Jump to content

Sfaturi achizitie seria 3 2009-2012 Help!


radutdr

Recommended Posts

Buna ziua, as vrea sa achizitionez un seria 3 e90 320d 2009-2012.Bugetul este de maxim 14.000 euro iar masina vreau sa o cumpar de aici din Romania. Exista 3 tipuri de motorizari la acest model 1)163 hp 2)177 3) 184.Aici se formeaza prima mea intrebare si anume care din aceste motorizari (stiu ca toate sunt de 2000)este mai buna?Din cate am citit pe mai multe forumuri am sesizat faptul ca acest model are o problema cu lantul de distributie, care se poate sparge oricand, cat de reala este problema? a patit-o cineva ?. La ce ar trebui sa fiu atent cand cumpar masina, ce ar trebui sa verific??Multumesc, astept raspunsurile voastre. Orice sfat este binevenit. Masina as vrea sa aibe pana in 140.000 km iar referitor la dotari Xdrive sau trapa, culoare exterioare alb, albastru, negru in rest optionale standard aa si navigatie mare.
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

referitor la dotari Xdrive sau trapa

M-ai dat gata cu asta :D

Cat despre masina, un singur sfat: casca bine ochii ce si de la cine cumperi si verifica temeinic masina in reprezentanta inainte s-o iei, fiindca sunt numai tepe. Daca o sa ai probleme cu lantul, dar masina are toate reviziile facute in reprezentanta se rezolva.

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Nu mai speriați oamenii cu ruperea lanțului!

Câtor de pe forum li s-a Întâmplat?

Ăl auzi zornĂŁind cu multe mii de km ĂŽnainte de a avea probleme cu el, cel puțin așa am ĂŽnțeles din topicul cu N47.

Ăți recomand 184 Cp! Eu așa am ales și pare (se simte) a fi ceva mai multĂŁ putere.

SĂŁ alegi navigație profesionalĂŁ!

Domnul de unde am cumpĂŁrat-o pe a mea, mi-a arĂŁtat pe Cars on the web una asemĂŁnĂŁtoare cu a mea, pe care o cumpĂŁrase, doar ca e din 2011, parca 90.000 km, cu scaune sport ș.a..

ĂncĂŁ nu a adus-o ĂŽn țarĂŁ, cĂŁci nu a apĂŁrut pe Autovit.

DacĂŁ citești forumurile mĂŁrcilor auto, vei constata cĂŁ nu e nicio mașinĂŁ perfectĂŁ, cĂŁ toate au probleme prezentate de cei ce le-au ĂŽntâlnit. Ăn condițiile astea, nu ne-am mai cumpĂŁra mașini.

Cei mulțumiți de autoturisme nu se ĂŽnghesuiesc sĂŁ le laude pe forumuri, se bucurĂŁ de ele!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Buna ziua, as vrea sa achizitionez un seria 3 e90 320d 2009-2012.Bugetul este de maxim 14.000 euro iar masina vreau sa o cumpar de aici din Romania.

Gasesti si pe mobile.de la banii aia ...cam din 2009,2010 maxim....dar oricum din ce vad acum sunt putine sub 150k km.

Edited by Andrei_VUV
Link to comment
Share on other sites

Iti pot spune eu dc sunt mai ieftine in ro sa luam un exeplu de o masina i valoare de 12000 euro romanu se duce in germania si o cumpara pe firma,in acest caz plateste masina -24% tva adica 10000.A doua varianta este aceea de a repara o masina in alte cuvine cumperi o masina cu 8000 euro lovita si o vinzi cu 10000
Link to comment
Share on other sites

Si eu vreau sa cumpar aceasi masina nu xdrive binenteles:) dar din germania nu ma gandesc la probleme pentru ca toate au, doar sfaturi la ce sa ne uitam cum sa o testam?app de ce sunt mai ieftine in ro decat in de asta nu am inteles niciodata!!

Sunt mai ieftine deoarece majoritatea mașinilor sunt cumpărate la licitații online.

Vânzătorul mașinii mele avea peste 400 cumpărate in 3 ani de pe COTW.

La întrebarea mea de ce nu le cumpără de pe mobile.de sau autoscout, mi-a răspuns că acolo nu prea se vând mașini că sunt scumpe.

Intră pe câteva site-uri de licitații și privește ce mașini sunt licitate și te vei convinge că mutarea inteligentă este să o iei de aici.

Optezi pentru un Bmw adus în Ro cu dotările dorite, selectezi dintre vânzători pe cei care par serioși, care îți oferă informațiile solicitate, te duci, o vezi, verifici și ieși mai ieftin decât cu un drum scump, obositor și fără prea multe opțiuni de a verifica achiziția la mii de km de casă.

Edited by severin31
Link to comment
Share on other sites

Ideea era sĂŁ vezi ce mașini sunt puse la licitație, an, dotĂŁri, km. Unele dintre ele ajung la noi.

VânzĂŁtorii semi-cinstiți vor insista pe faptul cĂŁ km sunt reali, vor dori sĂŁ ĂŽți arate factura cu km, bineĂŽnțeles vor omite micile defecte.

Cele puse pe site-urile de licitație sunt mașini ieșite din garanție, loturi, vândute de societĂŁțile de leasing.

Acele firme nu au niciun interes sĂŁ aștepte luni de zile pânĂŁ când reușesc sĂŁ le vândĂŁ una câte una. Timpul ĂŽnseamnĂŁ bani pierduți, blocați, care nu sunt rulați.

Trimit un lot de 30 de mașini, de exemplu și ĂŽntr-o lunĂŁ e vândut tot.

Se scrie pe forum cĂŁ prețurile de pe mobile.de sau autoscout sunt reperele. Fals! Pe site-urile acelea poți sĂŁ cauți mașini mai vechi la prețuri mai bune.

Mașinile bunicele, le gĂŁsești luate de ai noștri descurcĂŁreți la licitații.

Trebuie sĂŁ ai rĂŁbdare! Sunt rare, dar apar și mașini bune, corecte!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.