Jump to content

Compact E46 ! cate masini sunt pe forum ?


compactu

Recommended Posts

Am observat ca in Brasov sunt din ce in ce mai multe compacturi E46 :) , daca vre-unul din detinatorii din Brasov sunteti pe site.... postati sau trimiteti un PM... hai sa vedem cati suntem....

 

 

 

Prezent , oricum nu stiu daca sunt 5 bucati in brasov , ma refer la oamenii care sunt activi pe forumuri sau la eventuale/intaliniri , eu am vazut maxim 5 in bv si fac 50-70 km pe zi in bv , mai ales in oras , e unu foarte tare roshu , da e al unei domane mai in varsta , mai e unu asemanator cu al meu da e de vanzare la "ceasu rau" .... restu nu sunt persoane cu care sa poti face o intrunire , sau sa discuti despre masini. Din pacate nu suntem multi !! :)

 

Oricum eu ies la intrunirile BMV Club-Bv , intrunire care are loc o data la max 2 saptamani , duminica la macro-mall pe la ora 16.00.Sunt singurul cu compact E46 ,iar la intrunire sunt 15-20 e masini.Daca vrei sa te alaturi , intra la sectiunea Intalniri /Evenimente si ai acolo "Intruniri Brasov" iar acolo poti vedea cand se intanesc pasionatii de BMW in Bv , oricum locatia e nescimbata de anu trecut "Macro-Mal" Duminca !

 

Tinem Legatura !!

Edited by peewee
Link to comment
Share on other sites

Din pacate nu suntem multi !! :(

 

 

pt ca nu foarte multi sunt de acord cu forma caroseriei :) ,in plus acum exista ca alternativa seria 1 care da mult mai bine decat un compact e36 sau e46 (dupa parerea mea par masini taiate la fund :) ) , din acelasi motiv nu mai exista e90 compact :twoup:

Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

Am observat ca in Brasov sunt din ce in ce mai multe compacturi E46 :) , daca vre-unul din detinatorii din Brasov sunteti pe site.... postati sau trimiteti un PM... hai sa vedem cati suntem....

 

 

 

Prezent , oricum nu stiu daca sunt 5 bucati in brasov , ma refer la oamenii care sunt activi pe forumuri sau la eventuale/intaliniri , eu am vazut maxim 5 in bv si fac 50-70 km pe zi in bv , mai ales in oras , e unu foarte tare roshu , da e al unei domane mai in varsta , mai e unu asemanator cu al meu da e de vanzare la "ceasu rau" .... restu nu sunt persoane cu care sa poti face o intrunire , sau sa discuti despre masini. Din pacate nu suntem multi !! :twoup:

 

Oricum eu ies la intrunirile BMV Club-Bv , intrunire care are loc o data la max 2 saptamani , duminica la macro-mall pe la ora 16.00.Sunt singurul cu compact E46 ,iar la intrunire sunt 15-20 e masini.Daca vrei sa te alaturi , intra la sectiunea Intalniri /Evenimente si ai acolo "Intruniri Brasov" iar acolo poti vedea cand se intanesc pasionatii de BMW in Bv , oricum locatia e nescimbata de anu trecut "Macro-Mal" Duminca !

 

Tinem Legatura !!

 

Sper ca in limita timpului... sa nu mai fii singurul compact la intruniri :)

Link to comment
Share on other sites

Din pacate nu suntem multi !! :)

 

 

pt ca nu foarte multi sunt de acord cu forma caroseriei :) ,in plus acum exista ca alternativa seria 1 care da mult mai bine decat un compact e36 sau e46 (dupa parerea mea par masini taiate la fund :) ) , din acelasi motiv nu mai exista e90 compact :twoup:

 

 

 

Da sunt de acord cu tine intr-o oarecare masura , oricum daca e sa imi cumpar acum o masina , clar mi-as lua seria 3 NOU , insa compactul E46 reprezinta o foarte buna alternativa pentru oamenii care nu isi permit o masina noua "intreaga" :( si se razuma la o masina mai micutza , mai ieftina si cu aceleas caracteristici ale performantei ,cat si a fiabilitatii BMW ... eu am dat foarte putin pe masina si nu e cu nimic mai prejos decat un E46 Sedan.Sunt foarte multumit de masina , sta mult mai bine pe drum deorece e mai rigida decat sedanu.

