sau ideal ar fi un motor in 6 cilindri 2000 cm .

Link to comment
Share on other sites

Salutare la toata lumea , din fericire ma alatur si eu voia , am si eu de cateva luni un E46 Compact 316 Ti 2001 ,model INDIVIDUAL , a fost cumparat din germania in august anul acesta si sincer imi place mult masina ,merge excelent , am venit cu ea din Germania ,iar prin Austria i-am dat 230 , pe bord avand 240 km/h,binenteles ca nu am mers mult cu 230 :) .Masina are o culoare pe care sincer nu am mai vazut-o la nici o masina pana acum , se numeste Metalic Blue Velvet. ziua e albastra , seara e mova. :lol:

Aveti cateva poze atasate , daca apar intruniri in apropierea Brasovului , sa ma anuntati si pe mine , noi cei din Bv , ne vedem o data la 2-3 saptamani ,intr-un mall din Bv.

Bafta in trafic !!!

 

 

230 km|h??? sigur? e destul de mult tinand cont ca are 115 cai... si viteza trecuta pe talon e 201 daca nu ma insel, eu mai mult de 210/212 nu am reusit cu ea.

 

alexxxx si mie au incarcat sa mi fure oglinzile dar au reusit doar sa mi fractureze geamul de la o oglinda. daca mai ai nevoie pot sa ti aflu eu de unde sa cumperi. am prieteni cu seria 3 berlina care sunt abonati. ar fi cica 1 mil ambele.

 

de liquima ce mai stiti?

Link to comment
Share on other sites

Salutare la toata lumea , din fericire ma alatur si eu voia , am si eu de cateva luni un E46 Compact 316 Ti 2001 ,model INDIVIDUAL , a fost cumparat din germania in august anul acesta si sincer imi place mult masina ,merge excelent , am venit cu ea din Germania ,iar prin Austria i-am dat 230 , pe bord avand 240 km/h,binenteles ca nu am mers mult cu 230 :) .Masina are o culoare pe care sincer nu am mai vazut-o la nici o masina pana acum , se numeste Metalic Blue Velvet. ziua e albastra , seara e mova. :)

Aveti cateva poze atasate , daca apar intruniri in apropierea Brasovului , sa ma anuntati si pe mine , noi cei din Bv , ne vedem o data la 2-3 saptamani ,intr-un mall din Bv.

Bafta in trafic !!!

 

 

230 km|h??? sigur? e destul de mult tinand cont ca are 115 cai... si viteza trecuta pe talon e 201 daca nu ma insel, eu mai mult de 210/212 nu am reusit cu ea.

 

alexxxx si mie au incarcat sa mi fure oglinzile dar au reusit doar sa mi fractureze geamul de la o oglinda. daca mai ai nevoie pot sa ti aflu eu de unde sa cumperi. am prieteni cu seria 3 berlina care sunt abonati. ar fi cica 1 mil ambele.

 

de liquima ce mai stiti?

 

 

Da ... modelu meu are 118 cai din fabrica + evacuarea sport probabil bate la 120 cp , iti spun sincer ca i-am dat 230 in Austria , cred ca o mai tinem asa ajungea la 240 , adica la blana , cat are pe bord, daca o sa ne vedem candva la o intalanire BMW si am ocazia, am sa iti arat , binenteles daca avem o shosea sa pot sa o calc pana la 240 . :lol:

 

Daca vrea cineva , am 4 jante de tabla cu cauciucuri de iarna, le vand eftin , sunt usor uzate !!

 

Vand jante BMW 15'' cu gume de iarna DUNLOP WINTER SPORT !! >>> 200 Euro 4 buc + bonus 4 capace originale

Edited by peewee
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

La multi ani!

