Jump to content

volanta&kit ambreiaj e 60


cj-85-ard

Recommended Posts

  • 8 months later...

Salutari !

 

Am un 520 E60 LCI din 2008 ! Problema cu care ma confrunt este urmatoarea: pe loc tremura putin la relanti iar in mers dupa 40km/h daca o scot pe liber tremura mai tare, se simte ca si cum ar fi rotile neechilibrate, daca in timpul acesta accelerez peste 1200rpm dispare tremuratul, cum revine turatia de relanti la 800rpm iar tremura (precizez toate acestea in mers, pe liber). In schimb, in sarcina (in orice treapta la orice viteza) nu exista nici o problema !

Am fost la reprezentanta au verificat toata masina din fata pana in spate, zic ei si concluzia lor a fost : Volanta !

 

Ca erori pe diagnoza am:

 

1. bujia cilindru 1 ! Am verificat toate bujiile cu aparat si toate sunt ok, e posibil sa am probleme la releu, desi arculetul la temperaturi de -0 se aprinde in bord !

2. o eroare pe filtru de particule ! (am inteles ca daca nu functioneaza bujiile + releu e posibil sa apara eroare pe filtru de particule deoarece nu isi mai face regenerare)

 

Acum un sfat de la cei mai in masura, ar fi bine-venit pentru a nu investi tocmai acum in ( Kit ambreiaj + volanta) si sa ma trezesc in continuare cu aceeasi problema frustranta ! Multumesc anticipat !

 

Video: https://www.youtube.com/watch?v=uL0lutJ8wAc

post-67982-0-84167500-1452153414_thumb.jpg

post-67982-0-86401300-1452153430_thumb.jpg

post-67982-0-19805100-1452153453_thumb.jpg

post-67982-0-99333600-1452153522_thumb.jpg

post-67982-0-39656700-1452153768_thumb.jpg

post-67982-0-16368400-1452153814_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Sa inteleg ca ala din poze e ambreiajul tau?

E clar ca problema e din motor (cel mai probabil volanta).

Hai ca nu-i un capat de lume. Un ambreiaj complet e 500E, si eu vreau sa-l schimb. Nu tremura, nu smuceste dar e prea tare pedala de cand am cumparat masina.

Pretul nu mi se pare exagerat.

Link to comment
Share on other sites

Da, ambreiajul si volanta atat din poze cat si din filmulet sunt de pe masina mea !

Nu s a pus problema de suma ! Kit ambreiaj + Volanta e undeva la 3000 lei !

Problema mea este alta, avand in vedere cum spuneai si tu ca nu imi bate la actionarea pedalei, nu scutura la orpire, nu imi trepideaza masina, gen usile ... nu as dori sa investesc tocmai acum aceasta suma si sa ma trezesc ca practic o sa am aceeasi problema frustranta descrisa mai sus !

Edited by Luc89
Link to comment
Share on other sites

pedala e tare sau moale in functie de producatorul ambreiajului. nu e neaparat ceva defect. eu la o masina am avut pedala moale, la restul tare. niciuna nu avea probleme la ambreiaj. sa inteleg ca tu vrei sa il schimbi nu de rau, ci doar pt pedala?
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Exact!

Mi-au mai trecut prin mana cateva masini cu ambreiaj nou si parca-s din alt film.

Cu al meu faci muschi la picior.

 

nu este de vina volanta placa sau discul ci tija de debraiere , are un pic de uzura . Aiurea ca nu se poate gresa . .

 

sal ! se poate monta volanta gresit pe e60 ? , adica nealinieri sau altele ?

 

volanta nu se poate monta gresit in schimb discul cu placa da !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
in ce sens se poate monta gresit ? sa puna discul invers sau cum ?! de centrat am inteles de la mecanici ca nu e posibil ca nu ar mai putea pune cutia daca nu e centrat ? la mine problema eate ca mai nou vad pete se ulei pe cutie + ca agata usor a3a .
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.