Seria Compact se adreseaza unui grup restrans de clienti , care isi doresc o masina micutza si accesibila la pret.Plus ca nu vezi atatea E46 Compact pe drum , ceea ce pentru mine e o placere ... sa am o masina altfel de cat are majoritatea populatiei romaniei , care se pare ca opteaza pentru "moda" E46 Sedan.

Mie imi place foarte mult forma generala a masinii , intradevar spatele poate parea uneori neterminat ..." au taiat ce era inutil la o masina in 2 usi " :D

Link to comment
Share on other sites

si eu am tot un compact, un e36, il am de vreo 6 luni si dunt destul de multumit de spatiu.....destul :)

 

as fi vrut sa vin duminica la intalnire sa mai vad si alte compacturi dar o sa fiu undeva prin ciucas prin munti :)

 

sper sa mai faceti intalniri sa vin sa mai aflu si eu secrete ale masinii

Link to comment
Share on other sites

si eu am tot un compact, un e36, il am de vreo 6 luni si dunt destul de multumit de spatiu.....destul :)

 

as fi vrut sa vin duminica la intalnire sa mai vad si alte compacturi dar o sa fiu undeva prin ciucas prin munti :)

 

sper sa mai faceti intalniri sa vin sa mai aflu si eu secrete ale masinii

 

 

Te asteptam ... urmareste intrunirile la sectiunea "intruniri/evenimente" , "intruniri brasov" .

Link to comment
Share on other sites

Da sunt de acord cu tine intr-o oarecare masura , oricum daca e sa imi cumpar acum o masina , clar mi-as lua seria 3 NOU , insa compactul E46 reprezinta o foarte buna alternativa pentru oamenii care nu isi permit o masina noua "intreaga" :) si se razuma la o masina mai micutza , mai ieftina si cu aceleas caracteristici ale performantei ,cat si a fiabilitatii BMW ... eu am dat foarte putin pe masina si nu e cu nimic mai prejos decat un E46 Sedan.Sunt foarte multumit de masina , sta mult mai bine pe drum deorece e mai rigida decat sedanu.

Seria Compact se adreseaza unui grup restrans de clienti , care isi doresc o masina micutza si accesibila la pret.Plus ca nu vezi atatea E46 Compact pe drum , ceea ce pentru mine e o placere ... sa am o masina altfel de cat are majoritatea populatiei romaniei , care se pare ca opteaza pentru "moda" E46 Sedan.

Mie imi place foarte mult forma generala a masinii , intradevar spatele poate parea uneori neterminat ..." au taiat ce era inutil la o masina in 2 usi " :)

 

nu vreau sa te supar, ai dreptate, tocmai d-aia s-a creeat seria 1 ,ca sa nu mai strice coupeurile (masini in 2 usi) nu in 3usi ca a ta :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Da sunt de acord cu tine intr-o oarecare masura , oricum daca e sa imi cumpar acum o masina , clar mi-as lua seria 3 NOU , insa compactul E46 reprezinta o foarte buna alternativa pentru oamenii care nu isi permit o masina noua "intreaga" :twoup: si se razuma la o masina mai micutza , mai ieftina si cu aceleas caracteristici ale performantei ,cat si a fiabilitatii BMW ... eu am dat foarte putin pe masina si nu e cu nimic mai prejos decat un E46 Sedan.Sunt foarte multumit de masina , sta mult mai bine pe drum deorece e mai rigida decat sedanu.

Seria Compact se adreseaza unui grup restrans de clienti , care isi doresc o masina micutza si accesibila la pret.Plus ca nu vezi atatea E46 Compact pe drum , ceea ce pentru mine e o placere ... sa am o masina altfel de cat are majoritatea populatiei romaniei , care se pare ca opteaza pentru "moda" E46 Sedan.