 

As si eu dori sa va prezint masina mea: este un BMW 316i E36 Compact din 1994, l-am cumparat in octombrie cu 1700 Euro, neinmatriculat. Cautam exact modelul Compact Âşi de preferat culoare neagra. Cu toate taxele (600 lei cu depreciere la RAR, 1550 lei poluarea si cam 450 lei dosarul la serviciul de inmatriculari auto cu asigurarea inclusa) si reparatiile (schimbat ulei, filtre, toba de inox in locul tobei vechi si ruginite, bucse si rotule noi, amortizoare fata noi) costurile au ajuns la 2900-3000 Euro. Am curatat si motorasul de relanti dupa metodele gasite pe net. Fiind o masina de 16 ani, bineinteles ca mai este de facut cate ceva.

 

Motorul este M43, Euro2, 75kw, 102 cp. Fuge surprinzator de bine, are cuplu Âşi la turatii joase (nu ca la masinile moderne), iar peste 3500 rpm prinde aripi :)

Dotari: un singur Airbag, ABS, geamuri si oglinzi electrice, trapa electrica, geamuri spate laterale pliabile, stergator haion Âşi jante aluminiu. Clima nu are.

 

Exteriorul este negru metalizat, si are interior rosu, intact, fara rupturi sau fisuri.

 

In actele nemtesti este trecut ca are M-Sportfahrwerk. Poate cineva sa ma lamureasca in ce consta acest M-Sportfahrwerk (ce piese difera fata de suspensia serie).

post-24726-1262449339_thumb.jpg

post-24726-1262449362_thumb.jpg

post-24726-1262449374_thumb.jpg

post-24726-1262449386_thumb.jpg

post-24726-1262449401_thumb.jpg

post-24726-1262449431_thumb.jpg

post-24726-1262449589_thumb.jpg

post-24726-1262449618_thumb.jpg

post-24726-1262449648_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

sal si la multi ani la toata lumea..ma bate gandu sa ii fac softu la masina 316ti 2001 decembrie. ce parere aveti??

 

 

Am o parere .... buna !! :)

 

E acelas model ca al meu E46 , 316 Ti , 2001 / 1.8 / 118 Cp.

 

Sa imi zici cum e dupa ce ii scrii softu iar ... sunt curios daca scoti ceva din motoru asta , ma refer la ceva mult mai mult decat poate motoru cu versiunea softului de fabrica.

Link to comment
Share on other sites

sal si la multi ani la toata lumea..ma bate gandu sa ii fac softu la masina 316ti 2001 decembrie. ce parere aveti??

 

 

Am o parere .... buna !! :)

 

E acelas model ca al meu E46 , 316 Ti , 2001 / 1.8 / 118 Cp.

 

Sa imi zici cum e dupa ce ii scrii softu iar ... sunt curios daca scoti ceva din motoru asta , ma refer la ceva mult mai mult decat poate motoru cu versiunea softului de fabrica.

 

pai asta incerc sa aflu daca a mai facut cineva am facut si un topic sa vedem ce pareri imi da lumea..ori cum masina pt motoru asta trage destul de bn iam mai pus eu un filtru de aer sport iam schimbat finala si serpi are din fabrica...

Link to comment
Share on other sites

sal si la multi ani la toata lumea..ma bate gandu sa ii fac softu la masina 316ti 2001 decembrie. ce parere aveti??

 

 

Am o parere .... buna !! :)

 

E acelas model ca al meu E46 , 316 Ti , 2001 / 1.8 / 118 Cp.

 

Sa imi zici cum e dupa ce ii scrii softu iar ... sunt curios daca scoti ceva din motoru asta , ma refer la ceva mult mai mult decat poate motoru cu versiunea softului de fabrica.

 

pai asta incerc sa aflu daca a mai facut cineva am facut si un topic sa vedem ce pareri imi da lumea..ori cum masina pt motoru asta trage destul de bn iam mai pus eu un filtru de aer sport iam schimbat finala si serpi are din fabrica...

 

Da voiam sa stiu daca filtru ala face ceva , filanala vreau sa o schimb la primavara da nu stiam daca sa ii pun sau nu un filru sport si daca da , de care sa ii pun.?

Astept niste pareri in legatura cu filtru sport !?