Mie imi place foarte mult forma generala a masinii , intradevar spatele poate parea uneori neterminat ..." au taiat ce era inutil la o masina in 2 usi " :(

 

nu vreau sa te supar, ai dreptate, tocmai d-aia s-a creeat seria 1 ,ca sa nu mai strice coupeurile (masini in 2 usi) nu in 3usi ca a ta :)

 

Nu au creat nimik , este aceeas platforma de compact , doar ca se numeste seria 1 , sunt la fel de taiate in spate ,doar ca sunt mai reusite ca si design la partea din spate, :D .... se numesc mai frumos "seria 1" si au tot 3 usi. :) .... sau in cel mai rau caz 5 usi inghesuite :)

 

Nu iti spun toate astea din perspectiva unui Fan Compact , am avut shansa sa cumpar masina asta foarte ieftin si iti spun ca masinile sunt foarte OK... tu ce masina ai?

Edited by peewee
Link to comment
Share on other sites

Peewee, de ce sustii ca un compact este pentru persoanele care nu-si permit o masina scumpa?

 

Eu am observat ca in ultimii 2 ani, au aparut foarte multe Compact-uri E46, in toata tara, in Bucuresti in special, dar si la Constanta sunt, si la Sibiu ...si nu cred ca toti si-au cumparat pentru considerente financiare.

 

Chiar era un tip acum cateva saptamani in centrul Sibiului in spatele meu, cu un Compact argintiu si se mira ca nu am eleron, da, mi l-au furat, si nu l-am pus la loc sa nu il fure si a 2-a oara.

 

Revenind la partea financiara, eu de exemplu am dat pe compact-ul meu mai mult decat erau multe alte sedan-uri, care aveau si nu stiu ce optiuni..dar eu am plecat in Germania chitit pe modelul asta si punct.

Tot legat de partea financiara, sunt multi care au sedan si cumpara multe piese la mana a 2-a, pentru ca e o masina des intalnita la noi, pe cand la compact-uri nu prea putem face asta, ca nu sunt la dezmembrat. Adica intretinerea este mai scumpa, la elementele de caroserie si la partea mecanica, partial.

 

 

Am vazut ca este blamat acest model, ok, de acord cu cei ce nu il agreeaza, dar faceti cometariile oriunde vreti, mai putin pe topicul nostru, al compact-istilor, e ca si cum am fi injurati in "casa noastra".

Adica e ca si cum as spune eu ca mie nu imi place sedan-ul pentru ca il asociez cu tot cocalarii de la mine din cartier, care cu greu au terminat 8 clase, lucreaza ca bodyguarzi si si-au luat si ei Bemweau. Ca si cum as spune ca nu suport accesul de la portbagajul unui sedan sau coupe, pentru ca pare a fi un hublou.

 

Si ca sa raspund cuiva de mai sus, nu au facut E90 Compact, dar au facut serie 5 GT, in acelasi stil. Astea sunt masini exclusiviste si e normal sa nu placa tuturor.

 

Parerea mea e ca fiecare dintre noi ar trebui sa-si vada de modelul ales, sa-l critice sau sa-l laude, si sa le respecte decizia celorlati pe care au luat-o cand au ales un anumit model.

Edited by B46ROS
Link to comment
Share on other sites

Pole, nu conteaza ca detine sau nu Compact, era vorba de cum percepe el posesorii de Compact, si asta doar pentru ca a avut el o "cioaca" si l-a cumparat mai ieftin.

 

Peewee, nu asta am vrut sa se inteleaga la final, ca noi astia cu Compact suntem mai speciali si restul sunt cocalari, Am vrut sa se inteleaga, si aici ma repet, ca lucruri rautacioase se pot spune despre orice model de masina existent in lumea asta. Sunt atat de multe chestii prin care iti poti crea idei preconcepute, sau sa te folosesti de ele sa jignesti...incat e la indemana oricui.

 

Ideea mea e ca, atat timp cat impartim acest forum, trebuie sa ne respectam intre noi, indiferent de modelul ales.

Avem dreptul la opinii proprii, dar macar in topicul dedicat Compactelor..sa ne abtinem.... asta e ideea.

Link to comment
Share on other sites

"Nu exista frumos sau urat decat in ochii celui ce priveste" .... eu unul mi-am luat compactu` din intamplare. Mi l-a recomandat cineva, l-am vazut, mi-a placut si cu asta .... basta. Nu ma intereseaza parerea celor ce nu agreaza modelul. Nu-i pune nimeni sa se uite la mine pe asfalt si nici nu-i obliga nimeni sa o cumpere. Sincer imi place faptul ca este "altfel", se simte excelent pe sosea si asta este tot ce conteaza. Prima mea masina a fost o Lada 1500... si mi-a placut fantastic de mult.... m-a inervat la culme de nenumarate ori, m-a lasat in mijlocu drumului, inconfortabila, nesigura, dar mi-a placut si eram mandru de ea indiferent de cat de mult radea lumea de cele doua dungi rosii pe care i le trasasem eu pe ea (racing :) ). Asa ca oricare ar avea ceva impotriva.... n-are decat. Noi restul care imparim gustul pentru Compact o vom face in continuare.
Link to comment
Share on other sites

bla bla bla ... oricum suntem mai deosebiti cu modelel noastre decat gramada de cocalari cu E46 sedan ... majoritatea petecite din dezmembrari !!

 

Punct !!!

looool :)....asta se numeste frustare... :)

 

Si ca sa raspund cuiva de mai sus, nu au facut E90 Compact, dar au facut serie 5 GT, in acelasi stil. Astea sunt masini exclusiviste si e normal sa nu placa tuturor.

 

 

daca tu crezi ca un c.u.r. taiat aruncat pe o masina sedan ofera exclusivitate...ce sa zic, mai bine un tuning cu fibra stil 4tuning :twoup:

Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

bla bla bla ... oricum suntem mai deosebiti cu modelel noastre decat gramada de cocalari cu E46 sedan ... majoritatea petecite din dezmembrari !!

 

Punct !!!

looool :(....asta se numeste frustare... :)

 

Si ca sa raspund cuiva de mai sus, nu au facut E90 Compact, dar au facut serie 5 GT, in acelasi stil. Astea sunt masini exclusiviste si e normal sa nu placa tuturor.

 

 

daca tu crezi ca un c.u.r. taiat aruncat pe o masina sedan ofera exclusivitate...ce sa zic, mai bine un tuning cu fibra stil 4tuning :D

 

Cine are Compact sa ii traiasca si sa fie fricit ca are o masina diferita fatza de restu lumii , cat e de frumoasa este ... stabileste fiecare in parte , am avut si sedan , acum am compact si va spun sincer ca intorc mai multe priviri cu Compactul fatza de sedan ... care e prezent la fiecare coltz de strada (E46), a devenit un fel de masina tuturor :twoup: .

Iar cine are Sedan sa fie fricit , se incadreza in tipare ... sa se fereasca de hotzi , cel putin la noi in Bv se fura in draci , oglinzi ,elerone,porectoare , etc.

Eu am scapat pana acum si am in parcare langa mine si un sedan si un coope , de pe sedan au luat cam tot ce se putea lua , au luat si plasticul de pe spoilerul din fatza , cel care acopera locasul pentru tractat. :)

Link to comment
Share on other sites

bla bla bla ... oricum suntem mai deosebiti cu modelel noastre decat gramada de cocalari cu E46 sedan ... majoritatea petecite din dezmembrari !!

 

Punct !!!

looool :)....asta se numeste frustare... :)

 

Si ca sa raspund cuiva de mai sus, nu au facut E90 Compact, dar au facut serie 5 GT, in acelasi stil. Astea sunt masini exclusiviste si e normal sa nu placa tuturor.

 

 

daca tu crezi ca un c.u.r. taiat aruncat pe o masina sedan ofera exclusivitate...ce sa zic, mai bine un tuning cu fibra stil 4tuning :twoup:

 

nu prietene... aia nu e frustrare... e mandrie.... fa diferenta....!