Link to comment
Share on other sites

sal si la multi ani la toata lumea..ma bate gandu sa ii fac softu la masina 316ti 2001 decembrie. ce parere aveti??

 

 

Am o parere .... buna !! :)

 

E acelas model ca al meu E46 , 316 Ti , 2001 / 1.8 / 118 Cp.

 

Sa imi zici cum e dupa ce ii scrii softu iar ... sunt curios daca scoti ceva din motoru asta , ma refer la ceva mult mai mult decat poate motoru cu versiunea softului de fabrica.

 

pai asta incerc sa aflu daca a mai facut cineva am facut si un topic sa vedem ce pareri imi da lumea..ori cum masina pt motoru asta trage destul de bn iam mai pus eu un filtru de aer sport iam schimbat finala si serpi are din fabrica...

 

Da voiam sa stiu daca filtru ala face ceva , filanala vreau sa o schimb la primavara da nu stiam daca sa ii pun sau nu un filru sport si daca da , de care sa ii pun.?

Astept niste pareri in legatura cu filtru sport !?

 

finala sa aude mai bine si scoate gazele mai repede .filtru sport urca mai bine in ture si si sa aude mult mai bine si mai tare. cam atat acum vrau sa ii fac softu dar sunt inca pe ganduri ca nu stiu uni imi zic ca nu e bn si alti imi zic ca e bn nu stiu ce sa fac.....

Link to comment
Share on other sites

cum se sta pe locurile din spate in compact? e suficient loc pt genunchi, daca scaunele din fata sunt lasate mai pe spate?

Ia sedan sau coupe daca iti pui astfel de intrebari. Spatiul in spate e foarte mic la compact.

 

La compact intradevar locul din spate este cu cativa centimetri mai inghesuit ca la coupe , dar e insesizabila diferenta , oricum daca vrei spatiu ia un sedan ,daca nu ,poti opta pentru oricare model compact sau coupe diferentele de spatiu interior fiind insesizabile , am avut ambele modele , momentan am un compact E46.

Edited by peewee
Link to comment
Share on other sites

uite mai multe detalii despre masinuta asta http://www.carfolio.com/specifications/models/car/?car=89342

 

mersi pt ajutor, insa nu am incredere in datele de acolo. am gasit de cateva ori niste diferente intre datele lor si cele reale. de asta intreb, vreau sa aflu exact de la cineva care are compact ce greutate si ce inaltime are 316ti trecute in certif. de inmatriculare.

Edited by sonik
Link to comment
Share on other sites

salut eu sunt din buc si o am de 3 luni

bmw 316 ti e 46 an 2001 compact motor1.8 ,116 cai

 

frumoasa culoarea aia ! si pacat de clima aia manuala ! :)

cat ai dat pe ea ?

 

uite mai multe detalii despre masinuta asta http://www.carfolio.com/specifications/models/car/?car=89342

 

mersi pt ajutor, insa nu am incredere in datele de acolo. am gasit de cateva ori niste diferente intre datele lor si cele reale. de asta intreb, vreau sa aflu exact de la cineva care are compact ce greutate si ce inaltime are 316ti trecute in certif. de inmatriculare.

 

sunt aceleasi cu cele din talon

Link to comment
Share on other sites

Am si yo o intrebare la posesorii de Compact e46 !!

 

Am un motor 1800 cm si 118 cp , vreau sa stiu daca are cineva filtru sport montat pe acest tip de motor,daca se monteza usor si daca isi face treaba , ma refar nu naparat la putere ci la zgomotul acela frumos pe care il caut eu la turatii mai mari,fara sa montez o toba ca la astia frustati cu Logane.Masina e model individuala , are doar ornamentul tobei din inox ,e modificata de fabrica si nu vreau sa ii schimb aspectul cu alta toba, plus ca toba ei e foarte ciudata iar locul ei e foarte ingust .Daca nu am sa ii modifc zgomotul cu un filtru sport , probabil am sa ajung tot la modicarea tobei finale desi nu vreau :) .

 

 

Merci.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.