Link to comment
Share on other sites

nu prietene... aia nu e frustrare... e mandrie.... fa diferenta....!

 

 

prieten oi fi cu altcineva , nu cu mine ...

daca tu nu esti in stare sa faci diferenta nu stiu de ce mi-o ceri mie...daca tie ti se pare ca unu e mandru ca are compact si ii face pe ceilalti cu sedan cocalari...sa fi sanatos, gata , nu va mai stric topicul ! :)

Link to comment
Share on other sites

nu prietene... aia nu e frustrare... e mandrie.... fa diferenta....!

 

 

prieten oi fi cu altcineva , nu cu mine ...

daca tu nu esti in stare sa faci diferenta nu stiu de ce mi-o ceri mie...daca tie ti se pare ca unu e mandru ca are compact si ii face pe ceilalti cu sedan cocalari...sa fi sanatos, gata , nu va mai stric topicul ! :)

 

 

"prietene" ... daca nu ai Compact , gaseste alteva mai bun de facut , nu mai pierde vremea cu noi astia cu Compacturi , daca nu ai observat topicul este pentru COMPACTURI .... exprima-ti frustarea in alta parte ... aici este pentru cei care apreciaza Compacturile , incercam sa purtam discutii constructive despre Compacturi , daca vrei sa ne spui cat de urate sunt , nu ne intereseaza parerea ta , intrucat nu esti un posesor de Compact si probabil ca nici nu ai fost, deci :

 

- Lasa-ne, Lasa-neeeeeeee!!!

Link to comment
Share on other sites

Auziti ceva? nu inteleg de unde toate aceste povesti si discutii inutile!

Pentru ce? cand noi , trebuie sa na ajutam aici si sa fim un grup.

 

Sa mai terminam odata cum ca, Compactul e46 e mai reusit si mai rar pe strazi decat Sedan e46 din motivele enumerate...

FAcand glume de genul : cei cu Sedan e46 isi taie din caroserie si au si ei Compact e46.

Sau ca cei cu Sedan e46 isi cumpara piese din dezmembrari, si cei cu Compact e46 nu, pt ca e mai diferit.Nu! asta tine de om!

 

Ambele sunt niste masini foarte reusite,rezistente mai ales, CU FOARTE MICI MODIFICARI intre serii(Sedan v.s. Compact), mai ales in zilele noastre au un Pret/calitate excelent , ultimul model fiind din 2005 la ambele modele.

 

 

Postez niste poze si imi exprim ajutorul pe care mi l oferta aceasta masina mie personal, altuia nu stiu , pentru ca viata suntem inclinati, atunci cand cumparam ceva " sa aiba cat mai multe" desi nu le putem folosii, daca va e de folos avantajele enumerate mai jos la Compact e46, cumparati l , daca nu e mai avantajos Sedanul e46. Multumesc.

 

 

 

:)

Avantaje:

1.Un mic avantaj e faptul ca : bancheta este rabatabila, am carat multe cu aceasta masinuta in folos personal.

Daca sunt 2 persoane de o inaltime medie , nu de 2 m :) iar scaunele din fata sunt date max in fata, se poate dormii fara pb pe o saltea .

 

2.Usa din fata de dimensiuni mari, cred ca e la fel cu cea de pe Coupe, atat ca si forma cat si dimensiune, daca gresesc rog sa ma corecteze cineva,dar oricum e mare.

 

3.Modelul fiind putin mai mic in dimensiuni , la fel si garajul , am loc si de o Bike in garaj.

Dezavantaje:

1.Lipsa celor 2 usi.

Daca mai stiti altele, eu conduc compact, si am condus si sedan.

 

Structura motorului e acceasi, bateria o are in portbagaj e46 compact , Sedanul e46 nu stiu.

 

Pentru mine este masina perfecta din toate punctele de vedere, 2000 cmc , 150 caluti, Diesel, am nevoie de durata sa o tina Dumnezeu mult de acum incolo

si multumesc ca A tinut-o pana acum..

Multumesc.

post-19400-1271562664_thumb.jpg

post-19400-1271562672_thumb.jpg

post-19400-1271562678_thumb.jpg

post-19400-1271562725_thumb.jpg

post-19400-1271562847_thumb.jpg

Edited by bmwe46k
Link to comment
Share on other sites

Discutiile astea sunt interminabile. S-a vorbit de N ori ca e o masina urata sau frumoasa, practica sau nepractica. Peste 10 pagini se va vorbi iar, peste alte 20 iar, samd. Parerile sunt impartite, asta e clar, iar nici unii n-o sa-i convinga pe ceilalti ca este o masina buna sau proasta.

 

Pt mine masina nu are niciun dezavantaj.

Nu ma intereseaza ca este loc mai putin in spate, pt ca este masina mea, nu este masina mea si a prietenilor mei. Nu eu merg in spate. Nu sunt casatorit, nu am copii, nu am obligatii sa duc pe cineva in spate in permanenta.

Nu ma intereseaza ca are 2 usi si este greu accesul pe bancheta, din aceleasi motive ca mai sus.

Nu ma intereseaza ca are spatele cum il are sau are farurile cum le are, mie imi place deci este o masina frumoasa. Parerea mea conteaza.

 

Presupun ca astea sunt cele 3 mari parti criticate.

Link to comment
Share on other sites

Discutiile astea sunt interminabile. S-a vorbit de N ori ca e o masina urata sau frumoasa, practica sau nepractica. Peste 10 pagini se va vorbi iar, peste alte 20 iar, samd. Parerile sunt impartite, asta e clar, iar nici unii n-o sa-i convinga pe ceilalti ca este o masina buna sau proasta.

 

Pt mine masina nu are niciun dezavantaj.

Nu ma intereseaza ca este loc mai putin in spate, pt ca este masina mea, nu este masina mea si a prietenilor mei. Nu eu merg in spate. Nu sunt casatorit, nu am copii, nu am obligatii sa duc pe cineva in spate in permanenta.

Nu ma intereseaza ca are 2 usi si este greu accesul pe bancheta, din aceleasi motive ca mai sus.

Nu ma intereseaza ca are spatele cum il are sau are farurile cum le are, mie imi place deci este o masina frumoasa. Parerea mea conteaza.

 

Presupun ca astea sunt cele 3 mari parti criticate.

 

Bine gandit !!!

 

bla bla bla ... oricum suntem mai deosebiti cu modelel noastre decat gramada de cocalari cu E46 sedan ... majoritatea petecite din dezmembrari !!

 

Punct !!!

looool :)....asta se numeste frustare... :)

 

Si ca sa raspund cuiva de mai sus, nu au facut E90 Compact, dar au facut serie 5 GT, in acelasi stil. Astea sunt masini exclusiviste si e normal sa nu placa tuturor.

 

 

daca tu crezi ca un c.u.r. taiat aruncat pe o masina sedan ofera exclusivitate...ce sa zic, mai bine un tuning cu fibra stil 4tuning :twoup:

 

nu prietene... aia nu e frustrare... e mandrie.... fa diferenta....!

 

Duminica pe 25.04 , ne vedem la Macro-Mall in parcare , e intrunire BMW - Bv >>> la ora 16:00 , te asteptam !!

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition

Bai peeewee, relaxeaza-te tati sa nu faci dreq riduri la coltul gurii :)... bine, sau pana dai de "un cocalar cu e46" mai dintr-o bucata asa, mai de la tara si-ti face guler compactu' ala :twoup:

 

 

Daca mai postezi, ar trebui sa iei exemplu de la SorinTD, ai fi mai castigat. :)

Edited by poleposition
Link to comment
Share on other sites

Bai peeewee, relaxeaza-te tati sa nu faci dreq riduri la coltul gurii :)... bine, sau pana dai de "un cocalar cu e46" mai dintr-o bucata asa, mai de la tara si-ti face guler compactu' ala :(

 

 

Daca mai postezi, ar trebui sa iei exemplu de la SorinTD, ai fi mai castigat. :twoup:

 

 

Sunt asa de rlaxat !!! :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.